banner216

Bu haber kez okundu.

Burun estetiğinde abartıya dikkat
Estetik Plastik Ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Baran Kul, burun estetiğinde abartıya dikkat edilmesi gerektiği söyledi.
Klasik burun estetiği ameliyatlarında her iki tarafta burun kemiklerinin kırılarak ameliyat gerçekleştirildiğini belirten Op.Dr.Baran Kul, “Çok sağlam olan bu kemik yapılarının estetik amaçla kırılmasının ağır bir manevra olduğunu düşünmekteyim. Bu kemiklerin porselen kıymetinde olduğunu ve mümkün olduğunca kırılmaması gerekli diye düşünüyorum. Burun sırtındaki kemik çıkıntının ameliyat sırasında alınması ile açık çatı (open roof) denilen deformite gelişmekte. Bu deformitenin üstesinden gelmek, açık çatıyı kapatmak ve burun sırtının estetik çizgilerini daha düzgün hale getirmek için her iki yanda burun kemikleri kırılmaktadır. Öncelikle şunu belirtmek gerekli ki kemik kırma, uzman hekimlerce gerçekleştirildiği için nefesi ve şekli bozmayacak şekilde mümkün olan en iyi şekilde yapılmaktadır. Ancak doğal kemik yapısının kırılması başlı başına büyük bir travmadır, hekiminiz bu işte ne kadar profesyonel olursa olsun burun kemiğinin kırılması sonucu istenmeyen birçok durum gerçekleşebilir (komplikasyon). Kemik kırılması en iyi koşullarda yapılsa bile iyileşme süresi aylar ve hatta yıllarca sürebilmektedir” dedi.
Burun kemiği kırılarak yapılan ameliyatlarda erken dönemde ciddi kanamalar, ileri derecede ödem, şişlikler, gözaltı morlukları, ağrı ve benzeri şikayetler sıklıkla yaşandığını anlatan Op.Dr. Kul, “İleri dönemde ise kemiklerle ilgili iyileşme problemleri, eğri kaynama, şekil bozukluğu ve aylarca süren iyileşme süreci. Günümüze kadar milyonlarca burun ameliyatında burun kemiği kırma işlemi yapılmıştır ve yapılmaya devam etmektedir. Bilimseldir ve tıbbi olarak son derece geçerlidir” diye konuştu.
Op. Dr. Baran Kul, "burun kemiği kırılması" konusunda mümkün olduğunca kırılmaması gerektiğini belirterek, “Estetik bir ameliyat yapacaksınız ve bu ameliyat için yüz bölgesinin en sağlam kemiklerinden birini, ister çekiç ister ultrasonik ister diğer teknolojik aletler kullanılsın, kıracaksınız. Bu hem bir hekim hem 2 kez burun ameliyatı geçirmiş bir hasta olarak düşündüğümde ağır bir müdahale olduğunu değerlendiriyorum.
Bu nedenle; hem kendimi o ameliyat masasında hasta olarak düşündüğümde, hem yakınlarımı hem de hastalarımı, burun kemiği kırılmadan bu ameliyatı geçirebilmesi gerektiğini düşünüyorum. Daha önce de söylediğim gibi, burun sırtında ki çıkıntıyı (hörgücü) aldıklarında burun kemikleri arasında bir boşluk oluşmakta, bu boşluk hem burun sırtının estetiğini bozmakta hemde kapatılmaması durumunda burun sırtında çukura sebep olmakta. Bu nedenle klasik burun ameliyatlarında her iki burun kemiği kırılarak bu deformite ortadan kaldırılmaya çalışılmakta. Ben de yüzlerce burun ameliyatı vakasında bu işlemi uyguladım. Ben ve diğer bütün meslektaşlarımın, burun estetiği vakalarında en çok odaklandığımız yerde tam burası (lateral osteotomi). Çünkü hata kaldırmaz bir yer. ’Bunu yapmak zorunda mıyız?’ diye uzunca üzerinde çalışarak, kırmadan burun sırtında ki çukuru kapatmayı ve burun sırtı estetiğini tekrar düzenlemeyi yeni bir teknikle (porselen burun estetiği) başarabildim” şeklinde konuştu.
Porselen burun estetiğinin doku yönetme-yönlendirme sanatı olan plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi ana biliminin dayandığı temel prensipler (flep, greft) üzerinden yürütülen bir cerrahi tasarım olduğunu dile getiren Op.Dr.Baran Kul, “Bunu dokularla dolaşım ilişkisi devam eden bir kemik doku ile sağlamak tabii ki mümkün. İşte bu yöntemi “porselen burun estetiği” olarak tanımladık. Çünkü; porselen kıymetinde olan kemiği kırmak suretiyle oluşan ciddi travmayı ortadan kaldırıyoruz” dedi.
Op.Dr. Kul, "Porselen burun estetiği ile neyi başarıyoruz?" sorusuna ise şöyle cevap verdi:
“Öncelikle burun kemiklerine ayrı bir müdahale yapmadığımız için ameliyat süresini klasik ameliyatlara göre yaklaşık 1 saat kısaltıyoruz. Kemikleri kırmadığımız için ameliyat sonrası oluşan kanamaları, morlukları, ileri derecede şişlikleri ortadan kaldırıyoruz. Bu teknikle kemik travmasını minimale indirdiğimiz için 4-6 saatlik gözlem sonrası hastaları taburcu edebiliyoruz. Kemikler kırılmadığı için klasik burun ameliyatında kullanılan ve 1 hafta-10 gün süreyle kullanılan alçı ve atelleri ortadan kaldırıyoruz.
2. gün kontrolü sonrası hastayı kolaylıkla günlük yaşantısına uğurluyoruz. Şeklin ortaya çıkması ve şişliklerin inmesi için aylarca beklemeye gerek kalmadan 1-2 hafta içinde tam iyileşmeye yakın sonuç alıyoruz.
Eskiden düğün, nişan, toplantı gibi organizasyonlara katılma programı olan hastalara en az 6 ay öncesinde burun estetiği ameliyatı olmaları gerektiğini söylüyorduk. Bu teknikle 2 hafta sonraki programına sevinçle giden hastaları görüyoruz.
Bizler, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik cerrahi uzmanları 6 yıl tıp fakültesi ve 6 yıl plastik cerrahi eğitimi sırasında her türlü akademik, bilimsel ve hukuki sertifikasyonu tamamlayarak bu ünvanı alıyoruz. Tıpkı diğer çok değerli hocalarımız ve meslektaşlarımızın, kendilerine has uyguladığı yöntemler ve teknikler olduğu gibi, ’porselen burun estetiği’ tekniği de Op. Dr. Baran Kul’un kendi deneyimlerinden hareketle geliştirdiği bir yöntemdir. Ayrı bir sertifikasyon gerekliliği yoktur. Nitekim, meme, karın ve diğer tüm estetik müdahaleler ve hatta tüm diğer cerrahi branşlarda her hekimin tecrübelerinden hareketle geliştirdiği cerrahi teknikler vardır. Biz farklı olarak geliştirdiğimiz bu tekniği ve getirilerini yüksek sesle ifade ediyoruz.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202