Bu haber kez okundu.

MAHALLEMİZE MUHTAR SEÇİLSEMDE, SEÇİLMESEMDE ÜÇ PROJEYİ HAYATA GEÇİRME SÖZÜ VERİYORUM...

  • Esin Hanım öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?SonrasındaCHP ile tanışmanızı ve bugünlere geliş sürecini bizlerle ve okuyucularımız ile paylaşırsanız sevinirim?

    ----Öncelikle bana böylesine güzel bir fırsat tanıdığı için Bursa Haber Gazetesi’ne ve değerli yöneticilerine teşekkürlerimi iletmek isterim. Ben  , Esin Aysel Engin Polat, en uzun isimli Muhtar adayı olduğumu tahmin ediyorum Bursa’da. Ben kendimi doğum yeri  olarak hep şöyle diyorum ; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım , Türkiye Cumhuriyeti topraklarında doğdum ama ısrarla soruyorlar “ Tamam Türkiye Cumhuriyeti'nde doğdun, biz de burada doğduk” diyorlar .Onlara da doğma Tunceliliyim, doyma ve büyüme Bursalıyım. 1972 yılından beri Bursa'da ikamet etmekteyim, babamın görevi nedeniyle o zamanlar gelmiştik. O günlerden beri Bursa'da yaşıyoruz, uzun yıllar Yıldırım ilçesinde yaşadık son 5 yıldır da Nilüfer ilçesindeyiz. 3 yıl Cumhuriyet Mahallesi'nde idik, son 2 yıldır da Barış mahallesindeyiz. Bir memuriyet geçmişim var, TEDAŞ’dan emekliyim ,14 yıl oldu emekli olalı. Zaten emekli oldum olalı kendimi kurslarda buldum sonrasında da kendimi Parti'nin içerisinde buldum. Memuriyette üye olamadığımız için emekli olduktan sonra CHP'ye üye oldum . Üç dört gün içerisinde Yıldırım İlçe Kadın Kolu Başkanı olarak buldum kendimi. 4 Yıl iki dönem Yıldırım ilçede Kadın Kolu başkanlığı yaptım . çok güzel şeylere imza attık. Yönetimdeki arkadaşlarımızla birlikte yani Yıldırım'da yapılmayan şeyleri yaptık, ses getiren icraatler  gerçekleştirdik . En büyük projemiz orada bir kanser taraması ve hatta o dönemde televizyonda bir haber programına da çıkmıştık o dönemde röportajlarda vermiştik. Seçim dönemi sırasında Seçim çalışması yaparken bu arada , kadınlar arasında kesinlikle ayırım yapmadan kadınlarımızı Ketem’e kontrollere götürdük  . Mamografi  testleri   yaptırdık . ilk safhada birkaç  kanser vakası yakaladık. Ve bu manada hayır dua aldık, kadınlarımız bu çalışmadan çok memnun kaldılar bu tür buna benzer daha birçok çalışmalar projeler yapmıştık.

  • Peki Esin Hanım Barış Mahallesi muhtar adaylığıkafanızda nasıl şekillendi? Buna nasıl karar verdiniz?

      ---Şimdi nasıl şekillendi?  Ben herkesin sorunlarına ,  dertlerine  koşan bir insanım, kendi çapımda  her şeyi bilmeye, halletmeye  çalışan bir insanım . O yüzden eşim, dostum, konu, komşu  beni Muhtar olarak  görmek istediklerini söylediler. Sen muhtar olman lazım diye telkinde bulundular. Zaten muhtarın yapması gereken işleri kendi başıma yapmaya çalışıyordum. Diyelim sokağınızda engelli yolunun üzerinde araçlar park edilmişse , hemen belediyeyi  arıyordum oralara mantarlar  çaktırıyordum . Bu durumları Facebook'tan sosyal medyadan paylaşıyordum. Mesela sitelerde yada apartmanlarda bir bölgede  çöpler  toplanmamışsa onunla ilgili belediyenin ilgili birimlerini  arıyordum .Bu gibi şeylerin  yanı sıra yanımızdaki, yakınımızdaki insanlara  ihtiyaç sahibi insanlara da elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyordum. Bu manada  girişken ikna  kabiliyetimde  olduğundan dolayı İnsanlarla güzel iletişim kurduğumdan , bu tabii beni  ön plana çıkarttı mahallemizde. Herkesle her dönem insan ilişkilerimi sıcak tutarak, onlara dokunmayı kendime hep görev edindim. Sonrasında tabi beni Muhtar adaylığına iten sebeplerden biri de mevcut muhtarımızın aday almamasıydı. Hasan beye muhtarlığa tekrardan aday olup olmayacağını sorduğumda  Hayır olmayacağım deyince ben de adaylığımı koydum .Bana hayır aday olacağım deseydi, kesinlikle karşısına aday olarak çıkmazdım . Çünkü sonuç itibarıyla  hiyerarşiyi bilen bir insanım.

  • Peki Esin Hanım, gerçiBarış Mahallesi Nilüfer’in tam merkezinde , Mahallenizin gerçekanlamda ihtiyaçları da pek yoktur ama ne gibi değişiklikler düşünüyorsunuz?Neler yapmayı planlıyorsunuz ?

   ----Barış Mahallesi çok sorunlu bir mahalle değil zaten konum olarak da dümdüz upuzun dikdörtgen biçiminde bir mahalleyiz. Çok çok sorun yok mesela bir PTT Şubesi yok ama bunu mesela bir diğer  muhtar adayı arkadaşımız dillendirdi broşürüne de koymuş yapmaya çalışacağız diye ama ben insanlarla konuştuğum  zaman insanlar bana bu PTT şubesinin çok da elzem olmadığını söylüyorlar .Çünkü hem Cumhuriyet Mahallesi'nde var , hem de Ataevler Mahallesi'nde olmasından dolayı .  Birkaç kadın söyledi  bunu mesela otobüs istediler, mahalle olarak üst tarafımızda İzmir Caddesi ,altımızda   Nilüfer Hatun Caddesi var. Zaten Metroya da yakınız, belediye otobüsleri de yakın ama işte bazı yaşlı teyzeler zorlanıyoruz dediklerinden B-8  Nolu otobüsün mahalle  arasından geçen yeni bir güzergah belirlenmesini istediler . Ben yapamayacağım şeylerin sözünü vermek istemiyorum. Benim elimden gelse mahalleye iki üç tane golf arabaları koyarım , yaşlı amcalar , teyzeler ezan saatleri çıksınlar kapılarının önlerine bu golf  araçları alsın onları camiye kadar götürsün ya da istedikleri Metro durağına kadar götürsün isterim. Elimden gelse öyle bir şey yapabilirim. Belediye otobüsü konusunda şu an asla yaparım demem ama girişimlerde bulunacağım. Çaba göstereceğim. Zaten insanlarımıza  ziyarete gittiğimde elimde Ajan damla gidiyorum muhtardan beklentilerini alıyorum , mahallenin eksiklikleri ile ilgili neler söylemek istediklerini de akıllarında  olanları hemen defterime not ediyorum . İsterlerse sonra da mesajla gönderebileceklerini  söylüyorum . Sonrasında oturacağız azalarımızla konuşacağız yapabileceklerimizi broşüre  bastıracağız .  Kesinlikle 3 tane ,  4 tane fazladan oy gelsin diye yapamayacağımın sözünü vermek istemiyorum ama girişimlerde bulunacağız elbette.

  • Esin Hanım şimdi de isterseniz projelerinize gelelim. Hayata geçirmeyi planladığınız ne gibi projeleriniz var? Bilhassa bu muhtar olsam da olmasam da mutlaka yaptıracağım dediğiniz projeler?

    --- Beni seçerlerse mahallenin kazancı olur  , çünkü çok güzel projelerim var , en büyük projem mahalledeki  site ,apartman yöneticisi ve görevleri ile ilgili bir WhatsApp hattı kuracağım .  Apartmanlarında  , sitelerinde  yani mahallede  kim öldü, kim doğdu ,kim kaldı kim hasta,  kimin engellisi var, kimin yaşlısı var, kimin çocuğu üniversitede okuyup bursa ihtiyacı var bunlardan haberimiz olacak. Ayrıca ben ücretsiz gezilerde şunu gördüm, mahallenin yüzde sekseninin ücretsiz gezilerden haberi yok. Ücretsiz gezilerden, ücretsiz konserlerden ve ücretsiz oyunlardan mahalleliyi haberdar edeceğim, dışarı çıkamayan yaşlılarımızla ilgili bir  saç tasarım öğretmeni hocamız var, kuaförlük hocasıymış belli zamanlarda size destek verebilirim dedi. Evlerinden çıkamayan  yaşlılara saç bakım ve kesimlerini yapabilirim dedi . Bu da çok güzel bir şey böyle bir çalışmamız projemiz olacak.

    Bir de mahallemizde hayvan severler çok . Seçilirsem de seçilme sem de sözünü veriyorum hayvan barınakları koyduracağım mahallemize.  Çünkü sağ olsun bir arkadaşımız bu konuda destek verecek onun sözünü veriyorum. Bir de Beşevler Metro istasyonundan aşağı inerken merdivenler var, oraya  yürüyen merdiven ya da asansör yaptırılması gerekiyor  . Orayı da seçilsem de  seçilmesem de yaptıracağım  onun da sözünü veriyorum. Orayı bir holding  vasıtasıyla  yaptıracağım  . Hem hayvan barınağının hem de bu merdiven ya da asansör yapılması ile ilgili projenin ve de  evde saç kesimi ve saç bakımı ile ilgili bu 3 projeyi her şartta yaptıracağım. Garanti ediyorum. Ayrıca yardım etmek isteyen birçok kişi , kuruluş insan var . Etrafında esas hak sahibi insanlara yardım etmek isteyen, kişilerden bahsediyorum onlarla da ilgili ,  koordine edilerek gerçek hak sahiplerine yardımların ulaşmasıyla da ilgili bir çalışma yapacağız.Ayrıca Muhtar olmam durumunda Haftanın 2 günü sabah 08:00  akşam 17:00 arasında  Muhtarlıkta bulunacağım ve mahalle sakinlerimize hizmet edeceğimi söylemek isterim , her gün muhtarlığa giderken değişik 2 sokaktan geçerek o sokakla ilgili eksiklikler  ile ilgili bilgiler toplayacağımı da  son olarak eklemek istiyorum.


 

  • Peki Barış Mahallesi sakinleri , mahallenizdekiseçmenler muhtarlık seçiminde nelere dikkat etmeleri lazım ,en iyi adayı muhtar seçmeleri için nasıl bir tercihte bulunmaları lazım?

    ---Yani şimdi bu çalışmalarımızda şunu gördüm .  Ben bugüne kadar bir buçuk aydır mahallemizin yarıdan fazlasında  ziyaretler gerçekleştirdim. Çünkü ben kadın kolları başkanlığının da  vermiş olduğu tecrübe ile nasıl çalışılacağımı saha çalışmalarını biliyorum. İnsanlara nasıl dokunmam gerektiğini  biliyorum. Saat kaç arası insanlar evlerindedir, biliyorum ve onlara dikkat ediyorum. Şu ana kadar kesinlikle olumsuz pek kimseyle karşılaşmadım. Hele de kadın olduğumdan dolayı çok güzel tepkiler  aldım. Birçok Mahalle sakini şimdiye kadar  kapılarını  kimsenin  çalmadığından bahsediyor , ilk defa benim geldiğimi ,mutlaka bunu dikkate alacağız diyorlar. Bu da tabii bizleri oldukça fazla sevindirdi , umutlandırdı. Ayrıca sosyal medya üzerinden de birçok kişinin tanımış olduğunu duymuş olmanın da bizleri ayrıca  mutlu ettiğini söyleyebilirim. Bazıları kartımın  daha önceden ellerine ulaşmış olmalarının  da benim ayrıca çok hoşumu gittiğini söyleyebilirim. Mahallede tanınırlık  oranımın  her geçen gün arttığını söyleyebilirim  . Çünkü sokakta, parkta, bankta, pazarda, metroda, otobüste  kimi görüyorsam elimi uzatıyorum, kartımı veriyorum, selamımı veriyorum. Böyle güzel paylaşımlar oluyor. O yüzden şimdilik çalışmalarımız çok güzel gidiyor kazanamasam  bile önemli olan mahallemizin büyük bir kesiminin beni tanımış  olmasıdır. Kesinlikle hırsları olan bir insan değilim, kazansam da olur kazanmasam da olur ve sonuçta şimdiden gönülleri kazandım. Diyerek sözlerini tamamladı.

    Birçok muhtar adayı ile değişik kereler röportajlarımız oldu. Hepsi  , muhtar olması  durumunda  şunu yapacağız, bunu yapacağız diye beyanatlarda bulunan  adaylarla çok karşılaştım  , ama Barış Mahallesi Muhtar Adayı Esin Aysel Engin Polat hanımefendi 3 tane projesini seçilse de , seçilmese de gerçekleştireceğinin  sözünü verdi. Bunlar ; mahallenin belirli noktalarına hayvan barınakları  , Beşevler Metro istasyonundan aşağı doğru inen merdivenleri elektrikli merdiven ya da asansör sistemi ve evlerinden dışarıya çıkamayan yaşlıların saç bakım ve kesimleri ile ilgili projeler. Esin hanıma bizlerde Bursa Haber Gazetesi ailesi olarak hem seçim çalışmalarında hem seçimlerde başarılar diliyoruz.

    Son sözümde mahalle sakinlerine, hatırı sayılır büyüklükteki bu üç projeyi seçilsem de seçilmesem de mahallemize kazandıracağım sözü veren  Esin Hanımın seçilmesi halinde bu üç projeye daha başka ne gibi projeler ekler artık orasını da siz düşünün.........


 

HABER VE FOTORAF ÖZKAN YILDIRIM

    

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234

banner246