banner216

Bu haber kez okundu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda bütçe görüşmeleri sürüyor
Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, "2015 yılında gerçekleştirilen uygunluk denetimlerinde denetim gruplarınca düzenlenen bin 482 adet sorgu ile 390 milyon 351 bin 801 TL tutarında kamu zararı tespit edilmiştir" dedi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda TBMM, Cumhurbaşkanlığı, Sayıştay Başkanlığı ve Kamu Denetçiliği Kurumu bütçeleri görüşülüyor. Komisyonda konuşan Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş, 2015 yılı denetim raporları hakkında, "5018 sayılı Kanuna tabi, 45 genel bütçeli idare, 147 özel bütçeli idare, 2 Sosyal Güvenlik Kurumu, 9 düzenleyici ve denetleyici kurum ve 5018 sayılı Kanuna tabi olmayan 8, diğerleri kamu idaresi olmak üzere toplam 211 adet Sayıştay denetim raporu Genel Uygunluk Bildirimi ile birlikte TBMM’ye ve ilgili kamu idarelerine gönderilmiştir. Mahalli idarelere ilişkin olarak 51 İl Özel İdaresi, 30 Büyükşehir Belediyesi, 33 Büyükşehire bağlı idare, 51 İl Belediyesi, 104 İlçe Belediyesi, 39 mahalli idare şirketi olmak üzere toplam 308 adet Sayıştay denetim raporu meclislerinde görüşülmek üzere ilgili kamu idarelerine gönderilmiştir" ifadelerini kullandı.
Baş şunları kaydetti:
"2015 yılında gerçekleştirilen uygunluk denetimlerinde denetim gruplarınca düzenlenen bin 482 adet sorgu ile 390 milyon 351 bin 801 TL tutarında kamu zararı tespit edilmiştir. Sayıştay Yargılama Dairelerince 2015 yılında gerçekleştirilen yargılamalar sonucunda 2014 yılı ve önceki yıllara ilişkin 586 adet yargı raporu hükme bağlanmış, 835 milyon 682 bin 601 TL tutarında tazmin kararı verilmiştir."
Kamu Denetçiliği Kurumu Baş Denetçisi Nihat Ömeroğlu ise, 2016 yılı bütçe döneminde yapılan faaliyetler hakkında bilgi vererek, "Kadın ve çocuklardan sorumlu bir ombudsman bulunması özellikle belirtmek suretiyle yüce Meclisimizin kadınlarımıza ve çocuklarımıza verdiği önemi ortaya koymuştur. Kurumumuzda bir genel sekreter, beş kamu denetçiliği uzmanı, iki mali hizmet denetçiliği, 39 kamu denetçiliği uzman yardımcısı, 26 idari personel, 25 geçici personel, baş denetçinin yanında beş kamu denetçisi bulunmaktadır. Adalet sisteminin sorunları, iyileştirilmesi ve güvenliğinin arttırılması hakkında hazırlanan rapor kamuoyuna açıklanarak birçok haber kanallarındaki bültenlerde ve yazılı basında yayımlanmıştır. Yine eşleştirme projelerimiz, güvenli bilgi ve siber istek ve Kalkınma Ajansı ile yaptığımız projeler bunu yanındadır. Kamu Denetçiliği Kurumu kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesi konusunda 30 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenen ’İletişim Toplantısı’nda basın mensuplarıyla bir araya gelmiştir. Yine yürüttüğümüz proje kapsamında kurumumuza yönelik farkındalığın arttırılması ve kurumumuz ile STK’lar arasında işbirliğinin güçlendirilmesi için farklı illerimizde bölgesel konferanslar düzenlenmiştir" şeklinde konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202