banner216

Bu haber kez okundu.

Çocuklarda Bronşiolit’ten korunma yolları
Havaların soğuması ve havalardaki ani ısı değişikliklerinin özellikle çocuklarda hastalıklara neden olabildiği ve bunların arasında en önemlilerinden birisinin de ‘Bronşiolit’ olduğu belirtildi.
Konuyla ilgili bilgiler veren Medical Park Trabzon Yıldızlı Hastanesi Çocuk Sağlığı ve hastalıkları Uzmanı Dr. Ayşe Sancak Özer, Bronşiolit’in soğuk algınlığı ve astım ile karıştırılabildiğini söyledi. Hastalıktan korunma yollarını anlatan Özer “Bronşiolit; alt solunum yolunun küçük hava yollarının iltihabından kaynaklanan bir hastalıktır. Hastalık 1-3 ay arası bebeklerde daha sık ve şiddetli görülür, mevsimseldir, en fazla aktivite kışın ve ilkbaharda görülür. Bronşiolit genelde viral bir hastalıktır, RSV (respiratuvar sinsisyal virüs) isimli enfeksiyon yüzde 50’den fazla vakada görülür. Bronşiolitin bakteriyel bir etkeni olduğuna dair bir kanıt yoktur. Bronşiolit, anne sütü almayanlarda ve kalabalık koşullarda yaşayanlarda daha sık görülür. Ailenin yaşça büyük üyeleri genellikle enfeksiyon kaynağıdırlar” dedi.
“Bronkopulmonar displazi, doğumsal kalp hastalığı ve immün yetmezliği olan bebekler hastalığı daha şiddetli geçirirler” diyen Dr. Ayşe Sancak Özer “Akut bronşiolitin en çok karıştığı durum astımdır. İlk ataktaki hastalık karışabilir fakat tekrarlayan hışıltı atakları, viral prodromun yokluğu, ailede astım ve allerji öyküsünün varlığı astım tanısını destekler. Küçük bebeklerde soluk borusunda yabancı cisim, kalp yetmezliği ve boğmaca gibi diğer hastalıklar bronşiolitle karışabilir. Solunum sıkıntısı olan bebekler hastaneye yatırılmalıdır.Tedavinin temeli destekleyici bakımdır” ifadelerini kullandı.
Dr. Ayşe Sancak Özer, hastalığın tedavisi ile ilgili ise şu bilgileri verdi:
“Bebeğin baş ve göğüs kısmı 30 derece kadar yükseltilip yası oturur pozisyona getirilmelidir. Eğer çocuk hipoksemikse nemlendirilmiş soğuk oksijen verilmelidir. İnhale bronkodilatatörlerin deneme dozu verilebilir, daha ileri tedaviye her hastanın yanıtına göre karar verilir. Nebulize epinefrin bronkodilatatörlerden daha etkili olabilmektedir. Nefes darlığı ve öksürük başlangıcından sonraki ilk 48-72. saatte bebek solunum problemleri için en yüksek risk altındadır. Ölüm oranı yüzde 1’den azdır ve ölümler apne (solunumun durması), solunumsal asidoz veya şiddetli sıvı kaybına bağlanmaktadır. Bağışıklığı belirgin düzeyde kusurlu veya baskılanmış çocuklarda RSV enfeksiyonunda klinik pnömoni gelişirse mortalite oranı yüzde 50 kadar yüksek olabilir. Yani, prematüre bebekler immun yetmezliği olanlar, kronik akciğer hastalığı ve doğumsal kalp hastalığı olan bebeklerin ölüm oranları yüksektir. Bebeklikte tipik RSV bronşioliti geçiren çocukların yüzde 33-50 sinde tekrarlayan hırlama atakları görülür. Küçük bebeklerin özellikle yüksek riskli bebeklerin (Bronkopulmoner displazi, doğumsal kalp hastalığı ve immün yetmezliği olan bebekler) kalabalık ortamlarda bulundurulmaması, solunum yolu enfeksiyonu olan kişilerden uzak tutulması ve titiz el yıkama alışkanlığının edinilmesi hastalıktan korunmada önemlidir. Yüksek riskli çocukları RSV enfeksiyonuna bağlı ağır komplikasyonlardan korumak için RSV aşısı yapılması korunmada etkilidir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202