banner216

Bu haber kez okundu.

Samsun Doğum Akademisi Açıldı
Hospital Park Group Büyük Anadolu Hastaneleri “Sağlıklı Bir Gebelik İçin Yanınızdayız” anlayışı ile “Samsun Doğum Akademisi”ni açtı.
İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Samsun Doğum Akademisi’nin açılışına Hospital Park Group Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Müdürü Güner Armutlu, Kurumsal İlişkiler Müdürü Fatih Esen, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Uzm. Dr. Özge Piri Mantar ve akademi çalışanları katıldı.
Açılış öncesi konuşan Genel Müdür Güner Armutlu, sözlerine terörü lanetleyerek başladı. Armutlu daha sonra, Samsun’a açılan Doğum Akademisi’nin Karadeniz’de ilk ve tek olduğunu ifade ederek, “Alanında Karadeniz’de ilk ve tek, Türkiye’de ise sayılı merkezden olan Samsun Doğum Akademisi’nin açılışını gerçekleştiriyoruz. ‘Sağlıklı bebekler, mutlu aileler’ anlayışıyla ortaya çıkan bu proje bizim Hospital Park Grup Anadolu Hastaneleri çok önemsediğimiz projelerimizden bir tanesi. Anadolu Hastaneleri olarak sağlık alanında gerçekleştirdiğimiz birçok projeler var bunları siz değerli basın mensuplarımız aracılığıyla Samsun kamuoyu, hemşehrilerimiz çok iyi biliyor ve yakından takip ediyor. Projelerimizin hepsinde toplumun faydalanacağı, gerçekten yarar sağlayacağı, sağlık alanındaki önemli projeler. Doğum Akademisi de projesi de bu projelerden bir tanesi ve en önemlilerindendir” dedi.
Toplumda ‘doğum şekli’ denince akla il gelenin sezaryen doğumlar olduğunu belirten Armutlu, “Sezaryen doğumlar gerçekten bizim de istemediğimiz, dünya literatüründe istemediği doğum şeklidir çünkü sezaryen doğum bir ameliyattır. Çok uzun yıllar sonra ülkemizdeki hedeflenen normal doğum sayısı ilk defa normal doğum yapacak hasta sayısı oranı yüzde 85’te beklenmekteydi. Yüzde 15’i sezaryen yüzde 85’i normal doğum olarak beklenmekteyken şuan ki sonuçlar tam tersi gibi gözüküyor. Tabi ki bu sonuçlar beklenen sonuç değil. Şu anda gerek sağlık bakanlığımızda olsun gerek Dünya Sağlık Örgütü de bu işi sıkı bir şekilde takip ediyor ve sonuçların istenilen oranlara çekilmesi için birçok çalışma yapılıyor. Bu sonuçlar buralara nasıl geldiğine baktığımızda, sizlere bir anekdot anlatmak istiyorum. Ben çocukluğumdan hatırlıyorum eskiden sezaryen doğum yapıldığında insanlar çok şaşırıyordu. Şimdi insanlar tam tersi oldu. Artık insanlar normal doğum yapıldığı zaman nasıl normal doğum yapabilir diye şaşırıp birbirlerine sorar hale geldiler. Bu süreç yaklaşık 30 yıl içerisinde bu noktalara gelen bir süredir. Şimdi ise bunu tersine çevirmek çok kolay olmayacak. Belki tersine çevirmekte bir o kadar da zaman alacaktır. Bu süre içerisinde yapılması gereken birçok çalışmalar var. Bunları da herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi zorunda. Bizler de özel hastaneler olarak hep suçlanır konumdayız. Özel hastanelerde sezaryen doğumlar yüksek fakat bu özel hastaneden kaynaklanan bir şey değil. Anne adayının tercih etmesi ve özellikle sezaryen istemesi, normal doğumdan kaçması neticesinde oluşan sonuçlardır. Biz de özel hastaneler olarak daha kolay ve rahat olduğu için normal doğumu tercih ediyoruz fakat bunu anne adayları istemiyorlar, normal doğumdan kaçınıyorlar. Bunun da sebebi ise hep anne adaylarının birbirleri konuşup etkilenmeleri” diye konuştu.
"NORMAL DOĞUM DEPRESYONU AZALTIR"
Normal doğumun en sağlıklı ve doğal doğum olduğunun altını çizen Armutlu, “Normal doğum yapan anne adayları, doğum esnasında çektikleri sancının dayanılmaz olduğunu, kaygı ve endişe doğum esnasında bebeğinin zarar görebileceği endişesi, kulaktan duyma ile ‘bebeğinin başı ezildiği, omzu çıktığı’ gibi bu şekilde duyumlar veya o esnada sancının yüksek olması gibi duyumlar ürküttüğü için anne adayları normal doğumdan kaçınarak ve sezaryen doğuma yöneldiğini görüyoruz. Sezaryen annenin hem de bebeğin anestezi almak demek olduğu unutulmamalı. Fakat anne ve babalar, eğer gerekli eğitimler verilir ve bilgilendirmeler yapılırsa, çok sağlıklı bir normal doğum süreci yaşayabilirler. Normal doğum en sağlıklı ve doğal doğum şeklidir. Normal doğum, depresyonu azaltır. İlk doğumlarda biraz zorluk çekilmesine karşın, sonraki doğumlar çok daha kolay olmaktadır. Doğum esnasında sıkışıp büzüşen bebeğin akciğerleri soluk alıp vermeye hazırlıklı olur. Doğum sonrasında çok daha kısa sürede toparlar, bebekle ve kendinizle daha rahat ilgilenebilirsiniz. Bebeğiniz için gerekli, ideal besin içerikli anne sütünün gelmesi daha hızlı olur. Anestezi almanız gerekmez. Hastanede kalış süreniz daha kısadır” şeklinde konuştu.
Anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek için böyle bir projeye başladıklarını belirten Armutlu şöyle konuştu: “Bu anlamda, biz il ve Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafınca yaptığımız ortak çalışmalarda bunun bir şekilde çözüme kavuşturulması, özel hastanelerinin bu işe el atması gerektiği ve destek olması gerektiği noktasında hem fikir olduğumuzu da ‘bizde neler yapabilir’ diye düşündüğümüzde doğum akademisini kurmak ve burda hastalarının eğitilmesi, normal doğuma alıştırılması gibi bir çalışmanın yapılması çok iyi olacağı görüşüne vardık ve bu projeyi başlattık. Birincisi burada çalışan beden eğitimi öğretmenimiz var. Çünkü normal doğumun en önemli ayağından bir tanesi annenin kas ve kas hareketlerinin gevşetilmesi, psikolojik olarak doğuma hazırlanması en önemli hususlardan bir tanesi. Bununda bilinçli bir şekilde yapılması gerekiyor. İkincisi hastalarımızın normal doğuma da psikolojik olarak hazırlanması gerekiyor. Normal doğumun doğru anlatılması gerekiyor. Normal doğumun faydalarının annenin kişisel kaygısı o acıya dayanamamaktan dolayı sezaryen doğum tercih etmiş olabilir ama doğuracağı bebeğin gelecekteki hayatı tehlikeye attığının farkında olmayan bir anne olduğundan dolayı da bundan psikolojik olarak hazırlanması gerektiğini bu akademimizde eğitimleri verilecektir. Son olarak ta gebelik esnasında hamilelerin beslenmesi de çok önemli bir yer. Onların dengeli beslenmesi gerekiyor. Çünkü çok kilo alıyorlar, iyi beslenemedikleri için çok ciddi kilo artışları oluyor. Bunlar da zaman içerisinde hareketsiz kalıyorlar ve bu esnada bebekler anne karnında çok ciddi büyümeler oluyor. Bu projemizden çok umutluyuz. Gerçekten bu projede annelere ve gebe adaylarına çok ciddi faydası olacağını düşündüğümüz bir proje. Eğer bu projede başarılı olursak daha da büyüterek bu süreci devam ettirmek istiyoruz.”
Amaçlarının her hastayı sezaryen yapmak olmadığını ifade eden Büyük Anadolu Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Uzm.Dr. Özge Piri Mantar, “Bizim bütün kadın doğumcular olarak beklediğimiz bir projeydi. Çünkü ne kadar bilinçli bir hasta karşımıza gelirse hem sezaryene gitme oranı azalıyor hem de hastayı çok daha rahat ve konforlu doğurtabiliyoruz. Yoksa amacımız herkese sezaryen yapmak değil” ifadelerini kullandı.
Bugün faaliyete geçen Samsun Doğum Akademisi’nde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, beslenme ve diyet uzmanı, psikolog ve beden eğitimi öğretmeni görev yapacak. Akademide günlük 20 hastaya hizmet verilmesi hedefleniyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202