banner216

Bu haber kez okundu.

Tokat’ta Yeni Sanayi Sitesi Polemiği
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, yeni sanayi sitesi çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Ben esnafın halkın istemediği hiçbir şeyi yapmam. Bir çivi dahi çakmam yeter ki milletimizin, esnafımızın istediği bir şey olsun sonuna kadar giderim. Kimse de bizi bu yolumuzdan alıkoyamaz” dedi.
Tokat’a yapılması planlanan yeni sanayi sitesi ile ilgili olarak Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, düzenlenen programda esnafla bir araya geldi. Tokat Bilim, Sanayi ve Teknoloji Müdürü Halil İbrahim Yüksel’in de katıldığı programın açılış konuşmasın yapan Tokat Madeni Sanatkarları Odası Başkanı Fehmi Çankaya, yeni yapılacak olan küçük sanayi sitesinin hangi aşamada olduğunun değerlendirmesini yapacaklarını kaydetti. Çankaya, esnafın daha rahat ve geniş alanda çalışabileceği yeni sanayi sitesini yapmak için yapılan çalışmalara verilen desteklerden dolayı teşekkür etti.
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ise son bir kaç ayda yeni sanayi sitesi ile ilgili yapılan çalışmalar ve gelinen mesafeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Eroğlu, sanayi sitesinin taşınması ile alakalı olarak sürecin ilk olarak esnafın düşüncelerinin alınmasında sonra yapılan araştırmalar sonucu Tokat Turhal Karayolu Gaziosmanpaşa Üniversitesi Kampüsü karşısında Kömeç köyü sınırlarında bulunan arazinin tarım arazisi midir değil midir araştırmasının yapıldığını kaydetti. GOP Üniversitesi ve Tokat İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından alınan rapor doğrultusunda çalışmaların bakanlık nezrinde uygulanmaya başladığının altını çizen Başkan Eroğlu, yeni sanayi sitesi için adımın bu aşamalarda yaklaşık bir yıldır süren çalışmalar sonunda atıldığını söyledi. 1964 yılında inşaatına başlanan yaklaşık 10 yıl sonra hizmete başlayan sanayi sitesinin toplamda 360 dönüme yakın alanda faaliyet gösterdiğini ifade eden Başkan Eroğlu, son 3-5 yıldır sanayideki iş yerinin yetersiz kaldığı, geniş dükkanları, alt yapı problemi olmayan yolları geniş yeşil bir sanayiye ihtiyacı olduğunu esnafın dile getirdiğini belirterek, “Göreve gelmeden önce aday olduğum dönemlerde şehrin problemleri ve ihtiyaçları nelerdir diye analiz yaparken sanayi ile ilgili böyle bir ihtiyacın olduğunu gördüm. 61 proje içerisine sanayi sitesi projesini eklemiştik. Bu projeyi de esnafımızla birlikte yapabileceğimiz şeklinde bir dip not eklemiştik. Geldiğimiz noktada yapılan çalışmalar sonucu yer bulunarak esnafla istişare yapılarak çalışmalar başlatıldı” diye konuştu.
"SİYASETÇİLERİN ASIL VAZİFESİ MİLLETE HİZMET ETMEKTİR"
CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz’ın yeni sanayi sitesi ile alakalı olarak köylülerin sanayi sitesi yapılmasına karşı olduğunu ifade ederek "Gerekirse konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürüp iptal edilmesi yönünde çalışma yapacağız" şeklindeki beyanatı ile ilgili sorulara cevap veren Başkan Eroğlu, “Sayın vekilin bu ifadelerini kabul edilemez buluyorum. Talihsiz bir ifade olarak değerlendiriyorum. Sonuçta biz siyasetçilerin asıl vazifesi millete hizmet etmektir. Buralar millete hizmet etme makamlarıdır bilakis tam tersi hizmeti engelleme makamları değildir. Biz isterdik ki sayın vekil gelsin bu konuyu sorsun bizlere. Biz de kendilerine gerekli cevabı verirdik. Tarım arazisi olan bir yeri sanayi alanına çevirir miyiz? Böyle bir şey mümkün değil. Böyle bir şey düşünülmüş olsa bile devletin toprak yasası var” şeklinde konuştu.
"BEN ESNAFIN HALKIN İSTEMEDİĞİ HİÇBİR ŞEYİ YAPMAM"
"Yeni bir sanayi sitesi yapılması birilerini rahatsız mı ediyor?" diye düşünmek istemediğini ifade eden Başkan Eroğlu açıklamalarına şöyle devam etti: “Siyasi anlamda birilerine rant getiriyor mantığı ile bakılarak bunu engelleyelim manasında gelen bir boyutta olduğunu da asla düşünmek istemiyorum. Kadim bey esnaf bir insandır. Burada biz isteriz ki esnafla birlikte olsun esnafa yardımcı olsun. Yani burada bir takım siyasi kaygılarla olaya böyle bakmasın. Bakmamalı da, baktığına da inanmıyorum ama sonuçta toplumda böyle konuşulan cümleler var. Ben buradan kendisine de söylüyorum gelin Tokat için beraber olalım. Yoksa bu millet asla affetmez. Karşında olanı kendine karşı olanı ya da şehrin gelişmesine engel olanı bu millet asla affetmez. Ben esnafın halkın istemediği hiçbir şeyi yapmam. Bir çivi dahi çakmam yeter ki milletimizin, esnafımızın istediği bir şey olsun sonuna kadar giderim. Kimse de bizi bu yolumuzdan alı koyamaz. Sonuç biz istişare, değerlendirmelerimizi yaparız, kamuoyunun görüşünü de alırız. Doğru olduğuna inandıktan sonra da bu işi de götürürüz. Bunun adı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de olsa Yargıtay’da olsa Danıştay’da olsa İdare Mahkemesi de olsa hangi boyutta olursa olsun biz vatandaşımızla Tokat halkımızla çatır çatır bunun mücadelesini veririz. Ben de buradan söylüyorum, madem öyle eğer varsa bu noktada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar bu işi götürsün. Kime ne olacak? Hiç bir şey olmaz. Ama biraz geç olur mahkeme gerekli cevabı verir. Burada kim kaybedecek? Kaybeden Tokat olur, esnafımız bu işi bu şekilde yapanlar olur. Kimse esnafın önünde milletin önünde duramaz. Tokatlı bunu istiyorsa hangi engel olursa olsun biz bu engelleri bir bir aşarız. Konfüçyüs’ün ‘Ya yol bu, ya yol aç ya da yoldan çekil’ şeklinde bir sözü var. Biz de diyoruz ki bir yolu açmaya başladık. Yolda da engeller varsa o engelleri bir biride kaldırmasını da biliriz.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202