banner262
banner263

Son ayların en önemli gündem maddesi olan COVİD -19 hastaların yaklaşık % 80’inde çok hafif belirtiler olmakta, geri kalanların hastaneye yatması gerekmekte. Tüm hastaların yaklaşık % 5’i yoğun bakım ünitesine yatırılmakta, solunum destek cihazına bağlanmakta. 

Yeni Corona virüsün sebep olduğu hastalık her yaş için riskli ama yaşlılarda ve kronik hastalığı olanlarda risk kat kat fazla. Bu makalemde önce sigara ile COVID -19 arasındaki bağlantıdan ve devamında ise sigarayı terk edenlerin hangi kazanımları elde edeceklerinden bahsetmek istiyorum.

Sigara içenlerde bu hastalığın daha tehlikeli olduğunu öngörmek için kahin olmaya gerek yok. Üstelik salgın çok yeni olduğu halde bu konuda yapılan çalışmalardan sonuçlananlar bile var.

PubMed ve ScienceDirec’te yapılan literatür taramalarından elde edilen ve 1099 hastayı kapsayan bir çalışmada dikkat çekici sonuçlar var. Çin’de yapılan bu çalışmada pandeminin ilk iki ayına ait verilerin gözden geçirilmesi sonucunda anlaşılmış ki sigara içenlerde hastalık daha şiddetli seyretmekte. Yoğun bakıma alınanlar, solunum cihazına bağlananlar ve hayatını kaybedenler arasında halen sigara içenlerin oranının iki kat fazla olduğu da anlaşılmış.

COVID- 19 salgını er geç bitecek. Hastalığın etkeni olan virüs ise tümüyle imha edilemeyecek. Muhtemelen kimlik değiştirip, belki daha hızlı yayılan bir forma dönüşecek belki de tam tersine daha az saldırgan bir kimlik kazanacak. Muhtemeldir ki bundan sonraki yaşamımızda tıpkı inflüenza gibi arada bir kendisini hatırlatacak. Büyük olasılıkla aşısı da kullanıma girecek. Her ne olursa olsun, halen sigara içenler salgın sonrası dönemleri de düşünerek bu illetten kurtulmanın yolunu aramalı ve bulmalıdır.

Kısa adı WHF olan Dünya Kalp Federasyonuna göre sigara içmekten vazgeçenleri belirli zaman dilimlerinde nelerin beklediğine bir göz atmak ister misiniz?

* 20 dakika içinde, sigara içme sırasında yükselen tansiyon ve nabız normale döner.

* 8 saat içinde, kanda oksijen düzeyi artmaya başlar. Kalp krizi riskinde azalma başlar.

* 24 saat içinde, karbon monoksit gazı vücuttan atılır.

* 72 saat içinde, akciğerler daha fazla hava almaya başlar, nefes almak kolaylaşmaya başlar.

* 5 yıl içinde, kalp krizi riski yarı yarıya azalır.

* 10 yıl içinde, akciğer kanseri riski yarı yarıya azalır.

* 15 yıl içinde, kalp krizi ve felç riski hiç sigara içmemiş olanla eşit hale gelir.

''Artık benim yaşım geçti, bundan sonra bıraksam ne olacak bırakmasam ne olacak?'' diye düşünenlere de iyi haberim var...Örneğin 66 yaşında sigarayı bırakan erkeklerin ortalama 2 yıl, kadınların 4 yıl daha fazla yaşama sansına sahip oldukları görülmüş.     

             Kısa adı WHO olan Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre sigara içenleri neler beklediğine gelince...

            Sigara içenlerin yarısı sigaraya bağlı bir hastalık nedeniyle hayatlarını kaybeder.

             İçilen tek sigara yaşamdan en az 5 dakikayı hatta bazı verilere göre 11 dakikayı çalıp götürür.

Sigara tiryakisi olanların 60-70 yaş aralığından önce hayatlarını kaybetme ihtimali hiç sigara içmeyenlere göre üç kat fazladır.    

            Sigara içen her 100 erkekten 17'si, 100 kadından 11'i günün birinde,

"Maalesef sizde akciğer kanseri var." cümlesini duyabilir. Oysa sigara içmeyenler için bu ihtimalin sadece 100 de 1,4 olduğu belirlenmiş. Yani sigara içmeyenlerde de akciğer kanseri görüldüğüne bakarak sigaranın masum olduğunu öne süremeyiz. Görüldüğü gibi sigara içenle içmeyenin arasında akciğer kanserine yakalanma riski bakımdan büyük fark var.

            Sigara sadece akciğer kanserinin değil hemen hemen tüm kanser türlerinin de nedenleri arasındadır.

            Kalp krizi ve felç gibi iki tehlikeli hastalığın % 10 undan sigara sorumludur. 

            KOAH adı verilen ve hayatı ciddi ölçüde tehdit eden hastalıkta sigaranın payı % 85 tir.

            Sigara içen bir hamilenin erken doğum veya düşük yapması hiç de sürpriz değildir.

            Cinsel yetersizlik sorunu yaşayan erkeklerin % 85 ‘i sigara tiryakisidir.

            Bacak damar hastalıklarının nedenleri arasında sigaranın önemli bir yeri vardır.

            Tablo bu kadar net.

Sigarasız ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner259

banner193

banner246

banner254