banner216

Bu haber kez okundu.

TESKİ’den Çerkezköy’e 32 milyon TL’lik alt yapı yatırımı
Çerkezköy Kızılpınar Kanalizasyon İnşaatı’nın temeli, düzenlenen törenle atıldı. Toplam maliyeti 32 milyon 106 bin TL olan, ihale kapsamında yapılacak şebeke inşaatı, terfi hattı ve kollektör hattının toplamı uzunluğunun 77 bin 825 metre olacağı bildirildi.
Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından bugün Kızılpınar’da temeli atılan Çerkezköy Kanalizasyon İnşaatı temel atma törenine, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ferit Yüksel, CHP İlçe Başkanı Engin Camcı, Kızılpınar Mahalle Muhtarı Ahmet Milli, davetliler ile vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan temel atma töreninde ilk konuşmayı TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa yaptı. Sözlerine bugün yapılacak temel atma töreninin TESKİ’nin yaptığı en büyük 3. yatırım olduğunu belirterek başlayan Dr. Şafak Başa, projenin Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın ısrarı, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın talimatı ile hazırlanarak bugünlere geldiğini, projenin TESKİ tarafından yapıldığını, İller Bankası tarafından onaylandığını kaydetti.
“17 Haziran’da yer teslimi yapıldı”
İlk etapta 32 milyon 106 bin TL’lik kredinin bu büyük yatırım için İller Bankası ile imzalandığını, ardından ihalesinin yapıldığını hatırlatan TESKİ Genel Müdürü Başa, 6 Haziran tarihinde sözleşme imzalandığını ve ardından 17 Haziran’da yer teslimi yapılarak bugünlere gelindiğini vurguladı. Başa, projeye destek veren, sahiplenen İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ferit Yüksel’e teşekkür etti. Dr. Şafak Başa, şöyle devam etti:
"Bugün TESKİ için ve Çerkezköy için gerçekten çok önemli bir gündür. TESKİ kuruluşundan itibaren, birçok yatırıma imza atıyor ama bu yatırım çok önemlidir. Hacim ve parasal olarak TESKİ’nin kurulduğu günden itibaren, 3. büyük projesinin temelini atacağız. Bu proje, esasen başlangıçta biz göreve geldiğimizde, böyle bir kanalizasyon projesi değildi. Sadece devam eden ve önemli mesafeler alınan, Çerkezköy atıksu arıtma tesisine, Çerkezköy kanalizasyonlarından akıp götürecek bir kolektör, bir terfi merkezi şeklinde planlanmıştı. Fakat göreve başladıktan sonra, buraya gelip Çerkezköy’de yaptığımız değerlendirme toplantısında, başta Kızılpınar olmak üzere, Kanalizasyon altyapı problemi olan yerler olduğu bize iletildi. Burada belediye başkanımızda çok önemli girişimlerde bulundu. Mahalle sakinleri de bunu projeye dahil etmemizde ısrarcı oldular ve bizi teşvik ettiler. Bunun üzerine İller Bankası ile koordineli şekilde çalışmalara başladık. Kızılkaya mahallemizin de, eski belde merkezi olan fakat yıllardan beri bir türlü alt yapıya kavuşamamıştı. Kızılpınar mahallemizin de kanalizasyon alt yapılarını tamamlamak üzere, proje çalışmalarımız başladı. Projesi TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. İller Bankası tarafından onaylandı. Böylece ortaya, hem Çerkezköy kanalizasyonları dereye akan, deşarj olan atıkları alıp yeni yapılan arıtma tesisine götürecek kolektör, terfi hattı, terfi merkezi gibi inşaatları kapsayan hem de bu mahallemizin bütün alt yapılarını çözecek bir proje olduğu için. Tabi bu maliyetli bir iştir. Bu projeyi, yeni kurulan TESKİ’nin tek başına karşılaması mümkün değildi. Bu noktada İller Bankası ile kredi görüşmelerimiz oldu. İlk etapta 27 milyon 106 bin TL, 2. Etapta Kızılpınar da dahil olduktan sonra, 5 milyon TL, toplamda 32 milyon 106 bin TL Çerkezköy için TESKİ tarafından karşılandı. İhale hazırlıklarına başlandı. İlgili firma ile sözleşme imzalandı. 17 Haziran tarihi itibarı ile yer telimi yapıldı. Bugün itibarıyla da inşallah çalışmalara başlayacağız."
“77 bin 825 metre uzunluğu olacak”
Projenin içeriği hakkında da bilgi veren Başa, "İhale kapsamında bir adet terfi merkezimiz var. Çerkezköy ilçesi ve Kızılpınar mahallesinden gelen atıkları 3 bin 860 metre ve bin 400 milimetrelik kolektör hattıyla terfi merkezine ileteceğiz. Yine terfi merkezi TM1 ile Çerkezköy atık su arıtma tesisi arasında da bin 40 metre 900 milimetrelik terfi hattı inşa edeceğiz. Kızılpınar mahallemizde de tam 72 bin 925 metre aşağı yukarı 73 kilometre kanalizasyon şebeke inşaatı, yine 17 bin 500 metre evsel bağlantı hattı yapılacak. Yetmedi kanalizasyon bağlamında yani toplamda, 77 bin 825 metrelik bir alt yapı çalışması bugün başlıyor. Tabi ki bu yapılırken Kızılpınar’ın geleceği hem nüfus itibarıyla projeksiyonları yapıldı. Kızılpınar’ın tamamını kapsayan bir projemizdir" dedi.
“Projenin ömrü 35 yıl olacak”
Projenin ömrünün 35 yıl olduğunu ve yapılacak altyapının 2050 yılı ve 63 bin nüfus baz alınarak yapıldığını ifade eden TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, "Biz projemizi bu bölgenin 35 yıllık sorununu çözecek şekilde planladık. Normalde bunun ömrü 15-20 yıldır. Böylece proje hedefimiz, 2050 yılına kadar bu bölgenin alt yapısını çözecek bir projeye imza atıyoruz. Yine Çerkezköy’deki sanayileşme ve buna bağlı nüfus artışına bağlı olarak bundan en fazla etkilenecek bölge tabi ki Kızılpınar mahallemizdir. Bu mahallenin nüfusu 34-35 bin civardır. Biz buna bağlı olarak 60 bin üstü nüfusa hitap edecek bir projeye imza atıyoruz. Tabi bu tür projeleri yapmak kolay değildir. Herkes alt yapı talep ediyor fakat alt yapı işi çok zor bir iştir. Sabır isteyen bir iştir. Hemen başlandıktan sonra ister istemez hayatı olumsuz etkiliyor. 78 kilometre kazı yapılacak. Yani 78 Kilometre yol bozulacak. Sonuçta bunun vatandaşa bir yansıması vardır. Zaman zaman sular kesilecek, zaman zaman çeşitli sıkıntılar yaşanacak. Bazı yollar kapanacak. Bunu baştan söyleyeyim değerli Kızılpınarlılar, altyapıya kavuşmak istiyorsak bu zaman sürecine biraz sabredeceğiz. Ben özellikle vatandaşlarımızın TESKİ’ye yardımcı olmalarını rica ediyorum. Müteahhit firmaya da buradan biz sözüm olsun. Çalışmalar sırasında, derli toplu çalışsınlar" diyerek, vatandaşları çok fazla rahatsız edilmesini istemedi.
“Altyapıya pozitif ayrımcılık yapıyoruz”
TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa’nın ardından kısa bir konuşma yapan İller Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ferit Yüksel, İller Bankası olarak altyapı çalışmalarına ayrım yapmadan pozitif ayrımcılık yaptıklarını, taş üzerine taş koyanın yanında olduklarını söyledi. Yüksel, "Tekirdağ’da olduğu gibi ülkenin her tarafında, İller bankası olarak belediyelerimizle birlikte, ülkenin bütün altyapısında hizmet ediyoruz. Tekirdağ’da TESKİ’yle beraber, altyapı çalışmalarına hız verdik. Su Kanalizasyon Ve Altyapı Projeleri (SUKAP) denen bir program var. SUKAP kapsamında, altyapıya pozitif ayrımcılık vardır. Nüfusu 25 binin altında olan belediyeler, yüzde 50 hibe imkanından faydalanıyor. Tabi Çerkezköy’de nüfus 25 bin daha fazla olduğu için burada hibe imkanından faydalanamadı. Fakat SUKAP kapsamında değerlendirildi. 15 sene gibi bir düşük vadeyle kredilendirildi. Çerkezköy’e böyle bir katkımız oldu. Kızılpınarlılar özellikle TESKİ Genel Müdürüne ve Büyükşehir Belediye Başkanına çok teşekkür etmelidirler. Çünkü Kızılpınar proje kapsamında yoktu. Çok özel çabaları oldu" diyerek, projeye katkılarından dolayı Çerkezköy ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyeleri ile TESKİ Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti.
Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay ise, “Bugün Çerkezköy’ün çok önemli bir altyapı projesinin temelini atıyoruz. Bugün Çerkezköy’ümüzün geleceği adına yapılan bu önemli yatırıma katılım gösterenlere teşekkür ediyorum. Projenin adı ‘Çerkezköy Kanalizasyon Altyapı İnşaatı’. Bu önemli projeyi Çerkezköy’e kazandıran Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’a teşekkür ediyorum. Göreve geldiği günden beri başarılı çalışmalar ortaya koyan ve bu proje için yoğun mesai harcayan TESKİ’mizin Genel Müdürü Dr. Şafak Başa’ya ve çalışma arkadaşlarına ayrıca teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Daha sonra kürsüye gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “832 gündür Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürütüyorum ve İlçe Belediye Başkanlarımızla birlikte Tekirdağ için çalışıyoruz. Görüyorum ki yatırımlar için bütün İlçe Belediye Başkanlarımız var güçleriyle çalışıyor” dedi.
Konuşmaların ardından, - Çerkezköy Kızılpınar Kanalizasyon İnşaatının temeli atılarak dualar okundu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202