banner216

Bu haber kez okundu.

Din-Bir-Sen referandum kararını açıklamadı

Din-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Adli, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi için referandumda ‘evet’ diyeceklerini söyledi.

Din-Bir-Sen Van Şubesini ziyaret eden Yusuf Adli, anayasa değişikliğinin meclisten geçmesinin ardından nisan ayında yapılacak referandumla ilgili açıklamalarda bulundu. Referandumda ‘evet’ diyeceklerini ve bütün üyelerini ‘evet’ kampanyasına destek vermeye çağıran Yusuf Adli, koalisyon döneminde ömrü kısa olan hükümetlerin Türkiye’yi ilerletmediğini ve daima geriye götürdüğünü savundu. Adli, “1960 ile AK Parti hükümetinin iktidara geldiği 2002 yılına kadar 51 hükümet kuruldu. Koalisyon hükümetlerinin anlaşmazlığı ve ömürlerinin kısa olması nedeniyle devlet işleyemez hale geldi. Devlet hantallaştı. Bürokrasi çarkı gariban vatandaşın adeta düşmanı oldu. Referanssız iş yapılmaz oldu. Devlet icraatı çöktü. Bu ülke 1978 yılında Cumhurbaşkanını seçemeyen meclis gördü. Yasalar çıkarılamadı. Türkiye’nin büyümesi Demokrat hükümeti döneminin bile gerisinde kaldı. 2002 yılına kadar bu şekilde devam eden Türkiye’nin gelişmesinin ve kalkınmasının önü AK Parti hükümeti ile açılmış, hükümetler kaosu sona ermiş, milli gelir artmış, vatandaş rahatlamıştır. Sabah kalktığında zamlarla uyanan, yüzde 60’lara varan enflasyon nedeniyle geçim sıkıntısı yaşayan halk rahatlamıştır. 2002 yılı öncesinde kurulan hükümetler dönemi ile 2002 yılı sonrasında AK Parti hükümetinin kurulmasından sonra ki dönemi karşılaştırdığımızda, Türkiye’nin geleceği için ‘evet’ oyu kullanmamız vatandaşlık borcumuzdur” dedi.

Osmanlı döneminde başkanlık sistemi olduğunu da söyleyen Adli, “Osmanlı, Türk tipi başkanlık sistemini başarılı bir şekilde uygulamıştır. Atatürk döneminde başkanlık sistemi yine vardı. Rahmetli Turgut Özal başkanlık sisteminden yanaydı. Yani başkanlık sistemi bugün ortaya çıkmış bir sistem değildir. Ülkemiz için kötü olsa, bu ülkenin gelişmesi ve kalkınması için büyük hizmetleri bulunan eski Cumhurbaşkanları başkanlık sistemini isterler miydi? Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi dedikleri başkanlık sisteminin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Halkın Cumhurbaşkanını seçtiğini de hatırlatan Yusuf Adli, “Cumhurbaşkanı ve Başkomutan olarak görev üstleniyorsa, ülkeyi yönetmesinde de bir sakınca görülmemelidir. Cumhurbaşkanı; devletin bekası, milletin refahı ve huzuru için anlaşabileceği ve çalışabileceği kadrolarla icranın başında bulunmalıdır. Başkanlık sistemi, Türkiye’de devlet erkleri arasındaki çatışmayı, didişmeyi sonlandırarak bürokrasinin çalışmasını zorunlu hale getirecektir. Türkiye’nin istikrara kavuşmasına ve geleceğe güvenle bakmasını sağlayacaktır. Ülkemiz büyüyecek, kalkınacak ve refah seviyesi artacaktır. Bütün bölgelere, il, ilçe, kasaba ve köylere eşit hizmet gidecek, kamuda personel alımları adil olacak, eski sistemde olduğu gibi milletvekilleri kendilerini halkın üzerinde göremeyecektir. Asıl yönetici halkın kendisi olacaktır. İstikrar için güçlü, dirayetli, kararlı ve emperyalist devlet çıkarlarına hizmet etmeyen, bunlara boyun eğmeyen bir lidere ihtiyacımız var. Güçlü Türkiye için güçlü lider, aynı zamanda Ortadoğu’da ve Müslümanların yaşadığı bütün Avrupa devletlerinde İslam’ın yeniden şahlanışını sağlayacaktır. Başkanlık sistemi, 15 Temmuz gibi hain ve karanlık odaklı girişimlerin önünü kesecektir. İslam coğrafyasının zengin yeraltı ve yerüstü kaynaklarını, tarihi ve kültürel varlıklarını sömürmek isteyen emperyalistlerin karşısına çıkacak güçlü bir lidere ihtiyacımız var. Akan Müslüman kanını durdurmak, İslam coğrafyasında barışı yeniden tesis etmek, ümmet birliğini yeniden dirilişe geçirmek, ülkemizde ileri düzeyde bir kalkınma hızına kavuşabilmek için başkanlık sistemini destekliyor ve ‘evet’ diyoruz. Halkımız şunu çok iyi bilmelidir, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin güçlü olması demek vatandaşlarının refahı, huzuru ve mutluluğu demektir. Terörün bitirilmesi demektir. Bölgede lider olmak demektir. Emperyalist devletlere karşı dik durmak demektir. Bu nedenle Din-Bir-Sen olarak başkanlık sistemini destekliyoruz. Üyelerimizin başkanlık sistemine destek vereceklerini alenen açıklıyorum. Kendi şahsi çıkarlarımızdan önce devletin ve milletimizin çıkarlarını dikkate alarak ‘evet’ diyoruz” şeklinde konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202