banner216

Bu haber kez okundu.

Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü İlker Murat Ar’dan TTSO’ya ziyaret
Bilim ve Teknoloji Genel Müdu¨ru¨ I·lker Murat Ar, Trabzon Ticaret Sanayi Odası’nı ziyarette bulundu.
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyarette konuşan Ar, Trabzon’da Biyoteknoloji Merkezi kurulus¸unu yaparken bir taraftan da biyoteknoloji ku¨mesi olus¸turmanın c¸ok avantajlı olacagˆını belirtti. Ar, “Tu¨rkiye’nin Biyoteknoloji Stratejisi var. Yeni yayınlandı. Biyoteknoloji Strateji Belgesi’ni de bizim bakanlıgˆımız yu¨ru¨tu¨yor. O belgenin sorumlulugˆu da bizim genel mu¨du¨rlu¨gˆu¨mu¨zde. Ku¨menin burada c¸ok faydalı olacagˆını du¨s¸u¨nu¨yorum. Tu¨rkiye’de c¸ok ciddi bir farkındalık olur. Stratejik belgemizde oldugˆu ic¸in u¨st politika doku¨manları ile de c¸ok uyumlu bir c¸alıs¸ma olur. Bunu o¨ncelikle ifade etmek istiyorum” dedi.
"Tasarım yetenegˆı·nı· gelı·s¸tı·recegˆı·z"
Du¨nyada Fabrikasyon Laboratuvarları (FABLAB) s¸eklinde bir uygulamaya gec¸ildigˆini, du¨nyada bir agˆ olus¸turduklarını kaydeden Ar, Bakanlık olarak Teknoparklar’a bu c¸alıs¸maları kurmalarını tes¸vik ettiklerini söyledi. Ar “Bu laboratuvarlarda 3 boyutlu yazıcılar, CNC’ler ve ufak tec¸hizatlar ic¸in o¨rnek modeller u¨retilebilecek bir makine parkı olus¸turmayı hedefliyoruz. Trabzon’da tasarımı yapılan bir u¨ru¨n FABLAB aracılıgˆı ile C¸in’de u¨retilebiliyor. FABLAB’lar du¨nyada teknokentler ic¸erisinde kuruluyor. Daha sonra ilko¨gˆretim ve liselerdeki o¨gˆrencilerine c¸izim ve tasarım yaptırılıp bu labaratuvarlarda u¨retimleri yaptırılıyor” şeklinde konuştu.
Arge ve tasarım merkezlerı·ne du¨zenleme
Bilim ve Teknoloji Genel Mu¨du¨ru¨ İlker Murat Ar, 1 Martta yu¨ru¨rlu¨gˆe giren yeni Ar-Ge reform paketi ile tasarım faaliyetleri de destek kapsamına alındıgˆını ifade ederek, “Tasarım artık ciddi olarak desteklenecek. Ar-Ge’de destek ic¸in gerekli olan 30 personel sayısı tasarımda 10 kis¸iye du¨s¸u¨ru¨lecek. Personelin tu¨mu¨nu¨n aras¸tırmacı olması gerekiyor. Aras¸tırmacı kim? Lisans mezunu, mu¨hendisler ya da meslek yu¨ksek okullarının her hangi birinden mezun teknisyenler. Bunların hepsi tasarımcı ve aras¸tırmacı kapsamına giriyor. Firmanın bu s¸ekilde 10 kis¸i ile kuracagˆı tasarım merkezinde ki harcamalarının tamamı vergiden du¨s¸u¨ru¨lu¨yor. Yani matrahtan du¨s¸u¨lu¨yor. Ayrıca Ar-Ge merkezi kurmak ic¸in 30 olan aras¸tırmacı sayısının da 15’e du¨s¸u¨ru¨lmesinde bakanlar kurulu yetkili kılındı. Bakanlar kurulu bunu degˆerlendirecek. Sekto¨rlere go¨re degˆis¸ebilir.15 veya 20 gibi belirlenmesi halinde c¸ok faydalı olacagˆını du¨s¸u¨nu¨yoruz“ diye konuştu.
Trabzonlu oldugˆunu ve burada bu¨yu¨du¨gˆu¨nu¨ hatırlatan Bilim ve Teknoloji Genel Mu¨du¨ru¨ Ar, bo¨lgenin gerc¸ekleri ile o¨rtu¨s¸en c¸alıs¸maları o¨nemsediklerini ve destekleyeceklerini vurgulayarak “Bo¨lge ic¸in ayakkabı ve mobilyada bu bo¨lgede ciddi bir farkındalık var. O¨zel sekto¨ru¨n tasarım merkezi kurması konusunda ayrıntılı bir c¸alıs¸mayı yu¨ru¨tebiliriz" ifadelerini kullandı.
“Biyo-teknolojide dünya işbirliği yapmaya hazır”
Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Doç. Dr. İlker Murat Ar, TTSO Başkanı Trabzon İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi projesi hakkında görüş alış verişinde bulundu. TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin inşaat yapımını üstlendiği projenin bir tarafının inovasyon diğer tarafının da biyo-teknoloji olarak faaliyet göstereceğini ifade etti. Bölgedeki bitki varlığının çok zengin olduğunu, yaklaşık 3 bin 500 çeşit bitki bulunduğunu belirten Hacısalihoğlu, “Bu ürünlerin özellikle ilk aşamada tıpta kullanımı olan ekstraktını çıkartmayı planlıyoruz. Daha sonra da diğer aşamalara geçmeyi ve bu alanda dünyada yürütülen çalışmalara entegre olmayı hedefliyoruz” söyleminde bulundu
Bölgedeki bu bitki varlığının birçok örneklerinin gelişmiş batılı ülkeler tarafından yurt dışına çıkarıldığını tespit edildiğini aktaran Başkan Hacısalihoğlu, şunları söyledi:
“Bitki varlığımızın ticaretini yapan firmalarımız daha çok bitki yaprakları ve soğanlarını satıyor. Sattığının parasını dahi alamıyorlar. Emeklerine değmiyor. ABD’de bu konuda detaylı bir çalışma yaptık. Bu sektördeki ileri firmalar ile görüşmelerde bulunduk. Japonya ile de temaslarımız oldu. Baktık ki dünya bu sektörde bizimle işbirliği yapmaya hazır. Biz de Trabzon’da çalışmalarımızı yürüteceğimiz binamızı hazırladık, bir yıl içerisinde tamamlanıyor. Bizim geleceğe dönük olarak ihtiyacımız bina içerisinde ki makine ekipmanlarının alınmasıdır. Burada teknoloji çok önemlidir. Bugün lazer eritme tekniği ile üretimler yapılıyorken dünyada farklı üretim teknikleri de kullanılmaya başlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla projeyi görüşüyoruz.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202