banner262
banner263

Hani bazen sorarız birbirimize;

Çektiğimiz onlarca sorundan bunaldığımızda deriz ki;

 ‘’Yahu arkadaş bu memlekette hiç mi güzel bir şey olmuyor’’diye.

UTEK yani Uluslar arası Temel Eğitim Kongresi bu soruya verilebilecek yanıtların  güzellerinden bir tanesi.

Yazıya girmeden Uluslararası Eğitim Kongresinin ne anlama geldiği hakkında kısacık bilgi vereyim;

Birincisi  2018 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi ev sahipliğinde Bursa’da yapılan Uluslararası  Eğitim Kongresi, temel Eğitim çatısı altında yer alan okul öncesi, ilkokul  ve orta öğretime geçiş eğitimine yönelik bilimsel çalışma, uygulama ve deneyimleri paylaşmak, bu alanda çalışan akademisyen, öğretmen ve öğrencileri bir araya getirerek bilimsel ve sosyal etkileşimi üst düzeye çıkarmak, aralarında işbirliği ve eşgüdüm sağlamayı ve  yeni bakış açıları ile çalışma alanları oluşturmayı amaç ediniyor.

Kongrenin bilimsel niteliğini arttırmak için yurt dışından ve yurt içinden alanın da ki en iyi bilim insanlarının kongreye katılımını sağlamak adına ilgili bilim insanlarıyla görüşmeler gerçekleşmiş.

Burada birkaç  paragrafta UTEK 2019’un organizasyonunda geceli gündüzlü çalışarak kongrenin amacına ve hedefine uygun bir şekilde başlayıp bitmesi için yoğun çaba harcayan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde görevli  Doç.Dr.Sabri Sidekli’ye ayırmam gerek.

Doç.Dr.Sabri Sidekli’nin uzmanlık alanı Sınıf Öğretmenliği Alan Eğitimi, İlk okuma ve Yazma Öğretimi, Okuma, Yazma, Konuşma, Dinleme, Okuduğunu Anlama Becerilerinin Geliştirilmesi, Türkçe Öğretimi.

Ayrıca Uzman Eğitimcinin SCI veya SCI Expanded, SSCI, AHCI, SCI veya SCI Expanded, SSCI, AHCI dışındaki uluslararası indexler tarafından taranan Ulusal hakemli dergilerde yayımlanmış tam makaleleri var.

Kısacası geleceğimiz evlatlarımızın donanımlı yetiştirilebilmesi gereken tüm uzmanlık alanlarına sahip bir akademisyen Sabri Sidekli Hoca.

Organizasyonların hele ki uluslararası organizasyonların zorluğunu ve yıpratıcılığını yakından bilen biri olarak Sabri Hoca’ya ve ekibine başarılar dileyip, UTEK 2019’u anlatmaya devam edeyim;

Daha önce denenmiş ve etkinliği ispatlanmış eğitim ve öğretimdeki etkili yöntem, teknik ve uygulamaların yer alacağı 52 atölye (çalıştay) çalışması ile yapılacak 2.Uluslararası Temel Eğitim Kongresi, atölyelerin çeşitliliği ve sayısı bakımından yapılan uluslararası kongreler içerisinde bir ilk olma özelliği taşıyor.

Dolayısı ile kongrede rekor sayıda atölye çalışması yapılacak olması kongreye öğretmen katılımını arttırıyor. Bu yazının yazıldığı an itibari ile kongreye katılmak için kayıt yaptıran öğretmen sayısı yaklaşık dört yüz.

Bu rakam diğer kayıt yaptıranlarla birlikte yedi yüz yetmiş yediye ulaşmış durumda.

Kongre düzenleme kurulu tarafından kongre planlamasının iki bin katılımcı katılacak şeklide yapıldığı ve bu sayının gerçekleşme olasılığının kuvvetliliği göz önüne alınır ise, UTEK 2019 Türkiye’de yapılan uluslararası kongreler içerisinde en yüksek katılımcıya ulaşan kongre olmaya aday.

Peki, UTEK 2019’a bilgi ve birikimleri ile değer katacak kimler var?

Çağrılıların arasında kimler yok ki;

Amerika Birleşik Devletleri Eski Başkanı Barack Hussein Obama’nın eğitim danışmanlığını yapan matematik eğitimi alanında dünyaca ünlü Prof. Dr. Douglas H. Clements,  erken çocukluk matematik alanında Denver Üniversitesinde çalışan Prof. Dr. Julie Sarama,   Doğu Tennesse Eyalet Üniversitesinden Doç. Dr. Alissa A. Lange,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Uluslararası Final Üniversitesi Eğitim Fakültesi dekanlığı görevini yapmakta olan Prof. Dr. Sinan Olkun,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesinde görev yapmakta olan Prof. Dr. Hasan Şimşek, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Safran, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Adnan Boyacı, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Dr. Cem Gençoğlu

Hemen ilk akla gelenler.

2. Uluslararası Temel Eğitim Kongresinde çağrılı konuşmacıların yanı sıra temel eğitim alanında ve alanlarında uzman olan birçok saygın bilim insanı tarafından 12 panel ve açık oturum da gerçekleştirilecek.

Bu panel ve açık oturumlara katılacak bilim insanlarımızı da yazmak isterim;

Adnan Menderes üniv.Prof.Dr Asuman Seda Saracaloğlu,Gazi Üniv.Prof.Dr.Bekir Buluç,Muğla Sıtkı Koçman Üniv.Prof.Dr.Bilal Duman,A.Menderes Üniv.Prof.Dr.Ali Rıza Erdem,Çanakkale 18 Mart Üniv.Prof.Dr. Çavuş Şahin,Gazi Üniv.Prof.Dr.İlkay Ulutaş,Ankara Üniv.Prof.Dr.Müdriye Yıldız Bıçakçı,Karabük Üniv.Prof.Dr Şehnaz Ceylan,Kocaeli üniv.Prof.Dr.Elif Çelebi Öncü,Gazi Üniv.Doç.Dr.İlknur Özal Göncü,Tema Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Gelengül Haktanır,Mersin Üniv.Dr.Öğretim Üyesi Deniz Kahriman Pamuk,Maltepe Üniv.Prof.Dr.Niyazi Karasar,University Of Gothenburg Prof.Dr.Ali Yıldırım,Doğu Akdeniz Üniv.Prof.Dr.Hasan Şimşek,Anadolu Üniv.Prof.Dr.Ali Ersoy,Ankara Üniv.Prof.Dr.Yahya Akyüz,Gazi Üniv.Doç.Dr.Hüseyin Köksal,Muğla Sıtkı Koçman Üni.Doç.Dr.Özgür Yıldız,Gazi Üniv.Doç.Dr.Muhammet Koçak,ATATÜRK Üniv.Doç.Dr.Ömer Yılar,Hacettepe Üniv.Prof.Dr.Tülin Güler Yıldız,Aksaray Üniv.Doç.Dr.H.Gözde Ertürk Kara,Ankara Üniv.Prof.Dr.Firdevs Güneş,Anadolu Üniv.Prof.Dr.Mehmet Gültekin,Pamukkale Üniv.Prof.Dr.Fatma Susar Kırmızı,Çanakkale 18 Mart Üniv.Prof.Dr.Mehmet Kaan Demir,Uludağ Üniversitesi Prof.Dr.Hülya Kartal,Hatay MUSTAFA KEMAL Üniv.Prof.Dr.Mehmet Turan,Dokuz Eylül Üniv.Prof.dr.Ayfer Kocabaş,meb.Temel Eğt.Gn.Md.Dr.Cem Gençoğlu,Kırıkkale Üniv.Doç.Dr.Veli Toptaş,Niğde Ömer Halisdemir Üniv.Dç.Dr.Emre Ünal,Eskişehir Osmangazi Üniv.Doç.Dr.Hüseyin Anılan,Kırıkkale Üniv.Doç.Dr.Birol Alver,Eskişehir Osmangazi Üniv.Doç.Dr.D.Neslihan Bay,Anadolu Üniv.Doç.Dr.Yalçın Bay,Uludağ Üniv.Prof.Dr.Selahattin Turan,Uludağ Üniv.Prof.Dr.Salih Çepni,Muğla Sıtkı Koçman Üniv.Doç.Dr.Emine Çil,Bartın Üniv.Doç.Dr.Yılmaz Kara,Muş Alarslan Üniv.Doç.Dr.Bekir Yıldırım,Pamukkale üniv.Prof.Dr.Süleyman İnan,Marmara Üniv.Prof.Dr.Midrabi Cihangir Doğan,Anadolu Üniv.Doç.Dr.Arife Figen Ersoy,Pamukkale Üniv.Prof.Dr.Turan Paker,Sıtkı Koçman Üniv.Prof.Dr.Eda Üstünel, Sıtkı Koçman Üniv.Prof.Dr.Şevki Kömür,Pamukkale Üniv.Doç.Dr.Recep Şahin Arslan, Sıtkı Koçman Üniv.Dr.Öğrt.Üys.Sabriye Şener.

Kongrede ayrıca Uzman Eğitimci ve Doktorant Ramazan Akan tarafından ‘’Çocuk edebiyatı kitaplarında yer alan metinlerde yaratıcı düşünme becerileri atölyesi’’de P4C teknikleri ile katılımcılara sunulacak.

Listeyi uzun tutmamın nedeni UTEK 2019’un ne denli ciddi bir organizasyon olduğunu daha iyi vurgulayabilmek.

Onlarca bilim insanın katkıları ve emekleri ile hayata geçirilecek olan UTEK 2019 ‘’2023 Eğitim Vizyonu ve Temel Eğitimde Gelecek Arayışları’’sloganı ile 23-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Bodrum Muğla Pina Yarım adası/ Güvercinlik ‘te La Blanche Island Bodrum Hotel’de yapılacak.

Etkinlik ile ilgili ayrıntılı soruları olanlar  www.utek2019.com adlı siteden sorularına yanıt bulabilirler.

Ben bu tür yazıları yazmayı çok seviyorum.

Moralim düzeliyor, içim açılıyor.

Ne demişti Ulu Önder;

‘’Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, sanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.’’

UTEK 2019’a imza atan tüm eğitimci ve bilim insanlarımızı saygıyla selamlıyorum…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner259

banner193

banner246

banner254