Geçtiğimiz hafta perşembe günü akşamı Regaip kandili gecesi ve Cuma günüde mübarek üç aylara girmiştik,

bundan sonrada ALLAH ömür verirse hep beraber önemli geceleri göreceğiz.

Miraç Kandili

Recep ayının 27. gecesini bütün müslümanlar Miraç Kandili olarak kutlarlar...Müslümanlar; Hz. Muhammed'in Mekke'deki Mescid-i Haram'dan, Kudüs'teki Mescid-i Aksa'ya götürüldüğüne, oradan da gökleri asarak, Cebrail'in bile giremediği Sidretül Münteha'yı geçerek ALLAH'ın katına ulaştığına inanırlar.

 • Işte bu olaya; ''MiRAÇ'' ya da ''Göğe YÜKSELiŞ'' denir.
 • Bütün kandil gecelerinde olduğu gibi, bu mübarek gecede de; namaz kılmalı, Kur'an-i Kerim okumalı, bolca dua edip, çokça tövbe ederek bizleri yaratandan af dilemeliyiz..
 • Böyle kutlu gecelerin yüzüsuyu hürmetine aile büyüklerimizin ve akrabalarımızın hatırı sorulup, gönülleri alınmalı ve çevremizdeki ihtiyacı olanların yardımına koşmalı... Bunlardan gelecek sevap da gelmiş geçmiş bütün rahmetlilerimizin ruhlarına armağan edilmeli... En önemlisi de sadece böyle günlerde değil, ömrümüzün sonuna kadar doğru ve iyi İnsan olmaya özen göstermemiz gerektiğini aklımızdan hiç çıkarmamalıyız...
 • Bu geceye özel ibadetler şöyle;
 • Mirac gecesinde 12 rekat nafile ''hacet namazı'' kılmalı, (Mirac gecesinin sabahı) oruçlu olmalı, çekebildiğimiz kadar da seyyüdül istigfar çekmeli ve yine Miraç gecesinin sabahında öğle ile ikindi namazı arasinda 4 rekat ''nafile namazı'' kılmalı ve ayrıca yatsı namazından sonra 12 rekatlık ''hacet namazı'' kılmak çok sevapmış...
 • Bu namazın kılınışı:
 • Önce namaza niyet etmeliyiz.
 • ''Ya Rabbi, senin rızan için niyet ettim bu namazı kılmaya. Bu mübarek gecenin yüzüsuyu hürmetine yaptığım bütün hayır ve duaları kabul eyle.. Bilerek veya bilmeyerek, şimdiye kadar, yapmiş olduğum bütün hata ve günahlari da bağışla yarabbim.''
 • Iki rekatta bir selam verip, her rekatta Fatihadan sonra 10 kere ihlas suresi okumalıyız...
 • Namazdan sonra: 4 Fatiha, 100 defa  Subhânellâhi ve'l-hamdu lillâhi velâ ilahe illâllâhu vallâhu ekber velâ havle velâ kuvvete illâ billâhi'l-aliyyi'l-azîm" deyip,
 • 100 defa istigfar, 100 defa da salevat-ı şerife okuduktan sonra dua edip yaşadığımız hergün için ALLAH'a şükür etmeliyiz...

Berat Gecesi

Saban ayının onbeşinci gecesi "Berat Gecesi"dir. Borçtan, suç ve cezadan kurtulmak anlamını taşıyan Berat, günahlardan kurtuluş gecesi demektir.

Bu gece yüce ALLAH'ın, kendisine yönelip af dileyen mü'minleri bağışlayarak kurtuluş beratı verdiği bir gecedir. Bu geceyi şuurlu bir halde geçirerek dileklerimizi ALLAH'a sunmamızı isteyen Sevgili Peygamberimiz şöyle buyuruyor:

«Şaban ayının onbeşinci gecesi olduğu zaman, o geceyi ibadetle geçirin, gündüzünü de oruç tutunuz. Çünkü, ALLAH’u Teâlâ, o gece güneş doğuncaya kadar, dünyaya rahmetle tecelli ederek şöyle buyurur:

 • Yok mudur bağışlanmak isteyen, bağışlayayım?
 • Yok mudur rızık isteyen,rızıklandırayım?
 • Yok mudur dert ve musibete yakalanan, şifa vereyim?
 • Daha ne gibi dilekleri olan varsa istesinler vereyim.»

Öyle ise Rabbimizin müjdesine kulak vererek bizlere tanınan bu fırsatlardan yararlanmalıyız.

Kadir Gecesi

Ramazan ayının 27. gecesi "Kadir Gecesi"dir. İnsanlara dünyada ve ahirette mutlu olmanın yollarını gösteren dinimizin kutsal kitabi Kur'an-i Kerim Peygamberimize Ramazan ayı içinde Kadir Gecesinde inmeye başlamış, Hz. Muhammed (s.a.s.)'e peygamberlik görevi bu gecede verilmiş ve İslâm güneşi bu gecede doğmuştur. İşte bu önemli olaylar Kadir Gecesine büyük bir seref vermis, üstün bir değer kazandırmıştır.

Kadir gecesinin bin aydan daha haylırlı olduğu Kur'an-ı Kerim'de açıkça bildirilmiştir. Sevgili Peygamberimiz de bu gecenin fazileti hakkında şöyle buyurmuştur:

«Kim ki, faziletine inanarak ve mükâfatını ALLAH'tan bekleyerek Kadir Gecesini ibadetle geçirirse geçmis günahları bağışlanır.» (63)

Kadir Gecesi biz mü'minlere ALLAH’u Teâlanın büyük bir lütfu ve sonsuz rahmetinin eseridir. Bu geceyi ALLAH yapacağımız için namaz kılarak, Kur'an okuyarak ve dûa ederek en iyi bir şekilde değerlendirmeliyiz.

Hz. Aişe bir gün Peygamberimize:

-«Ya Rasûlellah: Kadir Gecesine rastlarsam rızası dua edeyim?» diye sordu.

Peygamberimiz şöyle buyurdu:

-«De ki: Ya Rab; sen çok affedicisin, affetmeyi seversin, beni affet.» (64)

Sevgili Peygamberimizin öğrettiği bu duayı, biz de Kadir Gecesinde tekrar edelim.

Kandil gecelerini;ALLAH rızası için namaz kılmak, Kur'an okumak, Peygamberimize salât ve selâm okumak, günahlarımızın bağışlanması için ALLAH'tan af dilemek, dünya ve ahirete ait dileklerimiz için dua etmek ve yapacağımız yardımlarla yoksulları sevindirmek suretiyle değerlendirmeliyiz.

Mübarek üç ayların ve  gecelerin İslam alemi ve ülkemiz adına hayırlara vesile olmasını dilerim..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner193

banner246

banner254