banner216

Bu haber kez okundu.

Uşak’ta Halk Sağlığı Haftası bilgilendirmeleri sürüyor
Uşak Halk Sağlığı Müdürlüğü Halk Sağlığı Haftası nedeniyle Tiritoğlu Parkında stant açtı. Müdürlük açtığı stantta dağıttığı broşürlerle halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamayı ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmayı amaçlıyor.
Uşak Halk Sağlığı Müdürü Hasan Kaya Tiritoğlu parkındaki standı ziyaret etti. Burada bir açıklama yapan Kaya; " Ülkemizde her yıl 3-9 Eylül tarihleri arası "Halk Sağlığı Haftası" olarak kutlanmaktadır. Bu hafta kapsamında halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmak amaçlanmaktadır. Halk sağlığı uygulamaları, sağlıklı bireyin sağlıklı toplumu oluşturacağı anlayışını benimseyerek, bireyin anne rahminden hayatının sonuna kadar olan tüm süreçte, sağlıklı yaşam sürmesini ve hastalıklardan korunmasını hedefler. Bireyi fiziksel, biyolojik ve sosyal çevresi ile bir bütün olarak görür, sağlık hizmetini kişiye hem sağlıklı iken hem de hasta iken sunar." dedi.
"HAYAT STANDARTLARINI YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ"
Halk sağlığının, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağladığını vurgulayan Dr. Kaya koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmayı, toplum bilincini artırmaya yönelik çalışmalar ile hastalık meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmeyi kendilerine hedef olarak belirlediklerini söyledi. Dr.Kaya konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı; "Bu hizmetler günümüzde Halk Sağlığı Müdürlükleri bünyesinde bulunan Toplum Sağlığı Merkezleri, KETEM, Verem Savaş Dispanseri, Evde Sağlık Hizmetleri ve Aile Sağlığı Merkezleri (Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanları) tarafından yürütülmektedir. Yaşamın ilk anlarından itibaren her birey aile hekiminden hizmet almaya başlamaktadır. Temel yaşam döngüsü içerisinde hayatın her evresini kapsayan koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetleri Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde yer alan tüm birimler tarafından koordineli bir şekilde yürütülmektedir."
"TERCİH ETTİĞİMİZ YAŞAM TARZI SAĞLIĞIMIZI ŞEKİLLENDİRİR"
İçme ve kullanma suları ile yüzme sularının güvenliği açışından Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün ilgili birimlerince her ay düzenli aralıklarla takip edildiğini belirten Dr Kaya Ayrıca sağlıklı içme suyu çalışmaları kapsamında su depolarının ve perakende su satış merkezlerinin kontrol edildiğini vurguladı. Kaya; "Tercih ettiğimiz yaşam tarzı sağlığımızı şekillendirir. Günümüzde değişen yaşam koşullarına bağlı olarak gelişen, farklı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmıştır. Bu nedenle halk sağlığının korunması ve geliştirilmesi amacıyla; Sağlıklı Beslenme, Obezite ile Mücadele, Hareketli Yaşam, Tütün ve Tütün Ürünlerinin Zararları, Kanser Taramaları, Tuz Kullanımı vb. sağlığı ilgilendiren tüm konularda; halk eğitimleri, sağlıklı yaşam araçları ile taramalar, bilgilendirici tv programları, basılı ve görsel materyaller gibi kitle iletişim araçları ile bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmaktadır." dedi.
Dr. Kaya konuşmasının son bölümünde şunları dile getirdi; "İlimizde, T.C. Sağlık Bakanlığı’nın politikaları doğrultusunda, koruyucu sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ile halkımızın yaşam kalitesini yükseltmek, hastalıkların oluşmadan önce önlemesini sağlamak ve var olan olumlu sağlık davranışlarının sürdürülmesini sağlamak için Halk Sağlığına yönelik çalışmalar sürdürülmektedir. Koruyucu Sağlık Hizmetleri ve Halk Sağlığı çalışmaları tedavi edici hizmetlere göre etkisi uzun vade de ortaya çıkan, sabır ve emek gerektiren uzun soluklu çalışmaları içerir. Bu uzun soluklu yolda Uşak Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı büyük bir özveri ve titizlikle sürdürmekteyiz."
Dr. Kaya standa vatandaşlarla birebir muhatap olarak çeşitli bilgilendirmelerde bulundu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202