banner264

Bu haber kez okundu.

UZ. DR. MAHMUT DEMİR'LE ÇOCUK VE ERGEN RUH SAĞLIĞINI KONUŞTUK

Uz. Dr. Mahmut DEMİR  Çocuk, Ergen, Genç yetişkinlere , Aileler ve.  Çiftlere yönelik Psikiyatri, Psikoterapi ve Aile Danışmanlığı hizmeti vermektedir 

Mart -1976 ‘da Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı Arık dere(Germiş) köyünde doğdu. İlkokulu Arık dere Köyü İlköğretim Okulunda, ortaokulu Nizip Yatılı İlköğretim Okulunda, liseyi ise Gaziantep Atatürk Lisesinde tamamladı. 

Gaziantep Atatürk Lisesinden mezun olduktan sonra 1996 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi ve 2002 yılında mezun oldu.

2003 -2008 yılları arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlığını tamamladı.

Tezini çocuk ve ergenlerde “Cinsel İstismar Sonrası Travma Sonrası Stres Bozukluğu” üzerine yaptı.

2004 -2006 yıları arasında Kaygı Bozuklukları ve Depresif Bozuklukta “Bilişsel Davranışçı Terapi” (Dr. Mehmet Zihni SUNGUR'un düzenlediği eğitim),

2007 -2010 tarihleri arasında “Aile ve Çift Terapileri” (Dr.Murat  DOKUR'un düzenlediği eğitim) eğitimleri aldı.

Mecburi hizmetini 2009-2011 tarihleri arasında Eskişehir Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde yaptı. 

2010 yılından itibaren kurucusu olduğu Özel Eskişehir Aile Danışma Merkezinde (eskisehirailedanisma.com) çalışmaktadır.

Halen Özel Eskişehir Aile Danışma Merkezinde çalışmaya devam etmekle birlikte, 2012 yılında yine kurucusu olduğu Özel Bursa Aile Danışma Merkezinde'de çalışmaya başlamıştır.

ÇALIŞMA ALANIMIZ ÇOCUK VE ERGEN RUH SAĞLIĞI

Doğuştan  ergenlik olan 25 yaşına kadar ruh sağlığı alanında hizmet vermekteyiz. Doğumdan yetişkin hayata kadar ruh sağlığı tedavisini bire, bir yaparken sadece hastalarımız değil anne ve babalarla da çalışıyoruz. Bunun nedeni ise çocuk ve ergenin sağlıklı gelişebilmesi  sağlıklı bir ortamın içinde gelişimi sağlamamız için anne ve baba faktörü çok önemli. Ailelerin çocukları ile ilgili ruh sağlığını önemsemeleri  tedavi ve terapisini ertelemesi lazım çünkü insan hayatında ruh sağlığı çok önemli.                                            

ANNE VE BABA EĞİTİMİ ÖNEMLİ                                              

Normal şartlarda; anne-baba ve çocukla ilgili önemli bir sağlık sorunu yoksa anne-babanın çocuk büyütme aşamasında bilgi ve tecrübe eksikliklerinin ya da çocuğun içinde bulunduğu yaş dönemin yarattığı zorluklar dışında ciddi sorunlarla karşılaşmaması beklenir. Ancak normal gelişimsel zorlukların ötesinde bu sorunlar sık ve şiddetli olarak yaşanıyor ise  çocuk gelişim sürecinin doğal seyrinde gitmediğinin habercisi olabilir ve bir uzman yardımı alınmalıdır.

                             

                         

 Özellikle Okul öncesi dönemdeki çocukların;  zihinsel, psikolojik  ve sosyal gelişimlerinin değerlendirilmesine yönelik psikolojik değerlendirme ve psikiyatrik muayene, yapılan değerlendirme sonucunda saptanan sorunların ve normal çocuk gelişiminin desteklemesine yönelik ANNE BABA EĞİTİMİ 

                  *Ders başarısızlığına ve Davranış sorunlarına neden olan Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ve Öğrenme Güçlüğünün tedavisi ve etkili biçimde yönetilmesine yönelik ANNE BABA EĞİTİMİ çok önemli                                    

 RUH SAĞLIĞI BELİRTİLERİ                                       

Hastada ruh sağlığı belirtileri Özellikle okul dönemlerinde başlayan dikkat eksikliği yaşıtlarıyla iletişim ve ilişki kurmada ciddi sorunlar yaşaması sosyal ilişkilerde yaşına ve gelişimine uygun sorumluluk almaması gibi belirtiler gözlemliyebiliyoruz.                                                                                                        

                                                                                               

ERGEN VE GENÇLER

Bir çok anne baba, çocuğu ergenlik dönemine gireceği zaman az ya da çok endişelenmeye başlar.

Endişelenmekte de çok haksız değil aslında. Çünkü ergenlik dönemi her ne kadar normal gelişimin bir parçası da olsa, kendi içinde bir takım zorluklar barındırır.

Ergen, bir taraftan, erişkin adayı olduğu için bunun provası niteliğinde yetişkin tipi davranışlar sergilemeye çalışırken, bir taraftan da içindeki çocuksu duyguları kontrol edemediği için yaşından beklenmeyecek davranışlarda bulunur.

Anne baba, ergen çocuğunun bazen yaşından küçük, bazen de yaşından büyük davranış gösteriyor olmasına pek anlam veremez.

Bir çok ebeveyn, ergen çocuğu ile ilgili sıkça yaşamış oldukları çatışmaları ve sorunları bu dönemin doğası gereği olduğuna inanır.

Her ne kadar, ergenlik dönemi kendi içinde bir takım zorlukları barındırıyor olsa da, yaşanan her türlü sorunu bu dönemin doğasına bağlamak doğru bir yaklaşım değildir.

Çünkü bir çok psikiyatrik bozukluklar genelde bu dönemde ortaya çıkmaya ya da şiddetlenmeye başlar                                                                                         

Ergenleri anlayabilmek ve yaşanan sorunları doğru yönetmek için, öncelikle onların normal gelişim süreçlerini bilmeliyiz.  

Ve aynı zamanda da onlarla sağlıklı bir iletişim ve ilişki kurabilmeliyi becerebilmeliyiz.                                                                                                                           

.RUH SAĞLIĞINDA PSİKOTERAPİ ÖNEMLİ

    * Çocuk ve ergenlerdeki Ruhsal Sorunlara yönelik BİLİŞSSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ

 * Genç ve Yetişkinlerdeki Ruhsal Sorunlara yönelik BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ

 *Ergen ve Anne-Baba Çiftler arasındaki çatışmaların çözümlenmesine yönelik AİLE TERAPİSİ

 *Boşanmanın çocuk ve diğer aile bireyleri üzerine olan olumsuz etkilerinin azaltılmasına yönelik AİLE DANIŞMANLIĞI ve DESTEKLEYİCİ BİREYSEL PSİKOTERAPİ

  

 Ergen ve Gençlerde Liseye ve Üniversiteye geçiş sınavlarında, MOTİVASYONEL ve DESTEKLEYİCİ GÖRÜŞMELER bütün bu terapiler ruh sağlığında çok önemli ve mutlaka alınması gerekir.                                              

İLETİŞİM                                                                                                             

 ADRES                                                                                                                           

SUR YAPI MARKA AVM D BLOK REZİDANS NO 6 KAT 5 D 14 -15 AKADEMİ CD ODUNLUK NİLÜFER BURSA                                                                     

TEL 0549 450 0137                                                                                          

WHATSAPP 05333246172

Bursa Haber Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254