banner216

Bu haber kez okundu.

Mecliste “Hibe” Tartışması
Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, bir firma tarafından Tekkeköy Belediyesi’ne hibe edildiği iddia edilen 500 bin liralık aracın konuşulduğu sırada bazı meclis üyeleri arasında sözlü tartışma yaşandı.
Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Haziran ayı ilk oturumu bugün Büyükşehir Belediye Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. 45 gündem ve 2 gündem dışı olmak üzere toplam 47 madde onaylanarak ilgili komisyonlara havale edildi.
Maddelerin komisyonlara hava edilmesinin ardından Bağımsız Meclis Üyesi Erkan Akyüz’ün ruhsat konusuyla ilgili açıklamaları üzerine söz alan AK Parti Tekkeköy Belediye Meclis Üyesi Aydın Çift, hibe konusu hakkında “Bahsi geçen olayda, ruhsat harçları hesap edilmiş ve bunların karşılığı olan bir parayı belediyemize yatırmışlar. Bunun haricinde belediye başkanımız kendi insiyatifi doğrultusunda kendilerine bir hibe araç ve Samsunspor’a da 100 bin lira yardım almıştır. Bunu kendisi de kamuoyunda ifade etmiştir. Siyasette bazen doğru olan şeyler etik olmuyor. Etik dediğimiz şey ise yanlış anlaşılmalara müsait şeyleri yapmamak demektir. Bu konu aslında etik bir konu değildir. Ama birçok kurumun maalesef bu hibe konusundaki durumunu biliyoruz. Bizim belediyemizde de daha öncede alınmıştır. Başka belediyeler de almıştır. Ama bu konular hep yanlış anlaşılmaya müsait konular olmuştur. Olay aslında belediye başkanının amacı dışında yapmış olduğu bir konuşmanın çok farklı yerlere taşınması şeklindedir. Bütün herkesin bilmesini isterim ki etik tartışması yapılabilir. Bu yanlış da görülebilir. Buna herkesin saygısı var. Hatta ben de saygı duyuyorum. Ben de hibe konularına sıcak bakan bir insan değilim. Ama yapılan iş ve işlemlerin hiçbiri ne Tekkeköy Belediyesi’nin kurumsal kimliğini ne de bahsi geçen şirket açısından mevzuatlara ve yönetmeliklere aykırı değildir. Her şey bilgileriyle ve belgeleriyle ortadadır. Her şey yapılması gerektiği şekilde yapılmıştır” dedi.
Çift’in konuşmasının ardından söz alan Bağımsız Meclis Üyesi Erkan Akyüz, “Bunların nasıl yapıldığını ve bu ruhsat işlemlerinin nasıl verildiğini bu meclis belirlemedi. Siz önce inşaatları yapıp, sonra imarı ona uydurup, ondan sonra da ‘ruhsatlandırma aşamasında iyi niyet gösterdik bunun karşılığında da bağış aldık’ derseniz, özrünüz kabahatinizden büyük olur. Ben, imar uygulamasıyla ilgili birçok bağış alan belediyenin olduğuna da şahit oldum. Ben o cipin alınmasında, bağış alınmasında değilim. Bu konuda en saf en masumane açıklamayı yapan da Hasan Togar’dır. Eğer gerçekten yanlış bir iş yapmış olsaydı onu söylemekte imtina ederdi. Kendisi o kadar inandırılmış, o kadar bilgilendirilmiş ki bu konuda o aracı almakta bir behis bile görmemiş. Şu an bu konu bize anlatıldığında eğer biz itiraz etmesek sanki bahsi geçen firma ile hiçbir sorun yaşanmamış, orada imar uygulamasında bir sıkıntı olmamış, Büyükşehir Belediyesi sadece egosunu tatmin etmek için firmayı mahkemeye vermiş, orada da hiçbir şey yokmuş gibi zannedecektik. E ortada hiçbir şey yoktu da adamlar size 500 bin lira niye hibe verdi?” ifadelerini kullandı.
Akyüz’ün konuşması sırasında araya giren Aydın Çift ile Erkan Akyüz arasında kısa süreli sözlü tartışma yaşandı. Çift, Akyüz’ün konuşmasının “bilinçsiz ve suçlamaya” yönelik olduğunu dile getirince Akyüz de Meclis Başkan Vekili Turan Çakır’a konuşmasının bitmediğini belirterek “Ben arkadaşı konuşurken bölmedim. Eğer biz konuşturulmayacaksak susalım. Siz bildiğiniz gibi yönetmeye devam edin. Bu noktada böyle devam edecekseniz İmar Komisyonu Üyeliğimden de affımı rica ediyorum” dedi. İkili arasındaki tartışma bir süre daha devam etti.
Tartışma sırasında söz alan Turan Çakır ise Erkan Akyüz’e yönelik olarak, “Konuşmanızın içerisinde ilgili firma ve Tekkeköy Belediyesi vardı. Dolayısıyla da Aydın Çift Bey, bilgilendirme adına konuşma gerçekleştirdi. Bunun dışında Aydın Bey’e katkı olsun diye söylüyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapmış olduğu imar uygulaması mahkeme iptal edene kadar geçerlidir. Plan değişiklikleri meclisten geçtiği günden itibaren mahkeme kararına kadar geçerlidir. O süre içerisinde ilgili belediyelerden imar durumunu alırsınız. O imar durumuna göre de işinizi yaparsınız. Adı geçen firma da orada Hayati Tekin döneminde imar durumunu alarak çalışmalarını yapma hakkını kazanmıştır. Bunda usulsüz ve yanlış olan bir durum söz konusu değildir. Ama bunun devamında Hasan Başkan’ın içinden geldiği gibi samimi bir şekilde durumu ifade etmesi vardır. Bu firma, Tekkeköy sınırları içerisinde ve Samsun’un en büyük sanayi kuruluşlarından birisidir. Dolayısıyla bunların belediyelere var olan eksikleriyle alakalı STK çerçevesinde bakarak farklı kuruluşlara farklı farklı zamanlarda yardım etmişlerdir diye ifade edebilirim” şeklinde konuştu.
Çakır’ın konuşmasının ardından sonra söz alan bazı CHP Belediye Meclis Üyeleri de kararı kamuoyunun takdirine bıraktıklarını söylediler.
Meclisteki gergin hava yumuşamayınca, Çakır, komisyon ve meclis toplanma tarihini belirleyerek meclisi kapattı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202