Kudüs, Ortadoğu’da bulunan üç semavi din (İslam, Hristiyanlık, Yahudilik) için kutsal sayılan bir şehir. Dünya mirası sayılan şehir tarih boyunca büyük saldırılara maruz kaldı. 1948 yılında David Ben-Gurion Deklarasyonu ile Filistin topraklarında kurulan İsrail Devleti tarafından ilk önce 1948 Arap-İsrail Savaşı’nda Batı Kudüs, 1967 yılındaki Altı-Gün Savaşı esnasında Doğu Kudüs ele geçirildi. Günümüzde Yahudiler Kudüs’ü İsrail’in bölünmez başkenti olarak kabul ederken, aynı şekilde Filistin Devleti de Kudüs’ü bölünmez başkent olarak görüyor.  2. Dünya Savaşı’ndan sonra İsrail’in hamisi konumunda olan ve bölgeyi alev topuna döndüren Birleşik Devletler 3 gün önce yeni bir karar alarak Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etti.

***

Peki, karara imza atan ve “Artık zamanının geldiğine inanıyorum” diyen Birleşik Devletler Başkanı Donald Trump, neden apar topar böyle bir karar almıştı. Söyleyecek çok şey var ama ben yaşanan olaylar zinciri ekseninde bir şeyler söylemek istiyorum. Amerikan kamuoyunda Trump’ın seçilmesi süreciyle ilgili ciddi tartışmalar var. Bu tartışmaların başında da Trump’ın seçilirken Rusya’dan destek aldığı iddiası geliyor. ABD istihbaratı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında iddiaların odak noktası Michael Flynn.

***

Flynn ordudan ayrıldıktan sonra Washington’da, şirketlere ve hükümetlere istihbarat hizmeti sunan Flynn Intel Group adlı bir danışmanlık şirketi kurdu. O zamanlar Trump’ın seçim kampanyasına da katıldı. Dış politika deneyimi olmayan Trump, Başkan seçildikten sonra Flynn’i kabinedeki birçok bakandan bile etkili olan Milli Güvenlik Danışmanlığı’na getirdi. Ancak Flynn bu görevde 24 gün tutunabildi. Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey I. Kislyak ile konuşmaları ve bu konuşmalar hakkında üstlerine yalan söylediği ortaya çıkınca istifa etmek zorunda kaldı. Bu durum Trump takımının seçimi kazanmak için Rusya’dan yardım aldığı iddialarını inceleyen soruşturmanın ağına takıldı.

***

Yürütülen soruşturma kapsamında Michael Flynn, kendisine yöneltilen ve daha önce reddettiği iddiaları kabul ederek mahkemeyle anlaşma yönüne gitti. Bu anlaşma, çok önemli. Flynn, başkanlık seçim yarışı boyunca Trump'ın yakın danışmanlarından ve sırdaşlarından biri oldu, ayrıca Trump kampanyasını televizyonlarda temsil eden isimlerden biriydi. Ayrıca, Temmuz 2016'da Cumhuriyetçi Parti’nin Ulusal Kongresi’nde konuşma yapacak kadar ön plana çıktı. Seçimlerin ardından geçiş döneminde de kritik rol oynadı.

Bugün gelinen noktada ise Flynn hapse girebilir ve hepsinden önemlisi içinde uzun zaman geçirdiği Trump'ın yakın çevresiyle ilgili çok önemli bilgiler paylaşıyor olabilir. Zira soruşturmayı yürüten özel savcı Robert Mueller’in asıl peşinde olduğu konu, Trump kampanyasının Rus devleti ile bağlantıları hakkında. Ö dönemde de Flynn Trump'ın hem en önemli danışmanlarından hem de en önemli destekçilerinden biriydi. Bir ihtimal yakında Trump’ın diğer yakınları, damadı Jared Cushner ve oğlu Donald Trump Jr.’da kendilerini özel savcının önünde bulabilirler…

***

İşte bu noktada köşeye sıkışan Trump’ın, seçim vaatleri arasında da bulunan Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasında hedeflediği iki amaç olabilir. Birincisi artan baskılar karşısında Amerikan siyasetine yön veren Yahudi lobilerinin desteğini almak... İkincisi Amerikan kamuoyunda kendisi hakkında oluşan bu havayı dağıtmak istemesi… Bu tarz emrivaki yaklaşımları Amerikan siyasetinde sık sık gördük. Köşeye sıkışmanın verdiği psikolojiyle alelacele verilen kararlar hiçbir zaman doğru netice vermedi vermeyecektir. Birleşik Devlerin diğer görüşleri hiçe sayarak ve aldığı bu karar elbette yok hükmündedir ve hiçbir karşılığı yoktur. Ancak şunu bir kez daha gördük Birleşik Devletlerin Siyonist lobi tarafından yönetildiği gerçeği…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234

banner246