banner216

Bu haber kez okundu.

Düğün öncesi hastalıklara dikkat
Düğünlerin insanların yıllarca hayallerini kurduğu ritüeller olduğunu belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu, “Gelin için, damat İçin, kayın babalar ve kayın valideler için ayrı ayrı heyecanlar yaşatır. İşte heyecan ve yorgunluğun tavan yaptığı bu günlerde Hastalıklar kapıda bekler” dedi.
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu düğün tuzaklarına karşı uyarılarda bulundu. Karagözoğlu, evlilik öncesi tahlil ve muayenenin şart olduğunu belirterek, “Evlilik Müessesesi Kendi sağlığımızı ve sorumluluğunu alacağımız İnsanların Sağlığını ve hatta doğacak bebeklerin sağlığını bile etkiler. Zührevi ve Psikiyatrik hastalıklarla beraber Kalıtsal Hastalıklara Maruz kalmaya neden olabilir. Tedbir alınması Yasal Uygulama olmakla beraber tarafların beden, ruh ve sosyal sağlığının korunması açısından olmazsa olmaz bir gerekliliktir” diye konuştu.
1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, 11682 Sayılı Evlilik Nizamnamesi, 9747 Sayılı Evlendirme Yönetmeliği ve 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu uyarınca hazırlanan “Evlilik Öncesi Sağlık Raporu” gerekliliğini Hatırlatan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu Gerekli yasal tahliller konusunda açıklamalarını sürdürdü. Karagözoğlu “Yasal olarak başvurusu alınan çiftlerin Risk Sorgulaması yapıldıktan sonra muayene edilir. Tam Kan sayımı, Hemoglobin değerlendirme testi, Akciğer grafisi, PPD, Balgam testi, Aids testi, Hepatit testi, Bel Soğukluğu, Gonore planlaması yapılmalıdır. Gerektiğinde Psikiyatrik değerlendirme sevki hazırlanmalıdır”dedi.
Açıklamalarına devam eden Dr. Nafiz Karagözoğlu “Düğünler her türlü hazırlıklar yapılırken Hastalıkların ve hastalanma ihtimallerinin unutulduğu heyecanlardır. Hastalıklar için alınmayan tedbirler yıllardır beklenen anları ve sonrasını kâbusa çevirir.” dedi.
Dr. Nafiz Karagözoğlu, “Gerek Gelin ve Damadın, Gerekse Annelerin- Babaların ve akrabaların var olan hastalıkları ile ilgili alınmayan ilaçlar, ölçülmeyen tansiyonlar, bozulan perhizler, soğuk havada çekilen fotoğraflar, telaşla yapılan kazalar Kaosa Davetiye çıkarır. Hastane Acilleri alınmayan tedbirler nedeniyle düğünlerin sonlandığı mekânlar olmamalıdır.” uyarısında bulundu.
“Gelinliğe Sığmayan Gelinler” ve “Pantolonda Kaybolan Damatlar” düğün telaşını arttırabilir” diyerek farklı bir konuya dikkat çeken Dr. Karagözoğlu “Düğün öncesi herkes için gerekli beslenme şekilleri farklıdır. Bu dönemde Şişmanlar kilo vermek, Zayıflar kilo almak istiyor. Bununla beraber örneğin Şeker hastalığı olan eş adayının beslenmesi, ilaç veya insülin ayarı yeniden düzenlenmesi gerekebiliyor. Bize Başvuran hastalarımızın özelliklerine göre beslenme planı, tahlil ve tedavi planlarının hazırlanmasını sağlıyor ve Düğün Gününe hazırlanılmasını önemsiyoruz.” dedi.
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu eş adaylarının cinsel hayat ve üreme sağlığı ile ilgili bilgisinin evliliklerin kalıcılığı ve mutluluğunu doğrudan ve güçlü bir şekilde etkilediğini anlatarak “Bu nedenle Eş Adaylarının Gerek Gerdek Gecesi ile ilgili gerekse sonrası ile ilgili gece nelerin yaşanabileceği, bireysel yeterlilikler gibi temel konulardaki bilgilendirilmesi önceden yapılması gereken bir uygulamadır. Kliniğimizde birebir ve kişiye özel yapılan uygulamalarla sorunların önüne geçmeye çalışıyoruz. Tabiri Caizse Testi Kırılmadan Tedbir alıyoruz. Adet geciktirilmesi, uyarıcı ilaç kullanımı, gibi kişiye ve geceye özel isteklerlerin hayata geçirilmesi ile ilgili kişilerin özel olarak değerlendirilmesi utanmadan kaynaklanan hayati hataların önüne geçmektedir” dedi.
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. M. Nafiz Karagözoğlu “Düğün Hazırlıklarının ilki “Düğün için Check-up” yaptırmaktır. Kliniğimize başvuran Çiftlerimizin sadece kendilerinin değil Annelerinin ve Babalarının da Düğüne Bedenen, Aklen ve Ruhen hazırlanmasını sağlıyoruz. Düğün gecesi kalplerin teklememesi, bağırsakların doğru hızda çalışması, ilaçların vakitli ve doğru kullanılmasının sağlanması ile mutluluğu pekiştirmek ilk hedefimiz“ şeklinde konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202