banner216

Bu haber kez okundu.

Nehir: 24 Temmuz 1908 gazeteciler açısından bir dönüm noktası oldu
Hatay Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir 24 Temmuz Türk Basınında Sansürün Kaldırılmasının 107. yıldönümü ve Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Nehir yayınladığı mesajda, "Tarihten gelen süreç içerisinde baktığımızda, toplumların aydınlanmasında, reaksiyon göstermesinde basının önemli bir rolü vardır. İnsan, çevresinde ve dünyada olup bitenleri öğrenmek ve öğrendiklerini veya düşündüklerini başkalarına duyurmak ihtiyacındadır. Bu ihtiyaç az veya çok her insanın doğasında vardır. Bu ihtiyacın giderilmesi için girişilen çeşitli teşebbüsler sonunda bugün basın-yayın dediğimiz ve medeni toplumun dördüncü kuvveti saydığımız 'basın müessesesi' doğmuştur dedi.

24 Temmuz 1908 gazeteciler açısından bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Nehir, 1908’in tarihsel koşullarında gazeteciler belirli kısıtlamalara, sorunlara vurgu yapmak açısından gazeteciler gününü ilan edildiğini söyledi. Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin yayınlamış olduğu Türkiye Gazetecileri hak ve sorumluluk bildirgesine göre; Gazeteci meslek etik ve kurallarına uymakla yükümlüdür. Gazeteci topluma karşı sorumludur. Gazeteci mesleğini tarafsız, objektif, siyasi bir görüşe angaje olmadan yapmakla yükümlü olduğuna vurgu yapan Başkan Nehir, “Gazeteci, basın özgürlüğünü, halkın doğru haber alma, bilgi edinme hakkı adına dürüst biçimde kullanır. Gazeteci; başta barış, demokrasi ve insan hakları olmak üzere, insanlığın evrensel değerlerini, çok sesliliği, farklılıklara saygıyı savunur. Milliyet, ırk, etnisite, cinsiyet, dil, din, sınıf ve felsefi inanç ayrımcılığı yapmadan tüm ulusların, tüm halkların ve tüm bireylerin haklarını ve saygınlığını tanır. Gazeteci; kaynağını bilmediği bilgi ve haberleri yayınlamaz; kaynak açık olmadığında, yayınlamaya karar verdiği durumlarda da kamuoyuna gerekli uyarıları yapmak zorundadır. Gazeteci, bilgi, haber, fotoğraf, görüntü, ses, belge elde etmek için yanıltıcı yöntemler kullanamaz. Gazeteci, yayınlanmış her yanlışı en kısa sürede düzeltmekle yükümlüdür. Gazeteci, istismar edilmemesi, kötüye kullanılmaması ve kabul edilebilir boyutlar ile biçimde yapılması kaydıyla, cevap hakkına saygılı olmalıdır. Gazeteci, her ne amaçla olursa olsun, tehdit ve şantaj gibi yollara başvurmaz. Gazeteci bu şekilde baskılara da karşı koyar. Gazeteci, uzmanlık alanı ne olursa olsun öncelikle gazetecidir. Polis muhabiri, polis veya sözcüsü, spor muhabiri kulüp yöneticisi veya sözcüsü, herhangi bir partiden sorumlu muhabir onun üyesi veya sözcüsü gibi davranmamalı ve bu yönde, yayın yapmamalıdır.” dedi.

Gerçek anlamda gazetecilik görevini layığıyla yerine getiren, tarafsız, doğru, objektif habercilik anlayışıyla hareket eden gazetecilerin gazeteciler gününü kutladığını belirten Nehir, demokrasi mücadelesinde bizlere güç veren basın şehitlerini de saygıyla andığını söyledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234