banner216

Bu haber kez okundu.

Teski’den İhale Açıklaması
Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Müdürlüğü, ihalelerin şeffaf olmadığı yönünde yapılan asılsız iddialara itibar edilmemesi konusunda kamuoyuna duyuruda bulundu.
TESKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Çeşitli basın yayın organlarında ve sosyal medyada zaman zaman TESKİ’de ihalelerin şeffaf olmadığı, bazı firmaların kayırıldığı gibi haberler çıkmaktadır. TESKİ Genel Müdürlüğü bünyesinde 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında; bugüne kadar 2014-2015-2016 yıllarında toplam 27 yapım işi ihalesi gerçekleştirilmiştir. İdaremiz bu ihaleleri ilgili yasanın uygulama ilkeleri gerekliliklerine uyarak, saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını, kaynakların verimli kullanılmasını ve kamu yararını da gözeterek yapmaktadır. Kanunda belirtilen temel ilkeler doğrultusunda İdaremizce yapılan ihaleler, Sayıştay denetçilerince teftiş edilmiş ve bu teftişler sonucunda İdaremiz aleyhine herhangi bir durum söz konusu olmadığı gibi, hiçbir ihalemiz de bugüne kadar Kamu İhale Kurumunca iptal edilmemiştir” denildi.
Açıklamada ayrıca, “İdaremizce ihale ilanları keşif bedeli oranında ve kanunda belirtilen süreler dahilinde yerel gazetede, Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda ve zorunlu olmadığı halde Genel Müdürlüğümüz resmi web sitesinde duyurulmakta ve ihaleler çok yüksek sayıda katılımla gerçekleşmektedir. Yapılan ihaleler sonucunda kesinleşen ihale kararının tebliğ tarihini izleyen 10 gün içerisinde, idaremize şikayet, Kamu İhale Kurumuna itirazen şikayet ve dava yolu açık olmak üzere süreç işlemektedir. Genel Müdürlüğümüzce yapılmış 27 ihalenin sadece birinde Kamu İhale Kurumu’na itirazen şikayet yoluna gidilmiş ve düzeltici işlem uygulanarak ihale sonuçlandırılmıştır. Bir başka ihalemizde de Tekirdağ İdare Mahkemesi’nde dava yoluna gidilmiş ve bu dava Danıştay 13. Dairesinin (Esas: 2015/6418, Karar: 2016/ 332) kararı ile İdaremiz lehine sonuçlanmıştır. Ayrıca Genel Müdürlüğümüzce yapılan tüm ihalelerde teklif vererek ihaleye katılım sağlayan firmaların ve izleyici olarak da katılmak isteyenlerin eşliğinde, saydamlık ilkesine istinaden kamera ile kayıt yapılmaktadır. Sonuç olarak, idaremizce yapılan tüm ihaleler şeffaf bir şekilde, rekabetçi bir ortamda ve hukuksal denetime açık bir şekilde yapılmaktadır. Dolayısıyla uhdesinde iş kalmayan birtakım firma ve kişilerin yönlendirmesi ile yapıldığı düşünülen bu tür haberlerin kurumumuzu haksız şekilde yıpratmaya yönelik olduğu ve yönetim kademesini zan altında bırakma çabası taşıdığı anlaşılmaktadır. İdaremiz aleyhine ve yöneticilerine yapılan tüm haksız itham ve suçlamalarla ilgili cezai, hukuki ve yargısal başvuru haklarımız saklı kalmak üzere, kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202