banner264

Bursa için Nilüfer Belediyesi çağdaş sanatın desteklenmesi anlamında şüphesiz başat bir rol sergilemektedir. Bunun sebeplerinin irdelenmesi gerekmekle birlikte şehrin Batı yönünde yeni bir kimliğin oluşmasındaki etkenlerden birisinin de bu olduğu görüşündeyim. Bunun yanı sıra Osmangazi ilçesindeki galeri ve sergi mekanlarının kullanım alanlarının genişletilmesi ve niteliklendirilmesinin gerektiğini düşünüyorum. Buradaki amaç Nilüfer Belediyesinden ‘rol çalmak’ değil, örnek almak; modern, çağdaş işlerde belki de bir eş güdüm sağlamak anlamını taşımaktadır.

Nilüfer Belediyesi örneği göz önünde bulundurulduğunda kamusal alan düzenlemelerinin konut yapılarıyla yakın ilişkide olduğu rahatlıkla görülebilir. Bu durum şehrin hem topografik olarak verdiği imkanı iyi kullanışın hem de nispeten yeni bir yerleşim ve şehir planlamacılığının geliştiğinin göstergesidir. Elbette buradaki şartlar da kendi içerisinde bir takım olumsuzluklar barındırabilir. Fakat Osmangazi örneği göz önüne alınacak olursa şehrin cazibe merkezi olan Atatürk Caddesi üzerinde tarihi mekanların yanı sıra bugün İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi’ne ait olmak üzere –Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, Kent Müzesi, Şefik Bursalı Sergi Salonu, Tayyare Kültür Merkezi, Merinos AKKM, Panorama Müzesi- sanat için yeterli sayıda mekan yer almaktadır.

Bu alanların ziyareti Nilüfer ve Osmangazi ilçesinde sergileme, ulaşım, otopark, sosyal tesis gibi bir takım eksiklikler barındırmaktadır. Örnek verecek olursam Tayyare Kültür Merkezi’nin Atatürk Caddesi üzerindeki vitrin görevi üstlenmiş olan iki galerisi –Sami Güner, Cemal Nadir Güler- belirli üsluplara ait eserleri rahatlıkla sergilemeye olanak sunmaz. Kent Müzesi’nde yer alan sürekli ya da sürekli sergilere dair ziyaretçi sayısı meçhul. Bu bize mekan düzenlemesi yanı sıra içerik ve tanıtım olarak da bir takım eksikler olduğunu göstermektedir.

Bursa’daki yerel yönetimlerin sanat için alan eksiğini nispeten gidermiş olduğunu görmekle birlikte bu alanların düzenlenmesi, doğru isimlerle buluşturulması, etkinliklerin tanıtımı konusunun da ne denli önemli olduğu ortadadır.

Bahsi geçen konu büyükşehirlerde kısıtlı zamanlar içerisinde planlanan kültür programlarının hareket kabiliyetini ve zaman yönetimini hedef almaktadır. Başta İl Kültür Turizm Müdürlüğümüz olmak üzere birçok belediyemizin internet ortamındaki donanımsal eksiklikleri ve güncelleme yetersizlikleri kentlileri bu tür etkinliklerde bir şans oyunu oynamaya itmektedir.

Belki de hiçbir ayrım gözetmeksizin kurulacak ortak bir kültür-sanat platformunda vatandaşın bu tip etkinlik ve üretimlerden hızlıca haberdar olması tahsis edilen bunca salon, harcanan bunca emeğin izleyici ile buluşamadan mekanı terk etmesini engelleyecek ve hizmet kalitesi ve memnuniyetin artmasında pay sahibi olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254