Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin çeşitli bölgelerini araştıran ve geçen haftada Bursa’da olan bir grup milletvekili aile bütünlüğünü olumsuz etkileyen unsurlar ile boşanma olaylarını araştırmak için bir komisyon kurdu ve bu komisyon il il dolaşarak geçtiğimiz haftada Bursa’da izleme yaptı. Aile ve sosyal politikalar müdür yardımcılarından Sayın Murat Karaaslan komisyon üyelerine kurumu adına baştan sona kadar refakat ederek gezdirmeye ve bilgilendirmeye çalıştı. Geçtiğimiz hafta başka bir konu için Sayın Murat Karaaslan’a gittiğimde konu konuyu açarak TBMM’den Bursa’ya milletvekillerinin geldiğini ve çalışmalar hakkında bana kısa bilgiler verdi.

Aile bütünlüğünün korunması komisyonu 10 AK Partili, 4 CHP’li, 1MHP’li, 2 HDP’li toplam 17 üyeden oluşmaktadır.  Bu komisyon ocak ayının ortalarında çalışmalarına başlamış ve 3 ay kadar bu komisyon devam edip TBMM’ye bilgiler verilecektir. Bu komisyonun amacı son zamanlarda boşanma nedenlerini araştırarak aile kurumunun güçlendirilmesini hedefliyor. Tabi bu ailelerin huzursuzluğunun evlere ve yakın akrabalara da yansıdığı görülmüştür. Bu komisyon yalnızca olumsuz örnekleri değil olumlu örnekleri de göstererek örnekleri çoğaltmak ve aile bütünlüğünü Türkiye’de bozulmasını önleme amacındadır.

Komisyonumuz 21 mart 2016 tarihinde kamu kurumlarının iyi uygulama örneklerini görmek varsa sorunları tespit etmek belediyelerin ve STK’ların aile kurumunun güçlendirilmesi amacıyla yürüttüğü çalışmalarını ve uygulamalarını yerinde incelemek amacıyla Bursa iline bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Çalışma ziyareti kapsamında ilk olarak Gemlik’te Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal işler tarafından yapılan Danışmanlık Eğitim Merkezi (BADEM)’de incelemelerde bulundular. Bu önemli projeyi birkaç yazımdan sonra sizlerle paylaşacağım.

Türkiye’de il il gezerek bu konuları toparlayacak ve TBMM’ye bilgiler verilecektir. Gelen milletvekilleri edindiğim bilgilere göre Bursa’dan çok memnun olarak ayrılmışlardır. Bu konunun sonucunda TBMM’ye bilgi verilecek bizde bu bilgileri sizlerle paylaşacağız.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALARDA BİLGİ NOTU

Aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne sık sık gider bilgiler almaya çalışırım. Bu bilgileri aldığım zaman da olumlu olumsuz şekilde de tartışırız. Aile ve sosyal politikalar da engellilerden sorumlu müdür yardımcısı Cevdet Akaç sohbet esnasında bana bazı bilgiler verdi bu bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Engellinin ikamet ettiği hanede bir yakını tarafından bakım hizmeti verilmekte aile içinde kişi başına gelir 784.97 TL’nin altığında olduğu durumda 888.17 TL evde bakım hizmet ücreti ödenmektedir. Aslında evdeki gelire bakılmadan engelliye bu bakım hizmeti verilse daha güzel olur. Akrabanın akrabaya bakmadığı şu dönemde bir engelli kardeşimiz kardeşinde ya da akrabasında kalıyorsa akrabanın ve kardeşinin gelir durumuna bakılıyor ben diyorum ki bu para direk engellinin kendisine verilse ya da engelliye bakıyorsa aileye verilse daha güzel olur diye düşünüyorum tabi bu benim yorumum. Bu yorum çok geniş olduğu için apayrı bir haber konusu olduğunu da belirtmek istiyorum. Bunun yanı sıra beş tane bakım merkezi olduğunu ve bu bakım merkezlerinde bir kişiye toplamda 1.918.45 TL ödenmekte olduğunu öğrendim. Bakım merkezlerini şöyle bir sıralayacak olursak Özel Beyaz Okyanus Bakım Merkezi (01.09.2009)  kapasitesi 96 mevcut 96, Özel İbn-i Sina Bakım Merkezi(21.03.2011) kapasite 60 mevcut 49, Özel Huzur Bakım Merkezi kapasite(28.04.2011) 48 mevcut 48, Özel Mimar Sinan Bakım Merkezi (30.05.2011) kapasite162 mevcut 134 Özel Mimar Sinan Bakım Merkezi İnegöl Şubesi (01.05.2015) kapasite 198 mevcut 66’dır. Cevdet Akaç’a bilgiler benimle paylaştığı için teşekkür ediyorum. Önümüzde 10-16 mayıs engelliler haftası olması dolayısıyla güzel programların hazırlanması ve güzel programları yazmanında bana nasip olmasını istiyorum. Şunu da söylemek istiyorum ki 10-16 mayıs programlarının hazır olması için toplantılara da geç kalınmıştır. Ama yine düşünelim inşallah iyi olur.

Geçtiğimiz hafta Valilik Engelliler İl Kurulu nisan ayı toplantısını Bursa Kent Konseyi Koza Salonunda gerçekleştirdi. Gündem 10-16 Mayıs engelliler haftası ile ilgili ön hazırlık toplantısı. Bundan sonra Ergün Güngör’ ün talimatlarıyla her ay yapılacak toplantıda engellilerin sorunları daha kolay giderilmesi hedefleniyor. Nisan ayı toplantısında 10-16 Mayıs engelliler haftasında neler yapılacağını anlattıktan sonra Bursa’da engelli derneklerinin çokluğu nedeniyle nisan ayındaki toplantıya dernekler il müdürü Osman Dikmen katılarak derneklerin kurulma amaçlarını bize anlattı. Ama amacı aynı olan derneklerin çok dernek olmasının olumlu veya olumsuz yanlarını bize anlattı. Her ay yapılacak engelliler kurulundaki toplantıları sizlerle paylaşacağım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161