banner216

Bu haber kez okundu.

Bakan Tüfenkci’den, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bilgilendirme mektubu
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Dünya Gümrük Örgütü, Dünya Ticaret Örgütü, uluslararası kurum ve kuruluşlar ile diğer muhataplarına, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimi ile sonrasında yaşananlara ilişkin Türkçe ve İngilizce olarak mektup gönderdi.
Bakan Tüfenkci mektubunda, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün amacının, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında demokratik hukuk devletinin kurum ve işleyiş kuralları yerine kendi gayrı meşru düzen ve işleyişlerini hâkim kılmak olduğunu vurguladı. Söz konusu terör örgütünün bu yönde defaten girişimlerde bulunduğunu ifade eden Bakan Tüfenkci, şu değerlendirmede bulundu:
“(FETÖ) Gayrimeşru çabalara karşı demokratik seçimlerle işbaşına gelmiş olan Hükümetimizin attığı kararlı adımlar karşısında deşifre olarak amaçlarına ulaşamamış ve çirkin emellerine erişmek için son çareyi ülkemizin kurum ve kuruluşlarını felce uğratmak üzere darbeye kalkışmakta bulmuştur.”
Bakan Tüfenkci, FETÖ’nün darbe girişiminin başta Cumhurbaşkanının liderliği olmak üzere; milletin güvenlik güçleriyle yaptığı örnek işbirliği sayesinde kısa süre içinde bastırıldığını bildirdi.
“FETÖ mensubu darbeciler millet ve tarih önünde hesap vereceklerdir”
Kalkışma sırasında sivil, polis ve askerden oluşan 240’dan fazla vatandaşın hayatını kaybettiğini, binlerce vatandaşın ise yaralandığını belirten Bakan Tüfenkci, “Başta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve TBMM olmak üzere birçok kamu binası, Türk milletinin karşı karşıya olduğu korkunç tehdidi ve bu tehdidin mevcut boyutlarını gözler önüne serecek şekilde ciddi saldırılara uğramış ve tahrip edilmiştir Takdir edeceğiniz üzere, bu darbe girişimini gerçekleştiren kişiler, kesinlikle en ağır cezaya çarptırılacak ve milletin ve tarihin önünde hesap vereceklerdir. Türk milleti ve tarih, bu teröristleri asla affetmeyecektir” ifadelerini kullandı.
Bakan Tüfenkci mektubunda, Bakanlık olarak sadece Türk devletinin ve milletinin bekasını sağlamak için mücadele etmeyeceklerini, aynı zamanda halkın huzur ve refahını tehdit eden tüm unsurlara kararlılıkla karşı koyacaklarının altını çizdi. Bakan Tüfenkci şöyle devam etti:
“Diğer kamu kurum ve kuruluşlarında olduğu gibi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da, yıllar boyunca özellikle yargı ve güvenlik güçlerimize sızan FETÖ mensuplarını kamudan uzaklaştırmak ve kamuyu FETÖ mensuplarından temizlemek üzere gerekli katkıları sağlamaktadır. Bu çerçevede Hükümetimiz, halkımızın huzur ve güvenliğini sağlamak ve ilgili soruşturma ve yargılama süreçlerini sağlıklı bir şekilde yürütmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Olağanüstü Hal İlanına imkân veren ilgili hükümlerine dayanarak, TBMM’den Olağanüstü Hal (OHAL) kararı çıkartmış bulunmaktadır.”
“OHAL’in amacı asla bireysel hak ve özgürlükleri, ticari faaliyetleri kısıtlamak değildir”
Bakan Tüfenkci mektubunda, Olağanüstü Hal Kararı’nın amacının asla halkın bireysel hak ve özgürlüklerini ya da ticari faaliyetlerini kısıtlamak olmadığına dikkati çekerek, “OHAL ile amaçlanan, tıpkı Fransa gibi hali hazırda OHAL ilan etmiş olan demokratik ülkelerde olduğu gibi, hukuk devleti ilkelerinden bir an bile ayrılmaksızın, hukukun üstünlüğüne öncelik vererek ve bireysel hak ve özgürlükleri gözeterek, anılan terör örgütüyle ve mensuplarıyla etkin bir mücadeleyi gerçekleştirmektir. Ayrıca, bilindiği üzere, ülkemizin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 15. Maddesi gereği savaş veya ülkenin varlığını tehdit eden başka bir genel tehlike halinde, Sözleşmeyi imzalayan taraflar, durumun gerektirdiği ölçüde ve uluslararası hukuktan doğan başka yükümlülüklere ters düşmemek kaydıyla Sözleşme’de öngörülen yükümlülüklere aykırı tedbirler alabilmektedir. Bu çerçevede, anılan Sözleşme’nin aynı Maddesi hükümlerine uygun şekilde, alınan tedbirler ve bu tedbirlerin alınmasını gerektiren nedenler Avrupa Konseyi’ne bildirilmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla, Türkiye, bazı bireysel hak ve özgürlüklere ancak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin cevaz verdiği kapsam dâhilinde gerekli görülmesi halinde ve hali hazırda OHAL’i uygulayan demokratik ülkelerde olduğu ölçüde sınırlama getirecektir” ifadelerine yer verdi.
“Terörizm, tüm dünyanın işbirliği ile ortadan kaldırılabilir”
Bakanlık olarak OHAL’in amaçlandığı şekilde etkili ve hukuka uygun bir anlayışla yürütülmesi hususunda gerekenleri yapacaklarını vurgulayan Bakan Tüfenkci, mektubu şöyle tamamladı:
“Terörizmle sadece dünyadaki tüm devletlerin ve önde gelen kamu kuruluşlarının kararlılıkla ve birlik içinde hareket etmesi ile mücadele edilebileceğini ve terörizmin ancak bu şekilde ortadan kaldırılabileceğini bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Bu sebeple, terörizmin her türüne karşı tüm dünyadaki gümrük idareleri arasında güçlü bir işbirliğinin tesis edilmesi, aramızdaki bağların kuvvetlenmesini sağlayacak ve hiç kuşkusuz bizleri ortak çalışmalar yürütme hususunda teşvik edecektir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202