Bu haber kez okundu.

İNEGÖL’E BORCUMUZU ÖDEMEYE GELİYORUZ...
  • Sayın Başkanım öncelikle sizi tanıyarak röportajımıza başlayalım?

  1964 yılında İnegöl'de doğdum. Saraybosna göçmeni bir ailenin evladıyım. İlk, orta ve liseyi İnegöl'de tamamladım. Askerliğimi 1984-1985 yılları arasında yaptım. 1985 yılından beri de İnegöl'de muhasebecilik mesleğimi icra etmekte ve halende sürdürmekteyim. Mesleğimle ilgili olarak Bursa Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler olarak İnegöl'de bir temsilciliği vardı orada iki dönem görev yaptım. Bu arada amatör futbol oynadıktan sonra 2000-2001 yıllarında Doğanspor’da, 2003 yılında da İnegöl Gençlergücüspor kulübünde yöneticilik görevlerinde bulundum. 15 Temmuz 1994 yılında kurulan kısa adı Boşnaklar Derneği olan Bosna-Hersek Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin kuruluş aşamasında o zamanlar savaş döneminde üye oldum. O dönemle bu dönem arasında çeşitli defalar yöneticilik görevlerimde oldu. En son 19 Haziran 2017 ile bu senenin 27 Nisan tarihleri arasında başkanlık görevinde de bulundum. O dönemlerde çok güzel etkinlikler yaptık birçok faaliyet düzenledik. Bizim bir “Pita”mız var böreğin Boşnakçası “Pita Günü” diye. Şimdi Büyükşehir Belediye Başkanı olan Alinur Aktaş’ın o dönemki yardımları, o dönem yine yeni göreve gelen il başkanımız Ayhan Salman, İlçe başkanımız da yine şimdiki aday adaylarından Adem Demirel sağ olsunlar ilçe protokolünü de getirerek bizleri onurlandırdılar. Güzel bir etkinlik yaptık daha sonra o dönem Başbakan Yardımcısı olan Hakan Çavuşoğlu Derneğimize ziyarete geldiler her yerde söylüyorum. Devletimiz camiamızı Başbakan Yardımcısı seviyesinde ziyaret ettikleri için her yerde minnetlerimizi iletiyorum. O dönemde her zaman bizlerin yanında olan Sayın Alinur Aktaş’a, Sayın Adem Demirel’e, elbette Sayın Hakan Çavuşoğlu’na hep birlikte çok güzel bir gece yaşattıkları için tekrardan teşekkürlerimizi yolluyorum.

  • Peki, Başkanım İnegöl Belediye Başkan aday adaylığı nasıl oluştu?

 Yaklaşık bir, buçuk ay önce, eş dost konsensüsü ile bizi burada görmek istediklerini iletti arkadaşlarımız, düşünüp düşünmediğimi sordular. O zaman aslında pek bir düşüncem olmasa da daha sonra bütün alternatifleri masaya yatırarak, artıları ve eksilerimize bakarak nedir ne değildir ne getirir ne götürür düşünerek onları kontrol ettikten baktıktan sonra artıları eksileri gördük. Daha sonra eşime de açtım bu konuyu eşim de sağ olsun çok büyük desteklerini gördüm elbette böyle bir görev almamın çok güzel olacağını söyledi. Çünkü sonuçta tamamıyla hayatımız değişecek bütün gidişatımız değişecek onlardan da olur almam gerekir diye düşündüm. Sonrasında da karar verdik çeşitli gelişmeler oldu, hatırlar gidişler gelişler. Allah nasip ederse işte biz de cumhurbaşkanımızdan gelecek olan habere kilitlendik.

  • Peki, Sayın Başkanım İnegöl'de acil yapılması gerekenler neler bunlarla ilgili bizlere neler söylemek istersiniz?

 Şimdi bunu 3 maddede toplayabiliriz. Öncelikle İnegöl'de ilk olarak trafik sıkıntı sonrasında sosyal kültürel olaylar son olarak ta sağlık.

 Şimdi bunlarla ilgili kısaca bilgi verecek olursam trafik derken, çok çabuk gelişen hızlı gelişen kentler de trafik sorunu kaçınılmaz bir son. Yani çekirdek olarak belirlediğimiz eski İnegöl diye tabir ettiğimiz yerlerde o daha büyük bir problem. Daha sonradan imara açılmış yerlerde bunlar düşünülerek caddeler geniş tutulmuş bahçeli evler yapılmış ama bu şehir içerisinde büyük sıkıntı. Okullarımızı şehir dışına çıkarttıktan sonra bu sıkıntı biraz hafifledi, ama halen devam etmekte. Burada bizim çözüm önerimiz, insanların daha çok kullandığı trafiksiz bölgeler hedeflemekteyiz, araçların giremediği, insanların özgürce yürüyebilecekleri, gezebilecekleri, alışverişini rahatlıkla yapabileceği, trafik sesini ya da düdük sesini düşünmeyecekleri bir ortam meydana getirmeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili birkaç tespitimiz var eğer olur da görev bize verilirse en kısa zamanda bunu uygulamaya çalışacağız. Eğer olur da bir başka arkadaşımız olursa da bu projelerimizi o arkadaşımızın da hizmetine sunacağız. Sonuçta “her şey İnegöl” için.

 İkincisi; sosyal kültürel hedeflerimiz, İnegöl çok az ender yerde rastlanan çok geniş bir yelpazede, bulunabilecek her tür insan İnegöl'de var, bunlarla ilgili sosyal kültürel olayla ilgili Alinur Başkanımız bu konuda çok güzel işlere imza atmıştır. Keza şimdiki Alper Başkanımız da onun izinden yürümüştür ki biz de aynı şeyleri yapacağız ve hatta bir tıkta ileriye gitmeye çalışacağız. Değişen ihtiyaçlar olabiliyor güncel ihtiyaçlar olabiliyor. İnegöl'de bunlarla ilgili çok güzel projelerimiz var. Hemen hemen alt kimlikteki insanların hepsinin derneği var bunların ileriki nesillere aktarılması için sosyal kültürel olarak hedeflerimiz bulunmaktadır. İnegöl’de Abaza kardeşlerimizin yaptığı etkinlikler gibi, Gürcü kardeşlerimizin yaptıkları etkinlikler gibi Spor kulüplerimizin yapmış olduğu etkinliklerin unutulmaması için bunları daha ileriye götürmeye çalışacağız. Ayrıca yine İnegölümüzün 4-5 tane kardeş şehirleri var onlarla da ilişkilerimizi ilerletmeyi hedeflemekteyiz. Bunlardan biri de Bosna Hersek'te Donji Vakuf ’tur. Orada yapılan Ayvaz Dede Şenlikleri ne her sene katılmaktayız. Böylelikle kökenlerimiz ile diyaloğumuzu her zaman en üst safhada tutmaktayız.

 Son olarak sağlık turizmi ilgili söyleyeceklerim var. Oylat işte biliyorsunuz hemen yakınımızda bulunan bir belde. Ama biz bunu tatil olarak değil de sağlık turizmi olarak geliştirmek istiyoruz. Daha uzun süreçleri kapsayacak şekilde. Hatta Oylat’ta başka bir kaynakta yakalanabilirse, Otel Potansiyellerimizi de büyütebiliriz diye düşünüyorum. Ben bu işin tanıtımının daha profesyonel olarak sağlık turizmine açılmasını planlamaktayız. Bununla ilgili fizibilite çalışmaları da yaptık. Buranın daha geniş yelpazede farklılığını arttırma çalışmalarımız olacak. Bunun dışında bir sağlık paketimiz daha var, İnşallah bunu seçilirsek açıklayacağız bu konuştuğumuzun kat ve kat üzerinde büyük bir proje, daha önce bu projeyi birkaç kişiyle daha paylaştık bunun kısaltılmış adı “sonuçları alınmış tedavi yöntemleri” bizim bunu çok üst noktalara taşımamız lazım diye düşünüyorum.

  • İnegöl'de Bursa'da ve ülkemizdeki 3 Büyükşehirdeki gözlemleriniz nelerdir? Neler olabilir seçimlerde?

 Partimizin yine bu seçimleri de kazanacağını düşünüyorum, inanıyorum. Ama tabi Süleyman Demirel'in bir lafı vardır “Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir”, “Dün Dündür Bugün Bugündür” diye benim gördüğüm şu; ben Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum, daha önce de zikretmiştim. Biz parti kurulur kurulmaz hemen akabinde üye olduk o dönemden beri partinin içerisindeyiz, içerisinde derken üyesiyiz çok içinde olmadım ama partimiz kurulduğundan beri eşim Kadınlar kollarında görevlerde bulundu halen de devam ediyor. Sonuçta bu seçimlerin kazananı yurt genelinde Ak Parti olacaktır. Her halükarda hangi parti olursa olsun isterse hepsi beraber olsun ya da ayrı ayrı olsun çıkaracakları adayların bizim adayları geçeceğini hiçbir zaman düşünmüyorum. Senelerdir kale olmuş olan yerleri kastetmiyorum. Ama yine AK Parti’nin bu işten alnının akıyla çıkacaktır. Cumhurbaşkanımızı 31 Mart gecesinde yine balkon konuşmasında göreceğimizi tahmin ediyorum, inanıyorum.

  • Son olarak İnegöl halkına ne gibi mesajlarınız var? Onlara neler söylemek istersiniz?

 Ben burada doğdum,  büyüdüm, ekmeğimi burada kazandım. Şu ana kadar kazandığım her şeyi İnegöl'e borçluyum. Bu kararı almamızdaki sebeplerden bir tanesi de her şeyi kazandığımız kente biz ne yapabiliriz idi. Bunları masaya yatırdık projelerimizi koltuğumuzun altına aldık Allah izin verirse bu görev bize tebliğ edilirse İnegöllülerin güzel yaşayacağı, rahat yaşayacağı bir İnegöl oluşturmaya çalışacağız. Bu bir ekip işi, partimizin yönetim kollarıyla, kadınlar kollarıyla, gençlik kollarıyla, meclis üyelerimizle hep beraberce yapabileceğimiz ne varsa istişareler doğrultusunda bunu en kısa zamanda yine İnegöl’ümüz için gerçekleştirmeye çalışacağız. İnşallah Rabbim bu görev bize tebliğ edilirse bunu yapmaktan onur gurur duyacağız. Diyerek sözlerini tamamladı.

Bizleri İnegöl'de ofisinde kabul ettiğini için Bursa Haber Gazetesi ailesi olarak sizlere teşekkürlerimizi iletmek istiyoruz.

HABER VE FOTOĞRAF ÖZKAN YILDIRIM

  

Bursa Haber Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234