banner216

Bu haber kez okundu.

Milletvekili Karacan, FETÖ konusunda Makedonya’yı uyardı
AK Parti Eskişehir Milletvekili ve aynı zamanda Makedonya Fahri Konsolosu olan Harun Karacan, Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) bağlılığı ile bilinen ve Makedonya’da bulunan okullarla ilgili olarak Makedon hükümetini bilgilendirdiklerini söyledi.
Türkiye’de yaşanan darbe girişimi sonrası, FETÖ’ye bağlı kurumların da kapatılması için çalışmalar devam ediyor. Çalışmalar sadece Türkiye ile sınırlı kalmazken, dünya üzerindeki tüm terör örgütü okulları için hükümetler bilgilendiriliyor. AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Makedonya Fahri Konsolosu Harun Karacan, Makedonya hükümetine konu ile ilgili olarak gerekli bilgilendirmelerinin yapıldığını anlatan Karacan, mücadelenin Türkiye dışında da devam etmesi gerektiğini aktardı.
"Mücadele Türkiye dışında da sürmek durumunda"
Tarihi Odunpazarı bölgesinde bulunan konağın bahçesinde basın mensupları ile bir araya gelen Milletvekili ve Makedonya Fahri Konsolosu Harun Karacan, FETÖ’nün neredeyse tüm ülkelere yayılmış yüzlerce ağı yönettiğini açıkladı. Balkanlarda da örgütün okul varlığından bahseden Karacan, "15 Temmuz gecesi kendi halkı üzerine kurşun yağdırıp, kirli emellerini Gazi meclisi bombalamaya kadar vardıran FETÖ terör örgütünün hem ülkemiz, hem demokrasimiz ve hem de milli irademiz için ne denli büyük bir tehlike olduğu herkes tarafından görülmüştür. Şükürler olsun ki, bu ülkenin imkanlarını kullanarak bu ülkeyi yok etmek isteyen söz konusu hain terör örgütü, 15 Temmuz darbe girişiminde başarılı olamamıştır. Verilmekte olan mücadelenin, çeşitli yöntemlerle devletin tüm kurumlarına sızmış olan bu terör örgütünün her bir mensubu devletten temizleninceye kadar, bu örgüte maddi kaynak sağlayan unsurlar ortadan kaldırılıncaya kadar süreceği de aşikardır. Milli iradeyi hedef alarak darbe girişimi düzenleyen terör örgütü FETÖ, neredeyse bütün ülkelere yayılan ve yüzlerce kurumu kapsayan bir ağı yönetiyor. Başta Arnavutluk, Bosna Hersek ve Makedonya olmak üzere birçok Balkan ülkesinde, Fethullahçı Terör Örgütü’ne yakınlığıyla bilinen kurum ve şirketler faaliyet gösterirken, örgüt kamu binalarında da varlık göstermeye çalışıyor. Bosna’da 15, Arnavutluk’ta 12, Makedonya’da 7, Kosova’da 5 ve Sırbistan’da 1 okulu bulunuyor. Bu da açıkça gösteriyor ki, bu kanlı örgütle mücadele Türkiye dışında da sürmek durumunda" dedi.
"FETÖ, Makendonya’da da ciddi bir örgüt ağı kurmuş vaziyette"
Makendonya’da da örgütün yapılanmasının olduğunu ifade eden Milletvekili Karacan, uyarma görevini kendisinin üstlendiğini belirtti. Halkın dini duygularının örgüt tarafından paraya çevrildiğini kaydeden Karacan, "Bu hain mücadelenin sadece yaşadığımız topraklarda verilmeyeceğini özellikle belirtmek isterim. Zira bu eli kanlı örgütün Türkiye dışında hemen her ülkede, benzeri bir örgütlenmesi mevcut. Bu ülkelerden biri, benim de Fahri konsolosu olarak görev yaptığım dost ve kardeş ülkemiz Makedonya’dır. Ne yazık ki, FETÖ örgütü tıpkı ülkemiz ve diğer ülkelerde olduğu gibi Makendonya’da da ciddi bir örgüt ağı kurmuş vaziyette. Tıpkı Türkiye’de başvurduğu gibi, halkın dini duyguları üzerinden hareketle insanları kandırıp, bunu yıllardır paraya dönüştürüyor. Fahri konsolosluğunu yapmış olduğum Makedonya’da yaşayan vatandaşlarımızı ve soydaşlarımızı, bu eli kanlı terör örgütüne karşı uyarma görevini üstlenmiş bulunuyorum" şeklinde konuştu.
"İslam Birliği dışında zekat topladıkları için fitne çıkmasına neden oldular"
Makedon halkının örgütten uzak durmasının gerekliliğini vurgulayan Harun Karacan, zekat toplayan FETÖ’nün fitne çıkardığından da söz etti. Karacan, "Makendonya’da yaşayan Türk vatandaşlarımız ile Makedon halkının bu örgüte inanmamasını, terör örgütü ile iyi niyet çerçevesinde bağları bulunanların bu bağları hemen kesmesini ve niyetlerinin hiç de iyi olmadığı anlaşılan bu örgütten olabildiğince uzak durmaları gerektiği uyarısını yapmak durumundayım. Terör örgütünün kendi ülkesine ve kendi vatandaşlarına yapmış olduğu hainlik apaçık bir şekilde ortaya çıkmışken, Makedonya’da yaşayan gerek Türk vatandaşlarının gerekse Makedon halkının bu kanlı örgüte prim vermeyeceğine inancım tamdır. Bu yıkıcı örgütün, Makedonya’da ilk faaliyet yıllarında halktan zekat, sadaka ve kurban parası adı altında topladığı paralarla; sivil toplum kuruluşları ve okullar açtığını, İslam Birliği dışında zekat topladığı için de halk arasında fitne çıkmasına ve ayrımcılıkların yaşanmasına neden olduğunu da çok iyi biliyoruz" diye konuştu.
"Bu yapının her ülkeye er ya da geç bela olacağını biliyoruz"
FETÖ’nün okullarında ve eğitim merkezlerine küçük yaştaki çocukların beyinlerini yıkadığını ifade eden AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Makedonya Fahri Konsolosu Harun Karacan, "Kurdukları ve hizmet hizmet verdikleri okullar, eğitim merkezleri ve yurt faaliyetleri ile kendilerine ileride lazım olacak küçük yaştaki çocukların beyinlerini yıkayarak, eleman temin ettikleri de bilgimiz dahilinde. Hatta FETÖ terör örgütünün eğitim, ulaşım, ticaret, sağlık ve turizm alanlarındaki bütün faaliyetlerinin durdurulması ve engellenmesi gerekiyor. Çünkü bu yapının her ülkeye er yada geç bela olacağını biliyoruz. Diğer ülkelerde de olduğu gibi Makedonya’da da FETÖ terör örgütü ile bağlantısı olan bütün okullar kapatılmalıdır. Burada eğitim gören çoğu masum çocukların, hayatlarına mal olabilecek bu çirkin damgayı yememeleri ve mağduriyetlerinin en hızlı bir şekilde giderilmesi gerekmektedir. Makedonya hükümetinin bu konuda duyarlı olacağına ve gereğinin yapılacağına inanıyoruz.
"Tüm bilgiler makamlarla paylaşılmış bulunmaktadır"
Türkiye ile Makedonya arasında kurulan dostluğun büyüklüğüne de dikkat çeken Karacan, sözlerini şu şekilde noktaladı;
"Biliyorsunuz ki, Makedonya Cumhuriyeti’ni anayasal isimle ilk tanıyan ülke Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bir dost ve kardeş ülke olan Makedonya ile ilişkilerimizi ve her alanda desteklerimizi üst düzeyde sürdürmekteyiz. Gerek ekonomik ilişkiler, gerek eğitim ve kültür alanındaki ilşkiler; TİKA, Yunus Emre Enstitüsü ve bunun gibi diğer benzeri destek kuruluşlarıyla Makedonya Cumhuriyeti’nin her zaman yanındayız. FETÖ terör örgütü tehlikesine karşı Makedonya makamlarına gerekli uyarılar yetkili bakanlıklarımız ve kurumlarımızca yapılmıştır. Tüm bilgiler bu makamlarla paylaşılmış bulunmaktadır. Sözlerimi bitirirken geçtiğimiz günlerde Üsküp ve civarında yaşanan sel felaketi nedeni ile derin üzüntü duyduğumu ifade etmeliyim. Hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyorum. Umarız ki daha fazla can kaybı yaşanmaz."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202