banner265
banner264

Adli tatil bitti. Yeni bir dönem birçok husus ile birlikte adliye koridorlarında gündem olacak. Adli yılın ilk mesai gününde Bursa Adliyesi ve Cumhuriyet Başsavcılığı birimlerinde bir tur attım. Yoğunluk her zaman olduğu gibi en yüksek seviyelerde.

Yargı çalışanlarının haklarını arayan sözde sendikalar suskun. Zabıt katibi, mübaşir, hizmetli personelden tutunda yazı işleri müdürü, hakim ve savcı unvanlı personele kadar herkesin özlük hakları ile ilgili sıkıntıları var. Elbette her şeyi bir günde çözebilmek mümkün değil. Lakin, 18 yıldır Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarda. Ve yargı da ciddi bir çoğunluk gelinen noktada oy verdikleri Ak Parti’den kopmuş. Ve yine Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a küskün.

Peki, bu sürece nasıl gelindi? Asıl sorulması gereken soru bu. Erdoğan’ın Adalet çıkışı ile adliyelerde, cezaevlerinde, yargı birimlerinde büyük umutlar yeşerdi. Lakin gelinen noktada Ak Parti, FETÖ kurbanı oldu! FETÖCÜ bürokrat kadro ve yargı içerisinde ki uzantıları Ak Parti ile yargı camiası içerisinde büyük uçurumlar açtı.

İşte tam bu noktada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teveccühleri ile göreve getirilen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sessiz adımlarla yargı da reform hamlelerini sırayla hayata geçirdi.

Ak Parti’nin çıkışı Adalet'te…

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugünlerde ısrarla söylediği "Bize Ömerler lazım" çıkışı, aslında Türkiye'nin kanayan yarasını en tepeden haykıran güçlü ses. Erdoğan’ın en başarılı bakanları arasında yer alan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, son Bakan Yardımcısı atamaları ile daha güçlü bir yargı sürecini hayata geçirdi. Yargı Reformu çıkışına Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun da destek vermesini sağlayan Gül, güven veren duruşu ile başarılı bir dönem geçiriyor.

"Yargı Reformu Strateji Belgesi, yeni adli yılın temel ajandası ve yol haritası niteliğini taşımaktadır" diyen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "yeni adli yıl, reformcu ve kararlı bir yaklaşımla temel hak ve özgürlüklerin teminatı olan hukuk devleti ilkesini derinleştirme dönemi olacaktır" vurgusu ile Avrupa Birliğine de güçlü bir demokrasi ve yargı çıkışı ile seslendi.

Ak Parti’nin son dönemde gündeme taşıdığı Adalet vurgusu, ilk önce 24 Haziran Milletvekili seçim sürecinde Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin af çıkışı ile gündeme gelmişti. Bugün ciddi bir yargı reformu çıkışı ile millete yönelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu süreçte en güçlü destekçisi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Adalet Bakanlığı birimleri diyebiliriz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sürece katkı koymak adına gerçekleştirmesi gereken en önemli reform, yargı çalışanlarının özlük ve maaş hakları ile çalışma şartlarını iyileştirmeyi hedefleyen bir KHK çıkarmak diyebiliriz.

Kuş ve Şahin Bursa'yı omuzladı

Bursa'da yargı sürecine en önemli katkılar, Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapan Abdulkadir Şahin ve Uğurhan Kuş dönemlerinde yapıldı. Şahin ve Kuş döneminde Bölge Adliye Mahkemeleri binası bitirilerek hizmete alınırken, yargı çalışanlarının motivasyonu yükseltildi, cezaevlerinde güçlü rehabilitasyonlar yapıldı ve denetimli serbestlik birimleri Avrupa normlarına getirildi.

Bölge Adliye Mahkemeleri binasının bitirilmesi, yargı çalışanları ile şeffaf yönetimin yeniden hayata geçirilmesi, kuruma aidiyet bağının güçlendirilmesi hususlarında önemli artı değerlerin kazanımına katkı koyan bu iki güçlü isim, bugün Adalet makamlarının en güçlü noktalarında. Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Şahin, Bursa Bölge Adliye Mahkemeleri Başkanı olarak göreve devam ederken Uğurhan Kuş, Adalet Bakan Yardımcısı olarak ülkeye hizmet ediyorlar.

Birkan ile Barolar ses buldu…

Bir dönem Bursa Baro Başkanı olarak da görev yapan, Ak Parti Bursa 26'ncı dönem Milletvekili olan Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan ile Adalet Bakanlığı ve Barolar arasındaki iletişim eksikliği de büyük nebze de giderilmiş oldu. Daha önceki dönemlerde yaşanan sorunlar Başkanlık sisteminin getirdiği şeffaf yönetim anlayışı ile azalırken yeni yönetim sayesinde hızlı çözümler adalet camiasının her alanıyla buluştu. Yargı Reformundan tutunda siyaset ve bürokrasi arasındaki her uyuşmazlığı çözüme kavuşturma fırsatı sunan yeni kabine de tek eksik Adalet Bakanlığında var olan bu güçlü özveri ve ekip ağının İçişleri, Milli Savunma, Milli Eğitim Bakanlıkları dışındaki diğer Bakanlık ve kurumlarda istenilen seviyelerde olmaması diyebiliriz.

İnanıyorum ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yargı ve yargı çalışanlarının çözümü çok basit angarya sorunları ile ilgili çok kısa sürede güçlü bir personel reformuna da imza atacaktır.

Yargı'da Gül devrimi olarak nitelendirdiğimiz pozitif dönüşümün daha kalıcı sağlanabilmesi için, Anayasa değişikliği sürecine hız verilmesinde fayda var diyebiliriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254