banner216

Bu haber kez okundu.

Bölgede Geniş Aileden Oluşan Hanelerin Oranı Yüksek Çıktı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, bölge illerinde geniş aileden oluşan hanelerin oranının oldukça yüksek olduğunu söyledi.
Açıklamalarda bulunan TÜİK Van Bölge Müdürü Özer Coşğun, çekirdek ailenin yalnızca eşlerden veya eşler ve çocuklarından veya yalnız ebeveyn ve en az bir çocuğundan oluşan aileler olarak tanımlandığını söyledi. Coşğun, “Bu tanım kapsamında, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2015 sonuçlarına göre, ülkemizde çekirdek ailelerden oluşan hanehalklarının oranı yüzde 66,9’dur. Tek kişilik hanehalklarının oranı ise yüzde 14,4’tür. Birden fazla çekirdek aile veya en az bir çekirdek aile ile çekirdek aile üyesi olmayan en az bir kişiden oluşan aile olarak tanımlanan geniş ailelerden oluşan hanehalklarının oranı yüzde 16,5’tir. Çekirdek aile bulunmayan hanehalklarının oranı ise yüzde 2,2’dir. Van’da 194 bin 395 hanehalkı bulunmakta olup, bunun yüzde 64,9’u çekirdek aileden, yüzde 24,9’u geniş aileden, yüzde 8,2’si tek kişilik hanehalkından, yüzde 2’si ise çekirdek aile bulunmayan hane halkından oluşmaktadır. Muş’ta 69 bin 933 hanehalkı bulunmakta olup, bunun yüzde 61,2’si çekirdek aileden, yüzde 27,3’ü geniş aileden, yüzde 9’u tek kişilik hanehalkından, yüzde 2,5’i ise çekirdek aile bulunmayan hane halkından oluşmaktadır. Bitlis’te 62 bin 496 hanehalkı bulunmakta olup, bunun yüzde 64,5’i çekirdek aileden, yüzde 23,8’i geniş aileden, yüzde 9,5’i tek kişilik hanehalkından, yüzde 2,2’si ise çekirdek aile bulunmayan hanehalkından oluşmaktadır. Hakkari’de 40 bin 278 hanehalkı bulunmakta olup, bunun yüzde 58,6’sı çekirdek aileden, yüzde 29,5’i geniş aileden, yüzde 8,5’i tek kişilik hanehalkından, yüzde 3,3’ü ise çekirdek aile bulunmayan hanehalkından oluşmaktadır” dedi.
“NÜFUSUMUZUN YÜZDE 4’Ü TEK BAŞINA YAŞAMAKTADIR”
Nüfusumuzun yüzde 63,9’unun çekirdek aileden oluşan hanehalklarında, yüzde 27,6’sının geniş ailelerden oluşan hanehalklarında ve yüzde 1,5’inin ise çekirdek aile bulunmayan hanehalklarında yaşadığını dile getiren Coşğun, “Tek kişilik hanehalklarında yaşayan nüfusun oranı ise yüzde 4’tür. Türkiye’deki toplam hanehalklarının yüzde 7,8’inde yalnız ebeveyn ve çocuklar yaşamaktadır. Toplam hanehalklarının; yüzde 1,6’sı baba ve çocuklarından, yüzde 6,2’si ise anne ve çocuklarından oluşmaktadır. Nüfusumuzun ise yüzde 1,1’i baba ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşarken, yüzde 4,6’sı anne ve çocuklarından oluşan hanehalklarında yaşamaktadır. Van’da bulunan toplam hanehalklarının yüzde 6,6’sı yalnız bir ebeveyn (anne ya da baba) ve çocuklardan oluşmakta olup, bunların yüzde 1,4’ü baba ve çocuklardan, yüzde 5,3’ü anne ve çocuklardan oluşmaktadır. Muş’ta bulunan toplam hanehalklarının yüzde 5,9’u yalnız bir ebeveyn (anne ya da baba) ve çocuklardan oluşmakta olup, bunların yüzde 1,3’ü baba ve çocuklardan, yüzde 4,6’sı anne ve çocuklardan oluşmaktadır. Bitlis’te bulunan toplam hanehalklarının yüzde 5,7’si yalnız bir ebeveyn (anne ya da baba) ve çocuklardan oluşmakta olup, bunların yüzde 1,2’si baba ve çocuklardan, yüzde 4,4’ü anne ve çocuklardan oluşmaktadır. Hakkari’de bulunan toplam hanehalklarının yüzde 6,8’i yalnız bir ebeveyn (anne ya da baba) ve çocuklardan oluşmakta olup, bunların yüzde 1,2’si baba ve çocuklardan, yüzde 5,5’i anne ve çocuklardan oluşmaktadır” ifadelerini kullandı.
“VAN TEK KİŞİLİK HANE ORANI EN DÜŞÜK OLAN ÜÇÜNCÜ İL OLDU”
Tek kişilik hanehalkı oranının en yüksek olduğu ilin yüzde 23,5 ile Tunceli olduğunu dile getiren Coşğun, “Bunu yüzde 22 ile Eskişehir ve yüzde 21,9 ile Gümüşhane izledi. Tek kişilik hanehalkı oranının en düşük olduğu il yüzde 7,7 ile Diyarbakır oldu. Bunu yüzde 7,9 ile Batman ve yüzde 8,2 ile Van izledi. Tek kişilik hanehalkı oranında Hakkari yüzde 8,5 ile sondan dördüncü, Muş yüzde 9 ile sondan yedinci ve Bitlis yüzde 9,5 ile sondan sekizinci sırada yer aldı” deiye konuştu.
“BÖLGEMİZ İLLERİNDE GENİŞ AİLEDEN OLUŞAN HANELERİN ORANI OLDUKÇA YÜKSEKTİR “
Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en yüksek olduğu ilin yüzde 32,5 ile Şırnak olduğunu söyleyen Coşğun, “Bunu yüzde 29,5 ile Hakkari ve yüzde 27,8 ile Ağrı izledi. Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranında Muş ili yüzde 27,3 ile dördüncü, Van ili yüzde 24,9 ile dokuzuncu ve Bitlis ili yüzde 23,8 ile onuncu sırada yer aldı. Geniş ailelerden oluşan hanehalkı oranının en düşük olduğu il yüzde 10,2 ile Çanakkale oldu. Bunu yüzde 11,2 ile Balıkesir ve Eskişehir, yüzde 11,6 ile de Ankara izledi” şeklinde konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202