Elektrik dağıtım sektörünün önde gelen firmalarından Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. 2015 yılını değerlendirmek ve 2016 yılı hedef ve projelerini paylaşmak üzere dün basın mensupları ile bir araya geldi.

UEDAŞ Genel Müdürü Mesut Efe; 2010 yılında özelleştirilen UEDAŞ’ın başta Bursa olmak üzere, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova illerinde 2.7 milyon müşteriye hizmet verdiğini ve Türkiye’nin elektrik dağıtımı konusunda 4. büyük şirketi olduğunu, 2000 personelle 24 saat hizmet verdiklerini aktardı.

Ülkemizin 2015 yılsonu itibarı ile toplam 1514 üretim santralinden oluşan kurulu gücü yaklaşık 73.000 MW olduğu bilgisini veren Efe; UEDAŞ’ın hizmet verdiği trafoların toplam kurulu gücünün 8760 MW olduğunu belirterek bu oranın Türkiye’nin genelinde toplam kurulu gücün yüzde 12’sini teşkil ettiğini söyledi.

Kayıp kaçak konusuna da temas eden Efe; 2010 yılında kayıp kaçak oranı yüzde 9,8 iken yapılan çalışmalar neticesinde bu oranın 2015 yılsonu itibarı ile yüzde 6,9 seviyelerine düşürüldüğünü belirterek, bu oranın Türkiye genelinde 2015 yılı itibarı ile yüzde 14,8 civarında olduğunu kaydetti.

Tabii bu konuda bir saptamada bulunmadan geçemeyeceğim.

***

Türkiye’nin en büyük kaçak elektrik kullanan bölgesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’dir.

Bu bölgelerde, önemli oranda, elektrik parası ödeme diye bir âdet yok maalesef.

Onu bırakın; nasılsa para ödemiyoruz diyerekten, elektriğin aşırı derecede israf edilerek kullanıldığını, bu parasız elektrik sayesinde bazılarının damlarındaki hayvanları da ısıtmak için damların çatılarına karyolaları monte ederek kaçak elektrik kullanımında zirve yaptıkları konuşuluyor.

Bu nedenle elektrik faturalarına yansıyan kayıp/kaçak bedelleri yoluyla bu açığı da batı bölgelerindeki masum insanlar ödemektedir.

Bu da, büyük bir haksızlığa neden teşkil etmiş oluyor ve buralardaki vatandaşlar da isyan ediyorlar.

Yeter artık; herkes hakkına hukukuna razı olsun diyorlar.

***

Basın toplantısında, yaptıkları yatırımlardan da bahseden UEDAŞ Genel Müdürü Mesut Efe; 2011- 2015 döneminde enerji nakil hatları, ilave şebeke kapasite artırımları, aydınlatma, şebeke iyileştirme, yenileme ve teknoloji Ar-Ge gibi önemli çalışmalara imza atarak 704 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını, 2015-2020 arasında ise 1,1 milyar TL’lik yatım yapacaklarının altını çizdi.

Yeni dönemin Ar-Ge ve inovasyon dönemi olacağını belirten Efe; halkın her kesimine ulaşan sosyal sorumluluk projeleri düzenlediklerini, “Kardeşim Üşümesin”, “Bi kitap Daha Aydınlık Bi Hayat”, “Şehrin Işıkları” gibi projelerini hayata geçirdiklerini anlattı.

Toplantıda, müşterilerin UEDAŞ’a kolay ulaşabilmeleri için çağrı merkezi ve tüm iletişim kanallarını 24 saat hizmete açık tuttuklarını belirtti.

***

“ELEKTRİK FATURALARINDA BİZ MASUMUZ!”

Elektrik konusu açılınca, vatandaşların aklına ilk gelen konu elektrik faturaları oluyor.

Çünkü kullanım ücretlerine yapılan türlü çeşit giydirmelerle asıl ödenmesi gereken fatura bedeli şiştikçe şişiyor. Bu da vatandaşların mağduriyetine yol açıyor.

UEDAŞ Genel Müdürü Mesut Efe; faturalar konusunda her ne kadar “Biz masumuz!” diyorsa da, bizim gibi herkes kendisine “Bu faturaların hâli ne böyle?” diye sormadan edemiyormuş.

Genel Müdürün dediği şu:

UEDAŞ’ın iki tane şirketi var.

Birisi, Uludağ Elektrik Dağıtım Şirketi diğeri ise CDK Perakende Satış Şirketi.

Ama aslında bu iki şirketin de UEDAŞ’ın şirketleri olduğunu da açıklamak zorunluluğu hissetti.

Elektrik tarifeleri konusunda EPDK’nın belirleyici olduğunu ve ulusal tarifeye geçildiğini ifade ediyor ama bir farklılık olduğunu da kabul ediyor.

Bu farklılık ise “Serbest Tüketim Limitleri”nin aşılmasından kaynaklanıyormuş.

Bana sorulacak olursa, fakir fukarayı da göz önüne alarak, vatandaşın bu en temel harcama kalemi olan elektrik faturalarına fazla bindirme yapmamak lazımdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161