banner216

Başlıkta hata var diye düşündünüz değil mi? Keşke olsaydı…

En son söyleyeceğimi en baştan yazayım ki, derdimi net anlatabilmiş olayım: “Türkiye’de şu anda faaliyette bulunan özel eğitim kurslarının yüzde 99’u kaçak ya da yasa dışı…”

Konuyu çok özetle hatırlatayım…

Milli Eğitim Bakanlığı dershaneleri kaldırdı, etüt merkezleri haline dönüştürdü. 2016 yaz başında -1 yıl süre tanıyarak- etüt merkezlerinin de kapanacağını, 2017 ağustos başından itibaren özel öğretim kursu adı altında resmen faaliyet yürütülebileceğini, özel kurslara da ancak LYS-YGS için tek branş dersi izni verileceğini, geri kalanların da kapanacağını açıkladı. Bu konuda yasal mevzuatta da düzenlemeler yapıldı.

Bu bildirim üzerine, etüt merkezleri Milli Eğitim Bakanlığı il-ilçe müdürlüklerine başvurarak, LYS-YGS alanında tek branş dersi vermek üzere özel öğretim kursu adı altında ruhsat talep ettiler. Gerekli koşulları taşıyanlar ruhsatlarını aldı. (Lakin ortada minik bir sorun vardı. Bu başvuruların neredeyse yüzde 90’ı matematik LYS-YGS branşı üzerineydi. Kimse ‘diğer dersleri de verecek olan yok mu?’ diye sormadı.)

Bu uygulamaların hukuki açıdan ele alınması gereken ikinci yönü de şu:
Özel sektördeki herhangi bir kurum-kuruluş eğitimle ilgili faaliyet gösterecekse, bu durumu yasal zeminde yürütebilmek için, faaliyetini Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ruhsatlandırmak durumunda.  Belirttiğimiz gibi, LYS-YGS dersi verecek olanlar, tek branş üzerinden ruhsatlarını aldılar. Ama yasa ve yönetmeliklerde TEOG adaylarına dönük özel kurs tanımı yoktu. Hiç kimse yasal düzlemde ortaokul öğrencilerine bu kursu veremezdi. Türkçeye tercüme dersek, ilkokul-ortaokul öğrencilerinin (satranç vb yetenek kursları hariç olmak üzere) özel öğretim kurslarının kapısından içeri adım atması yasaktı.

YGS-LYS KURSLARINDA DURUM

Yasal düzenlemede belirttiğim hükümler getirildi ama… Fiili durum şöyle oldu… Sadece ve sadece YGS-LYS’den tek branş dersi (sadece matematik, sadece fizik, sadece kimya gibi) üzerinden ruhsat alan neredeyse tüm özel kurslar, ilk iş olarak bu tek ders kuralını ihlal etti, tüm dersleri vermek üzere (kaçak öğretmen çalıştırmak başta olmak üzere, çok sayıda yasayı ihlal ederek) yaz boyunca hazırlık kursları açtılar, kışın da devam etmek üzere para topladılar… Milyonlarca TL’den söz ediyoruz… Yüz binlerce öğrenciden söz ediyoruz…

TEOG KURSLARI YASAK MEYVEYİ YEDİ

Buna ilave olarak… Hiçbir yasal dayanağı olmadan (çünkü ruhsat alabilmeleri için gereken yasal düzenleme yok, tümüyle kayıt dışı, yasa dışı bir faaliyet) yaz boyunca TEOG dersleri verdiler, kışın da devam etmek üzere kayıt (para-senet) topladılar… Yine yüz binlerce öğrenciden, milyonlarca TL’den söz ediyoruz. Yaz boyunca bu soruna dikkat çekmeye çalıştım. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahale etmesi üzerine TEOG sınavı kaldırılınca konu ancak genel gündeme girebildi. Artık TEOG yok, yerine gelecek sistem merakla bekleniyor. Ama TEOG kursları hala faaliyette….

Tırnak içine alıp, sonuç olarak bir kez daha söylüyorum:

“Şu an kapısı açık bulunan özel kursların yüzde 99’u kaçak ya da yasa dışı… TEOG dersi verenler, tümüyle ruhsatsız, kaçak, -tek ders ruhsatına sahip olsa bile, bu başka bir konu- merdiven altı… Korsan… Türkiye çapında bu olay böyle… MEB denetimleriyle bugün-yarın bunların hepsi kapatılacak.
Üniversiteye hazırlık kursu veren (TEOG adaylarıyla da ilgisi olanlar için yukarıdaki tanımlar geçerli) özel öğretim kurslarının da yüzde 99’u tek ders kuralını ihlal ettiği için mevzuat dışı… Bunlara “korsan-kaçak” denemez, çünkü Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı faaliyet gösteriyorlar… Tek branş üzerinden ruhsatları var ama bütün dersleri veriyorlar. Mecburen kaçak-sigortasız öğretmen çalıştırıyorlar, kimileri –bunlar da güya uyanık- öğretmenlerini danışma memuru, sekreter, halkla ilişkiler memuru diye sigortaya bildirmişler ama derslere sokuyorlar… Yani eğitim sistemimize sahte figüranlar sızmış.. Türkiye genelindeki tüm özel kurslardan tek ders kuralını ihlal edenlerin oranı da yüzde 99… MEB denetimleriyle bugün-yarın bunların hepsi kapatılacak.”

SONU KÖTÜ OLACAK, BİZDEN SÖYLEMESİ
Demek ki neymiş! İster TEOG dersi versin, ister tek ders ruhsatıyla faaliyet gösteriyor ama yasanın arkasından dolanıyor olsun… Kursların yüzde 99’u potansiyel bomba ve MEB denetimleriyle bugün-yarın bunların hepsi kapatılacak.
Milli Eğitim Bakanlığı, işte bununla uğraşıyor…
Düşünsenize… Kendisine bağlı faaliyet gösteren özel sektör kuruluşlarının yüzde 99’unun merdiven altı-kaçak-korsan-yasadışı-ihlalci olduğu başka hangi bakanlık var?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmet 9 ay önce

Ruhsatsız, kaçak olup kpss kursu ve benzeri isimler adı altında işletiliyor gözüküp aslında Özel Kurs ve Etüt Merkezi faaliyeti yapan yerler belirlendikten sonra acilen kapatılır. Yetkililer bu ihbarları kesinlikle dikkate alır. Bu ihbarlar dikkate alınmıyor ise devlet çalışanları maaşlarını haketmiyor demektir. Bu mümkün değil. Ben başta Sayın Cumhurbaşkanı'ma ve Devletime içten güveniyorum, gönülden inanıyorum. Kanunlar kesinlikle uygulanır. Yeter ki bizler kanuna karşı gelenleri şikayet ederek devlet kurumlarını haberdar edelim. Burası muz cumhuriyeti değil. Bunu böyle bilsinler. Kanun çıkartıldıysa uygulanacak demektir. Gereken kesinlikle yapılır. Bundan şüpheniz olmasın.

banner234