banner216

Bu haber kez okundu.

Sağlıkçıların Defin İşlemi Tepkisi
Sağlık-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Hamza Öksüz, Danıştay’ın aile hekimliği kanununda olmaması sebebiyle defin belgesi düzenleme işlemlerinin aile hekimlerine yaptırılamayacağına karar vermesi üzerine, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce resmi yazışmalar yapılmasına rağmen tabip yetersizliği veya olmayışı bahane edilerek asıl iş sahibi belediyeler tarafından yapılmamasına tepki göstererek, Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 tabip için hizmet satın almasıyla bu işin çözüleceğini öne sürdü.
Öksüz yaptığı açıklamada, “5093 sayılı Belediye Kanununda defin ve mezarlıklar Belediyenin görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır. Ayrıca 19 Ekim 2010 tarihli ve 27467 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ’Mezarlık Yerlerinin İnşası ile Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hk. Yönetmelik çerçevesinde yürütülmektedir.’ Olması gereken uygulama. Fakat belediye ile Halk Sağlığı Müdürlüğünce resmi yazışmalar yapılmasına rağmen tabip yetersizliği veya olmayışı bahane edilerek asıl iş sahibi belediyeler tarafından yapılmamaktadır. Hali hazırda İl genelinde Büyükşehir Belediyesi tarafından 5 tabip için hizmet satın almasıyla bu iş çözülür" dedi.
“ASIL İŞİN SAHİBİ BELEDİYELERDİR”
Defin işlemlerinin tamamının belediyeler sorumluluğunda olduğunu öne süren Öksüz, “Ülkemizde kanunda olmamasına rağmen aile hekimlerine yaptırılmaktaydı. Bu konuyla ilgili üç senedir devam eden dava 28 Ocak 2016 tarihinde Danıştay tarafından haklı olarak aile hekimleri lehine sonuçlandı” diye konuştu.
“SAĞLIK VE İÇİŞLERİ BAKANLIKLARININ KONUYLA İLGİLİ B PLANLARI YOK”
Üç yıldır devam etmekte olan dava süreci boyunca gerek Sağlık gerekse İçişleri Bakanlıklarının bu konuya dair başka bir çözüm üretmediklerini belirten Öksüz, “28Ocak 2016 tarihinde karar sonuçlanıyor,26 Mayıs 2016 tarihinde Sağlık Bakanlığına tebliğ ediliyor ve ileride yaşanabilecek kaosun çözümü konusunda bakanlıkça en ufak bir işlem yapılmayı bırakın, Halk Sağlığı Kurumu tarafından Halk Sağlığı Müdürlüklerine konuyla ilgili resmi bir yazı dahi yazılmayıp e-mail atılarak aile hekimlerine artık defin nöbeti yazmayın kısacası başınızın çaresine bakın denilmiştir” şeklinde konuştu.
Sağlık-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Hamza Öksüz, 86 yıl önceki umumi hıfzıssıhha kanununun bu konudaki maddesini hatırlatarak, şunları söyledi:
“HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ, ÇALIŞANLARINI YETKİSİ DIŞINDA İŞ YAPMAYA ZORLAMAKTADIR”
“Geldiğimiz son noktada İlimizde Halk Sağlığı Müdürlüğü mesai içinde TSM hekimi mesai sonrası hekim dışı sağlık personellerinin defin belgesini düzenlemesini, yaklaşan bayram sürecinde de tam gün olarak hekim dışı sağlık personellerimizin defin nöbetlerine yazılmasını istemektedir. Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri kanuni dayanak olarak 1930 yılında tam 86 yıl önceki umumi hıfzıssıhha kanunu madde 219 ’tabip bulunmayan yerlerde ölülerin muayeneleri küçük sıhhat memurları veya bu iş için yetiştirilmiş veya tavzif edilmiş memurin tarafından icra ve ruhsatnameleri verilir’ ibaresiyle yaptırabileceğini düşünmektedir. Sağlık-sen olarak bizde diyoruz ki küçük sıhhat memuru diye bir meslek grubumuzun olmadığı 21. yy. T.C. Sağlık Bakanlığımızda hekim dışı sağlık personellerimizin görev ve yetkileri arasında defin raporu vermek gibi bir sorumluluğu yoktur ve hiçbir devlet memuruna idarece görev ve yetkileri dışında bir görev verilemez. Hekim dışı sağlık personeli ölüm nedenine, olmayan hangi yetki ile ne yazacaklar.”
“ÖLÜLERİMİZ ORTADA KALMASIN”
Öksüz, “24 Haziran 2016 tarihinde başlatılmak istenen kanuna ve vicdanlara aykırı, görev yetki ve sorumluluk dışı uygulamanın yapılamayacağını tekrar ediyor ve bu on günlük süreçte gerek Sağlık Bakanlığı yetkililerini gerekse asıl işin sahibi belediyelerin bağlı olduğu İçişleri Bakanlığını göreve davet ediyoruz. İçişleri Bakanlığımızın belediyelere uygulayacağı yaptırımla bu sorunun tamamı ile ülkemizin gündeminden çıkartabileceğini düşünüyorum zira defin belgesi olmadan cenaze defnetmek ayrı bir suçtur” ifadelerini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202