banner216

Bu haber kez okundu.

Başkan Gümrükçüoğlu’nun ’imar’ tepkisi

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, imar konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarının dışına çıkan ve çıkma gayreti gösteren kişi ve kurumları sert sözlerle eleştirdi.

Başkan Gümrükçüoğlu, yüksek kat taleplerinin az topraktan çok para kazanma arzusu olduğunu vurgulayarak, imar katliamlarını ‘ihanet’ olarak yorumladı. "Bu facialara Bakanlık olarak, belediyeler olarak ilgili ve yetkili tüm birimler olarak izin vermemeliyiz" diyen Gümrükçüoğlu, "Hep birlikte buna karşı set oluşturmalıyız. Ben dikey mimariden yana değil yatay mimariden yanayım. İnsan topraktan uzak değil, toprağa yakın olarak yaşamalıdır. Bugünün Türkiye’si böyle bir çirkinliği, böyle bir nobranlığı asla hak etmiyor. Dikey mimarinin altında yatan gerçek nedir? Az topraktan çok büyük para kazanmak. Yapılan iş budur. Kot denilen bir olay var ve bununla ne yazık ki müteahhitler acımasız bir şekilde yolsuzluk yapıyorlar. Kotu denizden verme anlayışını kesinlikle bizim getirmemiz lazım. Bodrum diyorsun, adam zemin yapıyor. Bu konuda belediyelerimizin hassas davranması lazım. Bodrumu zemine dönüştüren anlayış ihanet içindedir. ‘İşte efendim ne yapalım şuradan kazanmaya çalışıyoruz, buradan kazanmaya çalışıyoruz.’ Geç o işleri geç. Kazanmaya çalışırken şehre ihanet ediyorsun ihanet. Sadece rant, sadece kar, sadece kazanç odaklı bir anlayışla böyle bir şehir inşası gerçekleştiremeyiz. En büyük kazancımızın insan öncelikli yaşanabilecek şehirler kurmak olduğunu kabul ederek yolumuza devam etmeliyiz. İnsanlara huzur yerine gerginlik veren şehir sorunlu şehirdir. Merhum Turgut Cansever hocamız ‘şehir insanı terbiye ettiği gibi kötü şehirler de insanları ahlaksızlaştırır’ demiştir. Ne olur yerel mimariye uygun olarak hareket edelim. Şehirlerimize gelenler, ‘burası falanca ildir’ desin. ‘burası Mardin’dir’, ‘burası Trabzon’dur’, ‘burası Safranbolu’dur’ desin. Yapısıyla, yerel özgün mimarisiyle gördüğünde hemen tanıyı versin” dedi.

Trabzon’un 2014 mahalli seçimleri ile büyükşehir statüsüne kavuştuğunu hatırlatan Başkan Gümrükçüoğlu, "Bu şehirde büyükşehir yapılanmasından önce yangından mal kaçırır gibi 38 bin konut ruhsatı verildi. Bir hatırlayayım 2014 mahalli seçimlerinden sonra vazifeye başladık. Plan notlarında olan, ‘lejant’ diye tabir ettiğimiz hususlardaki absürtlükleri, akıl almaz bina yapımlarını bir düzene kavuşturalım diye Büyükşehir Belediye Meclisinde karar aldık. Bu, bundan sonrası için şehre yön verdirmek gayretiydi ama bir hususu akıldan çıkartmayalım. Aldığımız o kararlara riayet etmeyenler Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi ihanet içerisindedir. Bu konuda her türlü yasal mücadeleyi vereceğiz. İlçe belediyesi ‘yüksek kata sen karışamazsın, ben istediğim kadar yüksek kat veririm’ diyerek beni mahkemeye verebiliyor. Vatandaş bunun hesabını benden soruyorsa ben buna karışırım. Bu, yasal hakkımızdır. Lejantlarda olan o yanlışlar, ‘bir bodrum sayılmaz-iki bordum sayılmaz, bilmem hangi kata küçük bir mescit koyarsan orası sayılmaz, balkon sayılmaz, şu boşluklar sonradan kaldırılabilir’ gibi uygulamalar vebaldir. Bizim gelecek nesillere kötü bir şehir bırakmamız ve bugün yapılmış binaların belki 50 yıl sonra bu ülkenin katrilyonlarını harcayarak tekrar kentsel dönüşüme tabi tutulması neticesini doğurmasıdır" ifadelerini kullandı.

"Cumhurbaşkanımız herkese sorumluluğunu hatırlattı"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın herkese sorumluluğunu hatırlattığını kaydeden Gümrükçüoğlu, “O zamanları iyi hatırlayalım. Bu dediğimiz lejantlarla birlikte 10 bin metrekare inşaat yapılabilecek bir yerde 40 bin metrekare inşaat yapılabiliyordu. Ülkemizin Cumhurbaşkanının; yap-sat, müteahhit, yüklenici, arsa sahibi veya belediyeler olarak sorumluluklarımızı hangi tanımlarla hatırlattığını hep beraber izledik. Cumhurbaşkanımızın bu konuşmasından sonra bir nedenle Çarşıbaşı Belediye Başkanımız Coşkun Yılmaz’ı aradım. ‘Cumhurbaşkanımızın konuşma metnini sizin yazdığınızı düşünüyorum’ dedi. Ben yazmadım ama ben Sayın Cumhurbaşkanımız ile Başbakan oldukları dönemlerde sağlık sektöründe çok toplantılara katıldım, onunla birebir çalıştım. Dolayısıyla Türkiye’ye nasıl baktığını öğrenmiş oldum. Sadece Cumhurbaşkanımızın değil, şehir plancılarının, akademik kariyerlerdeki öğretim görevlilerinin, imar konusunda dünya tecrübesi çok olanların tecrübelerini de görmüş oldum” şeklinde konuştu.

Asla pes etmeyeceğini ifade eden Gümrükçüoğlu, “Bu konuda sonuna kadar mücadeleye devam edeceğim. Asla ve asla pes etmeyeceğim. Bu şehirde imar katliamını durdurmak asli vazifemizdir. Bu konuda basınımızda kamuoyu adına gerekeni yapmamıştır. Toplumun tüm kesimlerini bu konuda ayağa kalkmaya davet ediyorum” diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202