banner216

Bu haber kez okundu.

Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş: “85 Önemli Olay Önceden İstihbaratları Yapılarak Önlenmiştir”
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Türkiye’de Ocak ayından bu yana 85 önemli olayın önceden istihbaratı alınarak önlendiğini, bunlardan 49 tanesinin canlı bomba ya da patlayıcılarla donatılmış araçlar olduğunu söyledi.
Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında 6. defa toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken basın mensuplarına açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 64. Hükümet’in 20. toplantısında nelerin masaya yatırıldığını açıkladı. Ocak ayından bu yana çok sayıda önlenmiş olan olay olduğunun altını çizen Kurtulmuş, “85 önemli olay önceden istihbaratları yapılarak önlenmiştir. Bunların 49 tanesi canlı bombadır ya da bombalı patlayıcılarla donatılmış olan araç ve gereçlerdir. Bunların önlenmiş olması da Türkiye’de terörle mücadele bakımından önemli bir tedbir olarak ortaya konuluyor” dedi.
“TÜRKİYE ÇOK YÖNLÜ TERÖR SALDIRISI ALTINDA”
Toplantının ilk bölümünde güvenlikle ilgili birimlerin sunumlarını yaptıklarını belirten Kurtulmuş, PKK, DEAŞ ve diğer terör örgütlerine karşı alınan tedbirler ve bundan sonra alınacak tedbirlerle ilgili Bakanlar Kurulu’nun bilgilendirildiğinin altını çizdi. Türkiye’nin sistematik bir şekilde hem içeriden hem dışarıdan çok yönlü terör saldırısı altında olduğunu belirten Kurtulmuş, “Bütün bu çok taraflı terör saldırılarının milletimize zarar veremez noktaya gelmesi için bütün birimlerimiz koordinasyon içinde hareket etmekteler. Geçtiğimiz hafta içinde üç tane canlı bomba saldırısı gerçekleşti. Bu saldırılardan sonra bütün detaylar çalışılarak, saldırıların failleri belirlenerek arkasındakilerin ortaya çıkartılması için çalışmalar sürdürülüyor. Alınan tedbirlerin etkinliği sayesinde örneğin Diyarbakır ve Gaziantep’teki saldırıda alanın etrafının çok iyi şekilde bariyerlerle kapatılması sayesinde mümkün olacak en düşük zararı verecek şekilde saldırılar gerçekleşti. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bu terör örgütlerinin bundan sonra zarar veremeyecekleri noktaya getirmek için yapılan çalışmaların sonuç vermesini temenni ediyorum. Dikkat ederseniz son ana kadar fail kimdir, kimliği nedir, hangi terör örgütüne bağlıdır. Bunlarla ilgili yüzde 99 olsa da açıklama yapmıyoruz. Kesinleştikten sonra açıklama yapma durumundayız. Biz resmi bir açıklama yaptığımız zaman devlet ciddiyeti yüzde yüz doğru olmasını gerektirir” diye konuştu.
“20 KORSAN GÖSTERİ YAPILDI, BU GÖSTERİLERDE 235 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI”
Bu seneki 1 Mayıs kutlamalarında önceki yaşanan olayların bu sene yaşanmadığının altını çizen Numan Kurtulmuş, Türkiye genelinde 140 etkinlik yapıldığını ve bu etkinliklere 180 bin insan katıldığını kaydetti. Kurtulmuş, “Bu bayramın legal bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan kitlesel örgütlere, barış içinde gösterilerini yapan STK’lara teşekkür ediyorum. Az da olsa bu sene de korsan gösteriler oldu, 1 Mayıs’ı sabote etme girişiminde olanlar oldu. 20 korsan gösteri yapıldı, bu gösterilerde 235 kişi gözaltına alındı. Çok sayıda yasa dışı bir takım malzemeler ele geçirildi. Genel olarak 1 Mayıs’ı sükunet içinde geçmiş olmasını önemli buluyoruz” şeklinde konuştu.
“CİZRE’DEN AYRILAN VATANDAŞLARIMIZIN YÜZDE 90’I, SİLOPİ’DEN AYRILAN VATANDAŞLARIMIZIN YÜZDE 80’İ, İDİL’DEN AYRILAN VATANDAŞLARIMIZIN TAMAMI OPERASYONLAR BİTTİKTEN SONRA KENDİ İLÇELERİNE GERİ DÖNMÜŞLERDİR”
Toplantıda Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da devam eden terör ve teröristle mücadelede gelinen noktanın gözden geçirildiğini kaydeden Kurtulmuş, “Sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da değil, Türkiye’nin tamamında kontrollerin sıklaştırılması sonucu ciddi bir şekilde önleme imkanının ortaya çıktığını görüyoruz. Emniyet birimlerimizin insan kaynakları açısından zenginleştirilmesi, bu amaçla Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da görevlendirilmek üzere mahalle ve çarşı bekçilerinin alımının başlatılması, geçici köy korucularının artırılması, polis teşkilatımızda, jandarmada ilave alımların yapılması konusunda sunumlar yapıldı. Mühimmat konusunda gerekli eksiklerin tamamlanması, daha ileri düzeyde mühimmatın alınması konusunda bir takım çalışmalar yapıldı. Operasyonların sürdüğü illerden göç etmek zorunda kalan vatandaşlarımızın operasyonlar bittikten sonra geriye dönmüş olmalarını görmek memnuniyet vericidir. Cizre’den ayrılan vatandaşlarımızın yüzde 90’ı, Silopi’den ayrılan vatandaşlarımızın yüzde 80’i, İdil’den ayrılan vatandaşlarımızın tamamı operasyonlar bittikten sonra kendi ilçelerine geri dönmüşlerdir. Ocak ayından bu yana çok sayıda önlenmiş olan olay var. 85 önemli olay önceden istihbaratları yapılarak önlendi. Bunların 49’u canlı bombadır ya da bombalı araç ve gereçlerdir. Bunların önlenmiş olması Türkiye’de terörle mücadele bakımından son derece önemli tedbir olarak ortaya koyuluyor” ifadelerini kullandı.
“TÜRKİYE KİMSEDEN YARDIM ALMASA DA KENDİ SINIR İLLERİNDEN BİRİSİNİ KORUYACAK İMKANA SAHİPTİR”
Sahiplerinin Türkiye üzerine saldırttığı DAEŞ terör örgütü nedeniyle Kilis’teki vatandaşların ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirten Kurtulmuş, “Son üç ay içinde 55 roket atışı Kilis’e düştü, DAEŞ tarafından yapılan bu roket atışları 68 kişinin yaralanmasına, 19 kişinin ölmesine vesile olmuştur. Bu 68 kişinin 16 tanesi Suriyeli, ölen 19 kişinin de 7 tanesi Suriyelidir. DEAŞ sınırlarımızın ötesinde hareketli kamyonetlerin üzerine yerleştirilmiş olan roketatar bataryaları ile hareketli olarak atışlarını yapıyorlar, Kilis’i hedef alıyorlar, Türkiye’ye zarar vereceklerini düşünüyorlar. Türkiye’nin bu terör örgütüne karşı Suriye ve Türkiye’de yaptığı etkin operasyonlara kendilerince cevap vermeye çalışıyorlar. Bu anlamda uluslararası koalisyon ve ABD’nin gözleme ve gözetleme imkanlarından daha fazla istifade edilerek DAEŞ’in Türkiye’ye karşı verdiği zararın önüne geçilmesi için gerekli çalışmalar yapılıyor. Türkiye kimseden yardım almasa da kendi sınır illerinden birisini koruyacak imkana sahiptir, Türkiye DAEŞ mevzilerinin ciddi bir şekilde takibini ve kontrolünü yapıp, tehdit gördüğü bölgelere karşı kendi milli imkanları ile savunmasını ortaya koymaktadır” açıklamasında bulundu.
“6 ADIMLI REHABİLİTASYON ÇALIŞMASI”
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından terörle mücadele çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde yapılan rehabilitasyon çalışmalarına ilişkin yapılan düzenleme ve planlamaların da masaya yatırıldığını kaydeden Kurtulmuş, “6 adımlı bir plan olarak görebiliriz. Birinci adım da zarar ziyanın tespiti, ikinci adımında enkaz kaldırma çalışmaları, üçüncü adımda riskli alanların ilanı, dördüncü adımda rezerv alanlarının ilanı, beşincisi eğer yoksa imar planlarının yapılması, altıncı adım da vatandaşlarımızla koordineli bir şekilde, burada yapılan çalışmalara vatandaşlarımızın gönüllü çalışmalarının gerçekleştirilmesi ve bilgilendirilmelerinin sağlanması için irtibat bürolarının kurularak çalışmalar yurttaşlarımızın katılmasının sağlanmasıdır” dedi.
Terörün ortaya çıkarttığı ortamın okulları ve öğrencileri etkilediğinin altını çizen Kurtulmuş, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaların iki ana başlık altında toplanacağını, bunlardan birisinin telafi eğitimleri, diğerinin ise zarar gören okulların yeniden inşası olduğunu kaydetti. Kurtulmuş, “Şöyle bir anlayışın ortaya çıkmamasını istirham ederim; bölgedeki bütün öğrencilerimiz bu terörden etkileniyor değiller, terör örgütlerinin 11 ilçe ve 1 il merkezinde zarar gören öğrenci sayısı yaklaşık 353 bindir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki öğrencilerimizin toplamı 2 milyon 330 bin civarındadır. Zarar gören 714 okuldan 77 tanesi ağır hasarlı, bunların yeniden inşası yapılacak” diye konuştu.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın terörden zarar gören ilçelerde ailelerin güçlendirilmesi, çocuklara ve gençlere psiko-sosyal desteklerin verilmesi, insanların bu süreçlerde uyumunun yeniden temin edilmesi bakamından yoğun bir kampanyayı sürdürdüğünün altını çizdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202