banner216

Bu haber kez okundu.

Bakan Yıldırım Ebys Zirvesi’ne Katıldı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Türkiye siber suçlarda da dünya ortalamasının ön sıralarında, siber saldırıların yapıldığı 8. ülke konumundayız. Bu gerçek değil. Çünkü Türkiye’deki köleleştirilmiş bilgisayar sayısının oldukça fazla olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda da bakanlığımız ciddi bir çalışma başlattı” dedi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Elektronik Belge Yönetim Sistemleri (EBYS) Zirvesi’ne katıldı. ATO Congresium’da gerçekleştirilen zirvede konuşan Bakan Yıldırım, merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın Türkiye’yi dönüştüren bir lider olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:
“Sayısal santral iletişiminde ilk hamleler onun zamanında başladı. Özal, bilgisayarı eline alarak, bilgi toplumu olmanın bir ülkenin kalkınması için ne kadar elzem olduğunu kendisi bizzat ortaya koydu. 90’lı yıllar, ülkenin kan kaybettiği yıllar. Maalesef bilişimde, bilgi iletişim teknolojilerinde dünyanın yakaladığı ivmeyi biz yakalayamadık, kuralları koyamadık, cep telefonu hayatımıza girmeye başladı ancak düzenlemesi yoktu. 90’lı yılların sonunda cep telefonları, internet yavaş yavaş günlük hayatımızda daha fazla yer almaya başladı. 2001 yılında Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri, ilk defa Avrupa Eylem Projesi’ne katılma kararı aldılar. Biz göreve gelir gelmez ilk yaptığımız iş E-Dönüşüm Türkiye Projesi olmuştur. E-Dönüşüm Türkiye, Türkiye’nin, ülkemizin ve milletimizin bilgi toplumuna dönüşümünün başladığı bir süreçtir. Bu sürecin bugün BelgeNet’e gelinceye kadar en az 8-10 tane yasal düzenleme var. Elektronik imzadan tutun da elektronik posta servisine, elektronik haberleşme kanununa varıncaya kadar birçok düzenlemeyi yaptık ve 2008’in sonunda e-Devlet’i kurduk. E-Devlet kağıttan, bürokrasiden tuşa geçiş dönemidir. 10 bin sayfa için 50 tane ağaç gidiyor. Bugün yılda 2 milyondan fazla belge üreten kurumlar var” diye konuştu.
Arşivlerde yer kalmadığını ancak bugün bir çipin içine artık milyarlarca arşivin konulabildiğini belirten Yıldırım, “Bu da siber güvenlik tehdidini getiriyor. Hayatımız kolaylaşıyor ama her ilacın faydası olduğu gibi yan etkisi de var. 2012 yılında siber güvenlik konusunda dünyada 9 ülke içinde bunun farkındalığını ortaya koyan ülkelerden biri Türkiye’dir. Şu salonda bulunan arkadaşlarımızdan bazılarının bilgisayarı köleleştirilmiş olabilir. Siz farkına varamazsınız. Bilgisayarı siz yönettiğinizi sanırsınız. Halbuki bir başkasının boyunduruğu altına girmiştir ve bir başkasının verdiği talimatları yapar. Bu şekilde dünyada 2 milyonun üzerinde köleleştirilmiş bilgisayar var. Bunların amacı siber suçları aracı olarak kullanmaktır. Bilgi toplumu hedeflerinde iyi gidiyoruz. 48 milyondan fazla vatandaşımız şuanda internet kullanıcısı haline geldi. Bunun yüzde 70’i mobil iletişim ile interneti kullanıyor. E-Devlet uygulamasında 27.5 milyonu geçtik ve bin 500’e yakın hizmet kalemleri artık tek kapıdan elektronik ortamda alınabiliyor. Kurumlar süratle dijital arşiv sistemine geçiyor. İyi kullanıldığı zaman yaşam kalitemizi arttırıyor, ülkemizin gelişmişlik düzeyini arttırıyor ama zararlı kullandığımız zaman Türkiye siber suçlarda da dünya ortalamasının ön sıralarında, siber saldırıların yapıldığı 8. ülke konumundayız. Bu gerçek değil. Çünkü, Türkiye’deki köleleştirilmiş bilgisayar sayısının oldukça fazla olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda da bakanlığımız ciddi bir çalışma başlattı. İşletim sistemlerini sağlayan dünyanın bilinen firmalarıyla ciddi bir çalışma başlattık. Ülkemizde köleleştirilmiş, çalınmış bilgisayarları tespit edip gerekli işlemleri yapacağız. Vatandaşlarımızın mağdur olmasının önüne geçeceğiz” ifadelerini kullandı.
“SAVUNMA SANAYİNDE BAZI ÜRÜNLERİMİZE KISITLAMA GELİYOR”
Bilgi toplumu hedeflerinde Türkiye’nin henüz yolun başında olduğuna dikkat çeken Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gidecek çok yolumuz var. Türksat’ın en önemli hizmetlerinden biri e-Devlet ve milli yazılımdır. Yazılım sizin olmazsa, donanım sizin olmazsa iş sizin elinizde değil. İstediğiniz emniyet tedbirini alın, bir tuzak kurar ve beklemediğiniz günde ortaya çıkarak bütün varınızı yoğunuzu perişan eder. Yerli yazılım çok önemli. Yerli yazılımda iyi durumda değiliz ama iyi bir yönümüz var; çok yetkin, çok hızlı gelişen genç bir nüfusumuz var. Bilişime çok kolay uyum sağlayan genç bir nüfusumuz var. O yüzden başkalarının petrolü olabilir, altını olabilir, doğal zenginlikleri olabilir ama bizim bitmeyen, tükenmeyen bir zenginliğimiz var, o da insan kaynağımız, akıl terimiz ve alın terimiz. Akıl terine yatırım yapmaya devam edeceğiz. Şimdi yerli uydumuzu yapıyoruz. Türksat siparişi verdi. İlk deneme. Olur mu olmaz mı herkes kuyruk olmuş kapımızda. Biz yapalım ne macera arıyorsunuz deniyor. Yaparızın sonu ne. Yarın bir gün yapmıyorum dediğiniz zaman ne yapacağız. Biz bunu Kıbrıs’ta yaşadık, şimdi de yaşıyoruz. Bazı konularda savunma sanayinde bazı ürünlerimize kısıtlama geliyor. Bu da bizim hareket kabiliyetimizi, operasyonel kabiliyetimizi azaltıyor. Türkiye bölgede önemli ülkedir. Türkiye’nin güçlü olması lazım ve operasyonel kabiliyetini arttırdığı müddetçe Türkiye güçlü olur. Bunun yolu da insana daha çok yatırım, araştırma-geliştirmeye daha çok yatırım, genç kuşakların bilgi iletişim sektöründe istihdamı çok önemlidir.”
“YOLLARIN KRALI OLMAZ YOLLARIN KURALI OLUR”
Türkiye’nin iletişim hızında dünyada bir numara olduğunu söyleyen Yıldırım, “Amerika’ya da gittim, Avrupa’ya da gittim. Cep telefonuyla doğru dürüst görüşülemiyor. Alt yapı var ama onlar önce başladıkları için alt yapıları demode oldu. Biz bir adım öndeyiz. Diğer yandan da bizim trafiğimiz onlar kadar değil. Bu bizi yanıltmasın. Akıl yollarının sayısını arttırmamız lazım. Sadece bölünmüş yol yapmak yetmiyor. Trafikte, ulaşımda hız felakettir, bilişimde hız berekettir. Bilişimde ne kadar hızlı giderseniz gidin hiçbir engel yok. Yolların kralı olmaz yolların kuralı olur” dedi.
Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ise yaptığı konuşmada, EBYS ile ilgili şu bilgileri verdi:
“EBYS’lerin fonksiyonlarına baktığımız zaman, kurumsal belgelerin, yasal mevzuatlar ve standartlara uygun bir şekilde elektronik ortamda güvenli ve etkin olarak yönetilmesi unsurunun öne çıktığını görmekteyiz. Teknolojik ve yasal gelişmelerin sistemlere hızlı ve doğru bir şekilde uygulanması sürdürülebilirlik adına önemli bir faktördür. Sürdürülebilirliğin de kurumsal ürün hizmet sağlayıcı ile mümkün olacağı aşikardır. Türksat olarak kurumsal hizmet sağlayıcılığı yolunda yapılan çalışmalarımız her geçen gün artmaktadır. Bu anlamda kurumlarımız için doğru elektronik belge yönetim sisteminin temini kurum adına verilmesi gereken en önemli kararlardan biri halini almıştır. 2010 yılında geliştirilmeye başlanan, 2012 yılında hizmete sunulan, gün itibariyle 30’a yakın kurum tarafından 177 binden fazla kullanıcıya hizmet veren BelgeNet Sistemi, şuanda her geçen gün kullanım alanını arttırmaktadır.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202