banner262
banner263

Manyak ’  Altaylılarca, ‘ Kumu’ Yakutlarca Şaman giyisisine verilen isimdir. Her Şaman (Kam)’ın kendisine mahsus özel bir cübbesi, külahı, davulu ve maskesi bulunur. İnanışa göre cübbe ve davulun vasıfları, biçimi kamın hizmetinde bulunduğu ruh tarafından bildirilir. Gerek cübbe, gerek külah ve gerekse de davulun üzerinde özel süsler; güneş, ay, yıldız, gökkuşağı, dünya ağacı gibi semboller mevcuttur. Şamanlar bu giysilerini sadece ayin yaparken giyerler.

Şamanlığa aday olan genç, eğitim aldığı müddet içinde, ruhlarının özel müsaadeleriyle bir kaç yıl cübbesiz ayin yapar. Cübbe hazırlamak belirli ritüeller gerektirdiği için uzun ve zahmetli bir süreçtir. Cübbesiz olan kamlar, kötü ruhlara karşı fazla cesaret gösteremediklerinden çok da etkili olamazlar. Bu yüzden ayin sırasında mutlaka bir Şaman kıyafeti bulundurulur. Şaman adayının cübbe edinme şekli biraz farklıdır. Aday yakınlarından yardım ister. Onlar da gerekli olan malzemeyi temin ederler. Bundan sonra kadınlar cübbeyi diker. Cübbe dikildikten sonra Şaman cübbeyi giyer ve ruhların beğenisine sunar. Koruyucu ruhlar cübbeyi incelerler, eğer beğenirlerse eksiklikleri tamamlanır. Kadınlar tarafından dikilen cübbe hazır olunca, belli kurallara uyularak, “manyak takdis etme” töreniyle ruhlara sunulur.  Şamanın tören kıyafeti olan manyak çok karmaşık bir dış görünüşe sahiptir.  Üzerinde çok sayıda takı, çeşitli boyut ve şekilde kumaş parçaları, kurdeleler, saçaklar, sicimler, hayvan derileri, kuş postları ve uzuvları, kumaştan yapılmış insana benzer çeşitli tasvirler, yılan, canavar vb. tasvirleri ve bazen de minyatür ev eşyaları bulunur.

Şaman giysisi oldukça kutsaldır. Bu nedenle de herkesin görebileceği ve dokunabileceği yerlere konulmaz. Bir Şaman,  giysisini kullandığı süre boyunca, tüm zararlardan korumak zorundadır. Zira kıyafete gelecek bir zarar Şaman’ı hastalıklarla ve belalarla karşı karşıya bırakacaktır. Giysiler, çocukların ve kadınların ulaşamayacakları korunaklı yerlerde saklanır. Aksi halde bunların sihir, güç, kudret veren,  doğaüstü özelliklerinin kaybolacağı düşünülmektedir. Şaman,  kendisini koruyan ruhun yol göstermesine ve onun öğütlerine uygun hareket etmezse, sözü edilen yardımcı ruh tarafından cezalandırılır. Eğer Şaman çok ciddi şekilde hastalanırsa, işlemiş olduğu herhangi bir hatasından dolayı, Şaman’ın koruyucu ruhu tarafından cezalandırılmış olduğunu gösterir.

Davul gürültülerinin kötü ruhları korkuttuğuna inanıldığından, giysiden sonra en önemli şey davuldur. Çalgısız dinsel tören yapılamaz. Şaman davullarında güneş, ay, yıldız, şimşek, kayın ağacı resmi bulunur. Şaman davulu çok özel bir davuldur ve sadece Kamlar kullanabilir. Ayin esnasında Kam, ruhlar aleminde yakınları ve akrabaları tarafından tanınmamak için, yüzüne bölge hayvanlarının boynuzundan yapılmış maske ve başına külah takar. Külah üç karış uzunluğunda, kırmızı kumaştandır ve tepesine tavuk veya kuş tüyleri yerleştirilir, renkli ipler bağlanır. Külahın üzerine boncuklar dizilir. Dizilen her boncuğun tepesinde bir yılanbaşı bulunur.

Şaman’ın ölüm, yaşlılık ya da hastalık gibi zorunlu sebeplerle Şamanlığı terk etmesi durumunda,  eşyaları ya onunla beraber mezara ya da ormandaki bir ağaca terkedilir. Her Kamın davulu ölümünden sonra bir ormana götürülerek, parçalanıp, bir ağacın dalına asılır. Kamın ölüsü de bu ağacın dibine gömülür. Kamlar mümkün olduğu kadar obadan ve yollardan uzak bir tepeye, hayvan sürülerinin yaklaşamayacağı bir yere defnedilirler.

Kalın sağlıcakla, sevgiyle, bereketle, huzurla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rahmiye Dalgıç 3 ay önce

Çok ama çok teşekkür ediyorum... Bende sizin mutlu olmanıza çok seviniyorum :)

Avatar
Hülya Özer 3 ay önce

Yazdıklarınızı okurken çok mutlu oluyorum. Kaleminize, yüreğinize sağlık.

banner259

banner193

banner246

banner254