banner216

Bu haber kez okundu.

Bakan Eroğlu: “Türkiye’de De Biyoçeşitlilik Olmazsa Ekonomik Kalkınma Olmaz”
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, biyoçeşitliliğin risk altında olduğunu belirterek, uygulanacak “Nature 2000 Gerekliliklerinin Uygulanması İçin Ulusal Doğa Koruma Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi”nin biyoçeşitliliğin korunması ve kayıt altına alınmasında faydalı olacağını söyledi. Eroğlu, “Biyoçeşitliliğin aynı zamanda ekonomiye de büyük katkısı var. Türkiye’de de biyoçeşitlilik olmazsa ekonomik kalkınma olmaz” dedi.
Green Park Otel’de düzenlenen “Nature 2000 Gerekliliklerinin Uygulanması İçin Ulusal Doğa Koruma Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” toplantısının açılış konuşmasını yapan Bakan Eroğlu, çarpık şehirleşme ve çarpık sanayileşme ile ormanların tahrip edilmesi neticesinde biyoçeşitliliğin risk altında olduğunu söyledi. Bakanlık olarak tabiatı ve biyolojik çeşitliliği korumak için ciddi gayretler sarf ettiklerinin altını çizen Bakan Eroğlu, “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu’nu bütün kurumların görüşünü dikkate alarak geçen dönem hazırlayıp Meclis’e sevk etmiştik. Komisyonda bu kanun görüşüldü, Genel Kurul’a da intikal etti. Ancak Genel Kurul’da çok fazla kanun teklifi olduğu için maalesef görüşülemedi. İnşallah bununla ilgili Avrupa Birliği ile görüşerek tam bir AB mevzuatına uyum sağlayacak yeni bir kanun çıkartmak istiyoruz” diye konuştu.
“BİYOÇEŞİTLİLİK OLMAZSA EKONOMİK KALKINMA OLMAZ”
Bakan Eroğlu, gerçekleştirilen bu projenin biyoçeşitliliğin korunmasına ve Nature 2000 alanların tespitinde faydalı olacağını dile getirdi. Proje kapsamında çalışmaların ilk olarak İç Anadolu Bölgesi’ndeki 20 ilde yapılacağı bilgisini veren Eroğlu, “Türkiye pek çok iklim sisteminin kavşak noktası ve buradaki biyolojik çeşitlilik çok fazla. Biyoçeşitliliğin aynı zamanda ekonomiye de büyük katkısı var. Türkiye’de de biyoçeşitlilik olmazsa ekonomik kalkınma olmaz. İlaçların pek çoğu tıbbi ve aromatik bitkilerden yapılıyor. Tıbbi ve aromatik bitkilerin Türkiye’de sayısı çok fazla ve bu konuda Afyonkarahisar’da 150 bilim adamı ile bir çalışma başlattık” dedi.
“TÜRKİYE’DE ORMAN VE SU OLMAZSA TÜRKİYE ÇÖL OLUR”
Orman ve suyun yaşam için önemine de değinen Bakan Eroğlu, “Türkiye’de orman ve su olmazsa Türkiye çöl olur” diyerek şunları söyledi:
“Bizim bakanlığımızın da sloganı ‘orman ve su varsa hayat var’, dolayısıyla bu çok önemli. Bu konuda da çalışmalarımız devam edecek. Nature 2000 veritabanının kurulması fevkalade önemli. Biz geçen dönemde ‘Nuh’un Gemisi’ adıyla veri tabanı hazırladık. Hatta bende Afyonkarahisar’da yetişen ‘Eber Sarısı’ isimli endemik bir türün kaydını Nuh’un Gemisi’ne yapmıştım. Şimdi 1 milyona kadar kayıt var. İnşallah bunu Nature 2000 çerçevesinde daha geniş kapsamlı bir ağ oluşturarak bütün dünyanın istifadesine sunarız. Biz sulak alanları koruyoruz. Sulak alanlar konusunda çok büyük çalışmalar yaptık. Pek çok sulak alan kurumuştu, hem DSİ hem de bakanlığımızın Doğa Koruma Milli Parklar ve diğer birimleri gerçekten bu konuda çok büyük gayret sarf ettiler. Mesela kurumak üzere olan Kırşehir’deki Seyfe Gölü’nü kurtarmak için çok büyük gayret sarf ettik.”
AB destekli “Nature 2000 Gerekliliklerinin Uygulanması İçin Ulusal Doğa Koruma Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi” ile ülkemizdeki potansiyel Nature 2000 alanların belirlenmesi hedefleniyor. Öncelikle İç Anadolu Bölgesi ve civarında başlanacak olan proje üç yıl sürecek ve daha sonra diğer bölgelerde proje kapsamında çalışmalar yapılacak. Eylül 2015’de başlanan projenin Eylül 2018’de tamamlanması planlanıyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202