banner216

Bu haber kez okundu.

Trakyaka’da Kooperatifçilik Çalıştayı
Tekirdağ’da birlikte çalışma kültürünü artırmak ve kooperatifçilik konusunda bölge insanını bilinçlendirmek amacıyla Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA) tarafından ‘Kooperatifçilik Çalıştayı’ düzenlendi.
Tekirdağ’da özel bir otelde yapılan çalıştaya bölgedeki 100‘ü aşkın kalkınma kooperatifi, arıcılık, süt ve un birlikleri davet edildi. Çalıştayda bir konuşma yapan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, birlikte çalışma ve iş yapma kültürünün bir ürünü olan kooperatifçiliğin Trakya’da geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bugün bölgemizdeki kooperatiflerin sorunlarını tespit etmek, çözüm önerileri geliştirmek ve kooperatifçiliği yaygınlaştırmak amacıyla düzenlediğimiz çalıştayda sizlerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyduğumu belirtmek isterim. Bildiğiniz üzere kooperatif, Anadolu’da yaygın olarak başvurulan imece usulünün kurumlaşmış şeklidir. Kooperatif anlayışının yerleşmesinde, tarihi öneme sahip Lonca ve Ahilik yapılanmalarının zihinsel arka planları etkili olmuştur. Kooperatifçiliğin yaygınlaşmasıyla birlik ve beraber hareket etme durumunda, toplumsal karlılığın daha fazla sağlandığı görülmüştür. Bu noktada atalarımızın sözünü de hatırlatmak isterim ‘Birlikten kuvvet doğar’ Birlikte hareket ettiğimizde her türlü sorunun daha kolay çözüleceği, hedeflere hızlıca erişilebileceği aşikardır. Bugün burada düzenlediğimiz çalıştayda deneyimlerimizi paylaşacağız. Kooperatifçilikte uygulanabilir örnekler, zorluklar ve çözüm önerilerini bir sonuç raporu haline getirip, ilgili kurum ve kuruluşlara göndererek Bölge genelinde dikkat çekmeyi amaçlıyoruz” dedi.
İki bölüm halinde gerçekleştirilen çalıştayın ilk bölümünde sunumlar gerçekleştirildi. Sunumlarda Marmara Birlik’ten Özgür Ateş, Bademli Kooperatifi’nden Ziraat Mühendisi Ersin Baş ve Tire Süt Birliği’nden Üretim Müdürü Fatih Karataş kooperatiflerinin geçirdikleri süreçleri anlatarak deneyimlerini katılımcılar ile paylaştı.
Çalıştayın ikinci bölümünde ise Trakya kooperatifçiliğinin güçlü ve zayıf yönleri ele alındı. Çalıştayda, Türkiye’nin kooperatifçilik konusunda güçlü bir alt yapısı olması ve köklü bir deneyime sahip olmasının güçlün yanlarından olduğuna vurgu yapılırken, kooperatiflerin az üyeli ve küçük bir yapıya sahip olmalarının da zayıf yan olduğu belirtildi. Zayıf yanlara ayrıca ortak iş yapma kültürünün eksikliği, kişilerin birbirine güven duymaması gibi yanlar da eklendi.
Son yıllarda Avrupa Birliği ve diğer uluslararası kuruluşların kooperatifler yolu ile kalkınma modeline duydukları ilginin artarak devam etmesi ve proje bazında kaynak sağlaması, uluslararası alanda birim kooperatifler arasında işbirliğinin artması, toplumun eğitim düzeyinin yükselmesinin bilinçli ve sağlıklı kooperatifleşmeye kazandıracağı ivme, üretim, haberleşme ve bilişim teknolojilerinin giderek gelişmesi de fırsatlar olarak sıralandı.
Tehditler sıralanırken de kooperatiflere yönelik devlet desteklerinin giderek azalması, ilgili Bakanlıklar dışında kalan kamu kurumlarında kooperatifçiliğin gelişimi ile ilgili yapılan çalışmaların yetersizliği öne çıktı.
TRAKYAKA’nın, önümüzdeki günlerde deneyimler, uygulanabilir örnekler, zorluklar ve çözüm önerilerini bir sonuç raporu haline getirip, ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşacağı bildirildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202