banner264

Perşembe günü TESİAD’ın daveti üzerine soluğu Seyami Usta’da aldık.

Günün ev sahibi, açılımı Türkiye Etkin Sanayici İşadamları ve İşkadınları Federasyonu olan TESİAD’ın Genel Başkanı İlyas Bozkurt’tu.

Genel Yayın Yönetmenimiz Tayfun Çavuşoğlu’nun yanı sıra yazarlarımız Erol Nural, Nadir Tülek, Necati Kartal, Cihat Özkan, Yusuf Kotaman, Can Topaktaş, Murat Sevinç, Bilal Kayaaltı ve Ali Aydoğan’la oldukça renkli ve ‘kozmopolit’ bir kadro olduk.

Başkan Bozkurt’a da Kadir Aygün ve daha önce Bursa Haber’de birlikte mesai yaptığımız Ahmet Oğuzhan Güllü eşlik etti.

Başkan basına verdiği önemi anlatırken, basının sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yerel ve genel anlamda idareciler üzerinde bir denetim mekanizması olması gerektiğini söyledi.

Türkiye’de bu sistemin sağlıklı bir şekilde işlemediğini, uygulamayı yapanın aynı zamanda denetimi de yaptığını savundu.

Avrupa’da 1800’lerde oturtulan ombudsmanlık sisteminin Türkiye’de özerk kurumlar aracılığıyla gerçek manada uygulanmaya başlaması gerektiğini söyledi.

***

Konuşmasının bir yerinde bazılarımızın desteği, bazılarımızın da eleştirisiyle karşılaşan Bozkurt, “Benden ‘bu adamlar her şeyi doğru yapmıştır’, ya da ‘onlar yaptıysa her şey yanlıştır’ dememi beklemeyin” sözleriyle duruşunu da özetlemiş oldu.

 

ERKEK – DİŞİ YATIRIM DENGESİ

Makroekonomik değerlendirmelerde de bulunan Başkan Bozkurt, “Yumuşak karnımız cari açık” dedi.

Bankaların ABD kaynaklı kredilere bağımlı olmaları nedeniyle yaklaşık 40 milyar dolar civarında bir cari açığa müsaade eden bütçeler yapıldığını, bu nedenle de büyüme rakamlarının belli bir limitin altında kaldığını anlattı.

Özellikle de erkek ve dişi yatırım dengesinden bahsetti Başkan Bozkurt.

Yapımının bitmesinden sonra dahi para kazandırmaya devam eden yatırımları ‘dişi yatırım’; ‘parayı gömdünüz ve bitti’ diyerek anlattığı yatırımı da ‘erkek yatırım’ şeklinde tanımladı.

Bozkurt’a göre 2008 öncesinde bu denge göz önünde bulunduruluyordu.

Ama o süreçten sona yatırımlar tamamen erkek yatırıma döndü ve ekonomi de bundan doğrudan ve dolaylı olarak zarar gördü.

Bu bağlamda dişi yatırımların arttırılması gerektiği uyarısında bulundu Başkan Bozkurt.

***

 

DARALTILMIŞ BÖLGE VE YARI BAŞKANLIK

Tabi söz döndü dolaştı siyasete geldi…

Daha önceden hazırladıkları anayasa teklifiyle dikkat çeken TESİAD’ın önerilerini yineleyen Bozkurt, öncelikle daraltılmış bölge seçim sistemi vurgusu yaptı.

“Bu sistemde seçildiği bölgedeki vatandaş yerine parti liderinin iradesiyle hareket eden vekil, Ankara dönüşü mahallesine giremez” dedi.

Parlamenter sistemin Türkiye’ye dar geldiğini söyledi;

Ancak başkanlık sisteminin de iki sakıncasına dikkat çekti: “Yerel yönetimlerin güçlendirildiği eyaletli başkanlık sistemi, Türkiye’yi bölünmeye götürür. Eyaletsiz başkanlık ise ister istemez diktatörlüğe yol açar. Bu yüzden biz Fransa’da uygulanan yarı başkanlık sistemini öneriyoruz.”

Siyaset demişken; MHP’deki durum da soruldu Başkana.

Diğer adaylara nazaran Meral Akşener’i avantajlı gördüğünü belirtti; ancak şunu da ekledi: “Merkez sağda çok ciddi bir açık var. Meclistekilerin hepsi uç partiler. Sayın Akşener’e de ilettiğimiz üzere, MHP olası bir değişimden sonra sağ uçta kalmaya devam ederse, yüzde 20’nin altında seyreden bir parti olmaktan öteye gidemez. Bu nedenle MHP’nin merkez sağa yaklaşması gerekiyor.”

***

 

PARALEL!

Sohbetin bir yerinde konu teğet geçiyorken, biraz da çekinerek sordum…

“Bursa’da TESİAD dendiğinde neden cemaat akla geliyor? Aksi yönde açıklamalar yapmanıza rağmen böyle bir algı var…”

Başkan Bozkurt, TESİAD’ın hiçbir cemaatle, hiçbir zaman, hiçbir bağının olmadığını ve olmayacağını üstüne basa basa vurguladı.

“Bursa’da paralel yapıdan benim kadar çekmiş ikinci bir adam yoktur” dedi.

Başkan’ın anlattığına göre bu paralel, 2009’dan 2013’e kadar çeşitli bahanelerle kendisinin ve çok yakın çevresinin telefonunu dinlemiş.

Yasaya göre savcılık kararıyla bir şahsın 3’er aylık periyotlar halinde en fazla 3 dönem dinlenebileceğini aktaran Bozkurt, hukuksuz şekilde bu kadar uzun süren bir telefon dinlemesinin ancak şantaj için malzeme bulma amacı taşıyabileceğini söyledi…

***

 

TESİAD VE TESAM

TESİAD’ın desteğiyle fikir üreten Ekonomik Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi TESAM’ın da onursal başkanlığını yaptığını anlatan Başkan Bozkurt’un şu sözleri de kayda değer:

“TESAM bünyesinde çok değerli akademisyenler çalışıyor. Bu akademisyenlerimizin belirlediği öğrencilere TESİAD olarak burs sağlıyor, özgün ve üretken bir neslin yetişmesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

Modern, milliyetçi ve muhafazakar olmak üzere 3M şeklinde tanımladığımız ilkeler doğrultusunda demokrasiyi, insan haklarını, seküler laikliği, vatan sevgisini, özgün düşünceyi ve üretkenliği benimseyen gençleri her alanda destekliyoruz.

Bütün siyasi partilere eşit mesafede durmayı da en önemli ilke olarak benimsiyoruz.”

Bize de TESİAD ve TESAM’ı izlemeye devam etmek düşüyor…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254