banner216

Bu haber kez okundu.

Çocuklarda Korku ve Başa Çıkabilme Yolları
Korku insanın doğasında bulunan temel bir duygudur. Bir insanın hayatını idame ettirebilmesi için elbette korkması kadar doğal bir durum yoktur. Günümüzde ise tehlike karşısında adrenalini artırdığı ve bireyi uyanık tuttuğu için korku bir ihtiyaçtır. Fakat son zamanlarda anne ve babaların çocuklarına verdikleri korku mesajları fayda sınırını aşmaktadır.

Korku Nedir? Sorusuna cevap verecek olursak. Korku: İnsanların ve hayvanların görünen ve görünmeyen tehditler ve tehlikeler ile karşılaştığında o an göstermiş oldukları tepkidir. Bir başka tanıma göre korku, duyguların şiddetlenmiş, coşku haline gelmiş şeklidir.

Ülkemizde ebeveynler, nineler, dedeler korkuyu bir disiplin vasıtası olarak, bol bol kullanmaktadırlar. Bu durumun sık kullanılması bazı problemleri de beraberinde getir. Özellikle doktorla korkutmak çok sık başvurulan bir yoldur. Ancak anne ve babalar çocuğu, doktora, hastaneye götürmek gerektiğinde bu usulün acısını çok çekerler. Aynı durum polis konusun da geçerlidir. Polis ile korkutulan çocuk başına istenmeyen bir durum geldiğinde yanlış kişilere sığınabilir.


Çocuklarda
Korkunun Bazı Belirtileri

1.      Korkulu hallerde korkanın kalp ve nabız atışlarında bir artış gözlenir.

2.      Sindirim sisteminin çalışması farklılaşır. Bazı hallerde sindirim işi duracak kadar yavaşlar, mide kasılır ve kramplar oluşur.

3.      İç salgı bezlerinin salgılarında bir değişiklik ve dengesizlik meydana gelir.

4.      İdrar torbası daralır. Hatta bazen çocuklar kendilerini kotrol edemez ve altlarını ıslatırlar.

5.      Nefes alıp vermeler düzensizleşir, sık sık solumalar başlar.

6.      Kan, deri yüzünden adeta çekilir, vücut soğur, yüz sapsarı kesilir.


Çocuklar Nelerden Korkarlar?

Bebekler; birden meydana gelen değişikliklerden, ani gelişen ses ve ışık değişikliklerinden, tanımadığı bir yüzün kendisine yakınlaşmasından korkar, Ergenlik çağında bulunan veya yaklaşan çocuklar ise ; Sınavlardan, gelecek kaygısından, karnesinden endişe eder. Bu saydığım konulara ek olarak genelde bütün çocuklar, her çeşit zorlamadan ve sertlikten, kendilerinin ve anne babalarının hastalanmasından, anne ve babalarını üzecek her durumdan korku duyarlar.

Kırsal alanda yaşayan çocukları üzerinde yapılan bir araştırmada, 4-15 yaş çocukları incelenmiş ve korkuya sebep olan etkenin % 70’ini hayvanların oluşturduğu belirlenmiştir. Erkek çocukları genellikle vahşi hayvanlardan, kız çocuklar ise genellikle böceklerden korkmaktadır. Hayvanların dışında belirlenen korkular arasında yangın, karanlık ve hastalık sayılabilir. Yine araştırmalar, kız çocukların da erkek çocuklarına oranla daha çok korkuya rastlandığını belirlenmiştir.

Birçok korkular, zamanla unutulup giderek ortadan kalksa da çocukluk korkularının bir kısmı öyle yada böyle yetişkinlik yıllarında da sürüp gitmektedir. Yetişkinlerin sözünü ettiği çocukluk korkularının inceleme konusu yapıldığı bir araştırmada bildirilen 804 korkunun % 40’ından fazlası ileri yaşlarda da devam etmektedir. Yetişkinlerin bildirdiğine göre, çocukluk korkularının büyük bir kısmı iz bırakmaktadır.

Daha önce de belirttiğim gibi korku, aslında öğrenilmiş bir tepki ve davranış şeklidir. Bundan dolayı çocukları ve gençleri korkudan kurtarmak mümkündür. Şimdi biraz da bu korkunun nasıl giderilebileceği üzerinde duracağım.

Çocuklarda Korkuyu Nasıl Yenebiliriz? 

Çocuklarda korkunun üstesinden gelinebilmesi için bilinçli anne ve babanın varlığının bulunması önemlidir. Çocuğun korktuğu bir konu üzerinde ebeveynler sert tepki vermekten kaçınmalıdırlar. özellikle  “ Erkekler adam korkar mı? Büyüdün koskoca adam oldun ” benzeri sözlerin sarf edilmesi, çocuklarda korkuyu azaltmaz. Çocuğunuz korkuyor diye onu ayıplamayın, diğer insanların içinde küçük düşürmeyin ve utandırmaktan kaçının. Korkusunun üstüne giderek halletmeye çalışmayın.

Korkuyu yenmek için en iyi çare, onu doğrudan ele almak ve dolambaçlı yollara başvurmamaktır. Mesela; okula giden bir çocuk, bir dersten sınıfta kalmaktan veya kırık not almaktan korkuyorsa bu korkusunu giderebilecek, onu daha başarılı kılacak yollar araştırılmalı ve öğrenmesine yardımcı olunmalıdır.

Hayvandan korkan bir çocuğa bunu yenmesi için yapılacak en iyi yardım, eğer hayvan hakikaten zararlı ise, çocuğu hayvandan uzaklaştırmaktır. Yok hayvan ehil ise ve tehlikeli değil de çocuk bunu sırf korku veren bir durumla birleştirdiğinden dolayı korku duyuyorsa, o zaman çocuğu yeni bir eğitime tabi tutmak gerekir. Bu eğitim de şartlandırma ile sağlanır. Şartlandırmanın nasıl olması gerektiği konusunda ise birkaç örnek verebiliriz. Karanlıktan korkan bir çocuğu, karanlık bodruma veya karanlık bir odaya sokmaya çalışmayın; karanlık olan yere çocukla birlikte girin ve bir şey olmadığını ona gösterin. Köpekten korkan bir çocuğa çok iri bir köpeği okşatmaya kalkışmayın. Çünkü bu durum çocuğun, köpeklere karşı olan korkusunu azaltmaz, aksine daha da artırır. Eğer çocuğa yavru bir köpek gösterilir ve bunu sevmesi, okşaması istenirse korku daha kolay yenilebilecektir.

Sudan, denizden korkan çocuklar için de benzer bir yol izlenmeli, çocuğu bağırta bağırta zorla suya Sokmamalıdır. Önce, bir süre çocuğu suyun kenarında su ile oynamaya bırakın ve suyla bir yakınlık kurmasını sağlayın. Çocuk suya iyice alıştıktan sonra da yapmak istediklerinizi ona anlatın. Göreceksiniz, sandığınızdan daha kısa sürede başarı kazanacaksınız.

Çocuklarda korkuyu yenmek için neler yapmanız gerektiği üzerinde durduğumuz yazımızda korkuyu yenmenin püf noktalarını anlatmaya çalıştık. Çocuğunuz ile birlikte sağlıklı mutlu ve huzurlu bir gelecek diliyoruz. AlimAnne.com bloğunda annelik tecrübelerini kaleme alan Sena hanım bu yazıyı sizler için kaleme aldı. Yazarın kendi bloğundaki yazılarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202