banner216

Bu haber kez okundu.

“En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı” Antalya’da Düzenlenecek
Dışişleri Bakanlığı, En Az Gelişmiş Ülkelere Yönelik İstanbul Eylem Programının Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı’nın Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirileceğini açıkladı.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “En Az Gelişmiş Ülkelere Yönelik İstanbul Eylem Programının Yüksek Düzeyli Kapsamlı Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı ülkemizin ev sahipliğinde 27-29 Mayıs 2016 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecektir. Sayın Bakanımızın başkanlığında gerçekleştirilecek toplantıda, 2011 yılında ülkemizin ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen Dördüncü Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı sonucunda kabul edilen İstanbul Eylem Programı’nın uygulanması gözden geçirilecektir. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan sınıflama uyarınca, en az gelişmiş ülkeler ekonomi, kalkınma, kurumsallaşma ve insan kaynakları bakımından yapısal sorunlarla mücadele eden dünyanın en yoksul 48 ülkesini kapsamaktadır. Dünya nüfusunun yaklaşık 900 milyonluk bölümü bu ülkelerde yaşamaktadır. En Az Gelişmiş Ülkelerin 33’ü Afrika’da, 14’ü Asya Pasifik bölgesinde, biri de Latin Amerika’da yer almaktadır” denildi.
“ÜLKEMİZ GÜVENİLİR BİR KALKINMA ORTAĞI OLARAK KONUMUNU PEKİŞTİRMEKTEDİR”
Türkiye’nin güvenilir bir kalkınma ortağı olarak konumunu pekiştirdiği vurgulanan açıklamada, “Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı’nın ev sahipliğinin ülkemiz tarafından üstlenilmesi, Türkiye’nin küresel sorunlara çözüm bulunması konusundaki artan katkılarının ve uluslararası kalkınma işbirliğindeki aktif ve önemli rolünün bir parçasıdır. Bu çerçevede, 2015 yılında üstlendiğimiz G-20 dönem başkanlığımızda da G-20 platformunun küresel kalkınma gündemine yönelik katkı ve desteğinin artırılması gayretlerine ülkemizce öncülük edilmiş ve bu yönde önemli sonuçlar elde edilmiştir. Türkiye, 2015 yılında resmi kalkınma yardımlarını gayrı safi milli hasılasının yüzde 0.54’ünü oluşturan 3 milyar 900 milyon dolara ulaştırmıştır. Bu yardımlar içerisinde en az gelişmiş ülkelere ayrılan pay yükselmekte, böylece ülkemiz güvenilir bir kalkınma ortağı olarak konumunu pekiştirmektedir. Antalya’da yapılacak Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı, en az gelişmiş ülkelerin kalkınma çabalarının desteklenmesi yönünde 2011-2020 dönemi için kapsamlı bir yol haritası ortaya koyan İstanbul Eylem Programı’nın uygulanmasında kat edilen mesafenin değerlendirilmesi, tecrübe ve bilgi paylaşımı ve ileriye dönük yeni sınamaların ele alınması bakımından önemli bir fırsat sağlayacaktır. Ayrıca, bu toplantı, geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler Kalkınma Zirvesi sonucunda kabul edilen Sürdürülebilir Kalkınma için 2030 Gündemi ile İstanbul Eylem Programı arasındaki bağın güçlendirilmesi açısından da önemli bir rol oynayacaktır” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada Ara Dönem Gözden Geçirme Toplantısı’na en az gelişmiş ülkeler başta olmak üzere Birleşmiş Milletler üyesi ülkelerin geniş bir katılım göstermesinin beklendiği vurgulanırken, hükümetlerarası boyutun yanı sıra toplantı kapsamında Parlamenterler Etkinliği, Sivil Toplum Kuruluşları Forumu, Özel Sektör Yatırım Forumu ve birçok yan etkinliğin düzenleneceği kaydedildi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun toplantı vesilesi ile bazı ikili ilişkiler gerçekleştireceği de yapılan açıklamada yer aldı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202