Merhaba sevgili dostlar. Bugün EK 5 dediğimiz tarın sigortası hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Yine eksik bilgi vermek istemediğim için iki bölüm halinde konuyu anlatmaya çalışacağım.

Kendi adına ve hesabına tarımsal faaliyette bulunanlar Tarım Bağ-Kur kapsamına, tarımda hizmet akdi ile süreksiz çalışanlar ise Tarım SSK kapsamına girmekte olup, sosyal güvenlik reformundan önce Tarım Bağ-Kur sigortalılığı 2926 sayılı Kanuna, Tarım SSK ise 2925 sayılı Kanuna tabi idi. 1 Ekim 2008 tarihinde 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte söz konusu iki Kanun yürürlükten kaldırıldı ve Tarım Bağ-Kur kapsamındakiler 4/1-b/4 kapsamına alındı. Aynı tarih itibariyle Tarım SSK sigortalılığı ise sona erdi. Meydana gelen bu boşluk sebebiyle Ek-5 Tarım Sigortalılığı 5510 sayılı Kanuna eklenen ve 1 Mart 2011 tarihinde yürürlüğe giren EK-5 inci madde ile getirildi.

Ayrıca 5510 sayılı Kanuna eklenen Geçici 29 uncu madde ile de 1/5/2008 ila 30/9/2008 tarihleri arasında 2925 sayılı Kanuna tabi sigortalı olanlar hakkında 1 Mart 2011 tarihinden itibaren ek 5 inci madde hükümleri uygulanacağı hükmü getirildi. Dolayısıyla 30 Nisan 2008 tarihinden sonra 2925 sayılı Kanun kapsamında tarım sigortasına kaydolanlar da Ek-5 kapsamına alındı.

Öte yandan kamu idarelerinin tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalıştırılanlar 4/1-a (SSK) kapsamında sigortalı sayıldıklarından bunla Ek 5 inci madde kapsamında sigortalı olamazlar.

Ek-5 Tarım Sigortalısı Olma Şartları

Madde kapsamında tarım (SSK) sigortalısı olabilmek için;

– Tarım veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz çalışıyor olma,

– 4/1-a (SSK), 4/1-b (Bağ-Kur ve Tarım Bağ-Kur), 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olmama,

– İsteğe bağlı sigortalı olmama,

– Geçici 20 nci madde kapsamında (banka sandıkları, borsa, ticaret odası gibi) sigortalı olmama,

– Kendi sigortalılığından dolayı gelir veya aylık (emekli aylığı, malullük aylığı, sürekli iş göremezlik geliri) almama,

– 18 yaşını doldurmuş olma, şartları aranmaktadır.

Sigortaya Giriş

Tarımda hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar Tarım İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi ile orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar ise Orman İşlerinde Hizmet Akdiyle Süreksiz Çalışanlara Ait Giriş Bildirgesi ile Ek-5 tarım sigortasına kaydolabililer.

Tarım işlerinde çalışanların söz konusu bildirgeyi doldurduktan sonra ilgili bölümlerini köy veya mahalle muhtarı ile tarım müdürlüğü ve ziraat odasına onaylatmaları, orman işlerinde çalışanların ise bildirgeyi doldurduktan sonra ilgili bölümlerini köy veya mahalle muhtarı ile Orman Bölge Müdürlüğü veya Orman İşletme Şefliğine onaylatmaları, son olarak da altta yer alan beyan kısmını imzalamaları gerekmektedir. Bildirgenin nasıl doldurulacağı Açıklamalar bölümünde belirtilmiştir. Giriş bildirgesinin onay bölümlerinin sürekli ikamet edilen yerin bağlı bulunduğu muhtarlık ile sürekli ikamet edilen yerin bağlı bulunduğu veya çalışılan yerin bağlı olduğu çevre ve orman il müdürlükleri ya da orman bölge müdürlüğü, işletme şeflikleri veya kalkındırma kooperatiflerine onaylatılması gerekir. Bu şekilde doldurulan ve ilgili yerlere onaylatılan giriş bildirgesinin sürekli ikamet edilen yerin bağlı olduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine müracaat edilerek verilmesi veya posta ile gönderilmesi gerekir.

Giriş bildirgesinin ilgili SGK müdürlüğüne verilmesiyle birlikte yani müracaat tarihinden itibaren Ek-5 Tarım Sigortalılığı başlar. Eğer giriş bildirgesi elden verilmemiş posta yoluyla gönderilmişse; adi posta yoluyla gönderilmiş olması halinde Kurumun gelen evrak kayıtlarına intikal tarihi; taahhütlü, iadeli taahhütlü, acele posta servisi, PTT Alo Post veya PTT Kargo ile yapılan başvuru ve gönderilmiş olması halinde ise bildirgenin postaya veya kargoya verildiği tarih başvuru tarihi olarak kabul edilir ve sigortalılık bu tarihten itibaren başlar.

SİGORTALILIĞIN KAPSAMI VE YARARLANILAN HAKLAR

Ek 5 tarım sigortalılığı, emeklilik yönünden malullük, yaşlılık ve ölüm sigortasını, kısa vadeli sigorta kolları bakımından iş kazası ve meslek hastalığı sigortasını, sağlık yardımları yönünden genel sağlık sigortasını kapsamaktadır.

Genel sağlık sigortası yardımlarından yararlanabilmek için, son bir yıl içerisinde en az 30 prim günü olması ve sağlık hizmeti sunucusuna başvurulan tarihte tecil ve taksitlendirerek tecil ve taksitlendirmeleri devam edenler hariç 60 günden fazla prim ve prime her hangi bir borcunun bulunmaması şartı aranmaktadır. Yani en bir veya iki aylık prim ödenmediğinde sorun çıkmamakta, ancak iki aylıktan fazla prim borcu olması halinde sağlık yardımlarından yararlanma imkanı olmamaktadır. Ayrıca sağlık yardımlarından sigortalı olan kişinin bakmakla yükümlü olduğu eş, çocuk, anne-baba da yararlanabilmektedir.

İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle istirahat raporu alınması halinde rapor parası ödenmekte, yüzde 10’dan fazla meslekte kazanma gücü kaybı ortaya çıkarsa sürekli iş göremezlik geliri bağlanmaktadır. Ancak bu haklardan yararlanılabilmesi için iş kazasının olduğu tarihten en az on gün önce tescil edilmiş olma, yani sigorta kaydı yaptırmış olma ve sigortalılığın devam ediyor olması, ayrıca Kuruma herhangi bir borcun bulunmaması şartı aranmaktadır.  İş kazası ve meslek hastalığı meydana gelmesi halinde durumun, sigortalının kendisi veya çalıştıran işvereni kolluk kuvvetlerine derhal, Kuruma da en geç üç iş günü içinde bildirilmesi gerekmektedir.

Şimdilik hoşça kalın dostça kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234

banner246