banner216

Bu haber kez okundu.

Galatasayar'ın borcu açıklandı!
 İşte Dursun Özbek'in açıklamaları:
"Değerli basın mensupları ve bizi izleyen Galatasaraylılar! Hepinize hoşgeldiniz diyorum. Zaman zaman bu tip basın toplantılarını düzenliyoruz. Bugün güncel gelişmeleri aktaracağım. Galatasaray'ın yıllardır gelen sorunları var. En önemlisi bana göre Gençlik ve Spor Bakanlığı ile olan sorunlar. Çok amaçlı spor salonu için görüşmelerimiz bakanlığa sunmuştuk. Galatasaray, TT Arena'nın yanında çok amaçlı spor salonunu inşa etmek için yetki belgesini aldı. Dün Ankara'ya gittik. Bakanlık ile sorunların çözümü için görüştük. Aslantepe'de yapılacak salonla için yetki belgesini aldık. Türk Telekom Arena'nın üst hakkıyla ilgili önümüzde herhangi bir problem kalmadı. Sarıyer Belediyesi'nden ruhsatı alıp 15 bin kişilik salona başlıyoruz. Ayrıca TT Arena'nın çatı ile ilgili taahüdü vardı, bu sorunu da sona erdirdik. TT Arena'nın çatısıyla ilgili anlaşma yaptık. Açılan dava geri çekildi. Sorunu çözdük ve tesis kazandık.

"CEZAYI 1 YILA DÜŞÜRDÜK"
UEFA'dan 1 sezon men cezası aldık. Burda ki cezaya esas teşkil eden konu geçmiş yıllarda yaptığımı zarar nedeniyle ceza aldık. UEFA bizi inceledi 2011-2014 arası zarar etmiştir. 3 senede 30 milyon avroluk sınırı aştığı için 2 sene men edilmesi istendi. Galatasaray UEFA'ya verdiği sözleri tutmadığı için 2 sene men cezası verilmek istendi. Biz yeni yönetimiz diyerek savunduk. Mahkemede gerekli savunmaları yaptık. Mali yapımızı iyileştirmek için göreve geldiğimizi söyledik ve cezayı 1 yıla düşürdük. Nihai karar elimde şuan 2 sene değilde 1 sene olarak cezamız kesinleşti. Ayrıca Galatasaray'ın tablosunu inceledik. Cezaya esas teşkil eden konu 2011-2014 yılları arasında Sportif A.Ş'nin yapmış olduğu zarar. Galatasaray'ın 65 milyon avroyu geçmemesi gerektiğini söylediler. Biz bu sezon bütçemizi 60 milyon avro olarak realize ettik.

"UEFA'YA YANLIŞ SÖYLEMLER GİDİYOR"
Biz kadromuzu bu yıl 60 milyon Euro seviyesinde tuttuk. UEFA'nın bunun dışında bize verdiği bir ceza yok. Bu net anlaşılsın. Sanki farklı bir gelişme varmış gibi, olumsuz bir durum olacakmış gibi davranılıyor. Bu yanlış söylemler UEFA'ya da gidiyor. Böyle olunca UEFA'da şüpheleniyor daha farklı durumlar mı var diyor. Burada sanki bir şey varmış gibi yanlış açıklamalar yapılıyor. UEFA'ya kulübümüz iyi gösterilmiyor. Bunlar çok yanlış.

"BİLGİ ALMAK İSTEYEN BENİ ARASIN"
Galatasaray hakkında bilgilenmek istiyorsanız benim telefonum siz de var. Bana ulaşabilirsiniz benden bilgileri alabilirsiniz. Nihai karar elimize gelmesine rağmen biz rahat değiliz. Çünkü bu karar ilk ve yanlışlar olabilir değişebilir. Galatasaray'ın yıllanmış, çok eskilerden gelen ve güncelde olan bazı sorunları mevcut. UEFA, 3 yıl üst üste 30 milyon Euro zarar etmeyeceksin diyor. UEFA, Finansal Fair Play kuralları çerçevesinde ilk cezayı Galatasaray'a verdiğini söylüyor. Biz bu nedenle tedbiri elden bırakmadan hareket ediyoruz. Biz bu karar yokmuş gibi hareket etmeye devam ediyoruz. Yani 3 sene içinde 30 milyon avro zarar etmemeye dikkat ediyoruz.

"KİTAPTA 30 MİLYON AVRO ZARAR EDEBİLİRSİN YAZIYOR"
2015-16 yılında zararımız 17 milyon Euro. 55 milyon Euro'dan buraya geldi. Bu yıl ise kar etmenin peşindeyiz. Zarar yok. Benim hedefim 2016-2017 yılında Galatasaray'ın zarar etmemesi. Bunun için uğraşıyoruz. Biz rakiplerimizin UEFA ile yaşadıkları sorunlara da baktık. Rakibimiz olan bir kulüp savunmasına baktık inceledik. Yönetim kurulu ile sorunları masaya yatırdık. Sorunların çözümü konusunda gelişmeler oldu ve nihayete erdi. Kitapta 30 milyon avro zarar edebilirsin yazıyor. UEFA kulüplerde ki iyileşmeye göre kararlar veriyor. Buna dikkat ediyoruz.

"KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE ELEŞTİRMEYİN"
Geçmişte yapılan hata 120-130M borç varken UEFA'ya biz bu zararı düzeltiriz denmiş. Biz UEFA'ya 2 sene de bunu düzeltiriz kar ederiz dediğimiz için bizi böyle takip ediyorlar. Herkese bu bilgileri verebilirim. Hangi bilgi belgeyi istiyorsanuz Galatasaray'a dair bana ulaşın size istediğiniz bilgileri çıkarır veririm. Kulaktan dolma bilgilerle Galatasaray'ı eleştirmeyin. Galatasaray'a zarar veriyorsunuz. Bana sormadan doğru bilgiyi almadan yazdıklarınız doğru değil. Gerçeklere dayanmayan eleştiriler doğru olmaz ve zarar verir. Sadece UEFA ile ilgili değil Galatasaray'la ilgili her konuda bana telefon açın sizden kaçarsam cevap vermezsem haklısınız...

"1.5 MİLYAR LİRAYA VARAN BORCUMUZ VAR"
Yapacağımız genel kurulun amacını size açıklayayım. Mali konularla ilgili defalarca toplantı yaptık açıklama yaptım. Galatasaray yaklaşık 1,5 milyar TL'Ye yakın borç yükünün altındadır. Bu borcun 230 milyon Dolar'ı bankalara olan borçlar. Şuan muhattap olduğumuz gerçek şu! 1.5 milyar liraya varan bir borcumuz var. Bu borç yükünü nasıl çözeceğimizi düşündüğüm için... Galatasaray'ın bütün gelirleri temliklidir. Bunun için yeni gelirler yaratmak zorundayız yoksa bir çözüm üretemeyiz. Galatasaray yeni kaynak yaratmak zorundadır. Tüm gelirleri temlik altında. Bir çözüm üretemezsek daha çok sıkıntı yaşarız. Galatasaray'ın mali sıkıntısı olmaması lazım. İyi yönetilip, iyi hesap yapılırsa mali sıkıntı yaşanmaz. Manifestomda Galatasaray iyi yönetilirse mali sıkıntı çekmez var ama yeni kaynakta üretmek zorunda olduğumuzda yazıyor.

"30 MİLYON DOLARLIK DEĞERİ 80-100 MİLYONA ÇIKARDIK"
Yeni kaynaklar yaratmak zorundayız. Bunun en canlı örneği Mecidiyeköy'de yapılan otel inşaatı. Mecidiyeköy'deki arazimizi 2015'de değerlendirdik. Biz buraya bir bina diktik 17 bin m2 kapalı sahamız var. Biz bu kapalı alanlarla beraber 85 milyon dolarlık bir değer yaptık. Biz 30 milyon dolarlık değeri 80-100 milyona çıkardık. Mecidiyeköy'deki arsanın değeri 20 milyon Dolar. 10 milyon Dolar da harcama yaptık. Şimdiki değeri 85-100 milyon Dolar. Biz orayı arsa halinde satsaydık 20 milyon Dolar kazanacaktık. Fakat şimdi satarsak 85-100 milyon Dolar kazanabiliriz. Sizin bir arsanız olsa onu satıp gelir mi elde etmek istersiniz, yoksa arsayı değerlendirip daha çok para kazanmak mı? Burada herkes der ki arsayı geliştirip satmak daha karlıdır. Biz bu yaptığımızı Riva ve Florya'da da yapmak istiyoruz.

"ADNAN POLAT BU İŞİ BİLMİYOR MU?"
40 sene önce Selahattin Beyazıt Riva'yı almış. Adnan Polat da imar izni aldı. Niye yaptı bunu? Adnan Polat iş bilmiyor mu? Soruyorum size Adnan Polat niye Riva'ya imar izni aldı? Doğru bir iş yaptılar bu hamleyi yapmak zorundaydılar. O dönem denendi firmalarla görüşüldü ama bir şey yapılamadı. Biz ise ilerleme kaydettik somut duruma getirdik. Yönetimimiz burayı değerlendirmek için çalıştı ve başarı çizgisini yakaladı. Kimse burada olayı farklı yorumlamasın. Riva üzerinde çalışmalar yapılmış fakat sonuç alınamamış. Demek istiyorum ki çalışmalar yapılırken en iyi sonuçlar alınmalı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202