banner262

Şaman; bir sihirbaz ve otacıdır, hekimler gibi mucizeler gösterir. Ruhları güder. Ölülerin, cinlerin ve doğanın ruhlarının işbirlikçisi olmaksızın, onlarla iletişim kurmayı başarır. Kendi özel usulleri sayesinde ulaştığı “extase” hali içindeyken, ruhunu göklere yüceltir, yer altına iner ve oralarda dolaşırken, ruhunun bedeninden ayrıldığını hisseden bir aşkın ustasıdır Şaman.’’ Mırcae Eliade.

Şaman(Kam); Şamanizm’e bağlı halklarda, ruhlarla insanlar arasında aracı rolü oynayan bir tür din adamıdır. Şamanist dünya görüşüne göre, bütün dünya iyi ve kötü ruhların etkisi altındadır. İnsanlara ve hayvan sürülerine türlü kötülükler yapmakla görevli kötü ruhlarla ilişki kurmak kudreti yalnızca Şamanda bulunur. İnsanlar, ruhların ne huyda olduklarını bilemez, onlara hangi yoldan gideceğini bilemez, onların nelerden hoşlandıklarını, hangi cins ve çeşit kurbanlardan memnun kalacaklarını da bilemez. Ata ruhlarından aldığı kuvvet ve ilham ile bütün bunları ancak ve ancak Şaman bilir. Çeşitli çarelere başvurmak suretiyle, kötü ruhların vereceği zararları önlemeye yalnız onun gücü yeter. Şaman, tertip ettiği ayinlerde ruhlar ile ilişkiye girip, onları hoşnut ve razı ederek kötülükleri bertaraf eder.

Şaman olmak bir ayrıcalıktır, sadece seçilmiş ve farklı olan kişiler Şaman olurlar. Şaman olacak kişi değişik hal ve hareketleriyle kendini belli eder. Örneğin; kalabalıktan hoşlanmaz ve yalnız kalmayı tercih eder. Şaman adayında kendi kendine konuşma ve bayılma gibi ani hareketlerde belirir, yani herkes şaman olamaz Kamlık öğrenmekle elde edilmez. Kam olmak için belli başlı bir kamın neslinden gelmek gerekir. Geçmiş kam-atalarının ruhundan biri, kam olacak torununa musallat olur ve onu kam olmaya zorlar. Bu hale “töz basıp yat” (ruh basması) derler. Ata ruhu musallat olan adam bundan kurtulmaya çalışırsa, şamanlığı kabul etmemekte ısrar ederse deli olur. Ata ruhuna karşı gelmeyip de mesleğe girmek isteyen Şaman, ihtiyar ve tecrübeli bir kamın eğitimine verilir. İhtiyar kam, ona şamanlığın tüm kaidelerini öğretir. Şamanların hepsi sinirli, melankolik adamlardır, eğitimleri sık sık rüyada gerçekleşir. Tam yetkin kutsal yaşama kavuşmak, tanrılar, ruhlar ve ata ruhları ile dolaysız ilişkiler kurmak ancak rüyada olur. Şamanlık kalıtsal olmakla birlikte, gerekli nitelikleri kazanıp onaylanmak ancak rüyada ruhları gördükten sonra olur. Bu ruhlar da zaten kuşaktan kuşağa kalıtsal olarak geçerler.

‘Şamanizm tek tanrılı dinlerde görüldüğü gibi kesin kuralları olan bir inanç sistemi değildir. Orta Asya ve Sibirya bölgesindeki dinlerden, çeşitli yollarla etkilenmiş ve zamanla kendi kültür kimliğini oluşturmuş bağımsız bir “kültür ocağı” denilebilir. Yapılan araştırmalar şaman kelimesinin, Tunguzca’dan geldiğini ortaya koymuştur. Türkler Şaman yerine “Kam”, Yakutlar “Oyun”, Özbekler ve Kazaklar “Baskı”derler.’

Kalın sağlıcakla, sevgiyle, bereketle, huzurla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İzzet Gür 2 ay önce

Pek beğenerek takip ediyorum. Özellikle İskandinav mitolojisi, paganizm ve tüm mitlerin İslam dini ile izdüşümleri hakkında yazılar kaleme alma temennisiyle..

Misafir Avatar
Rahmiye Dalgıç 2 ay önce @İzzet Gür

Sınırsız teşekkür ediyorum ve beğenilerinize çok seviniyorum… ‘Cadılar’’dan bahsetmek istiyordum aslında önümüzdeki haftalarda, fakat isteğiniz üzerine Şaman-2 ‘yi haftaya bitirelim ve sonrasında da İskandinav mitolojisine bir giriş yapalım 
mesela şöyle; ‘Herşeyden önce ateşten, buzdan ve sisten oluşan bir alem vardı. Biçimi yoktu bu alemin… Kuzeydeki alem soğuktan da soğuktu, her yer buzla kaplı idi. Güneyde ise…’

Beğenmedim! (0)

banner259

banner193

banner246

banner254