Bu haber kez okundu.

HİÇBİR BAŞARI BİLİMSİZ DEĞİLDİR...
  • Öncelikle İlker Bey sizi tanıyabilir miyiz?Sonrasında Bursa Bilim Özel Öğretim Kursu’nun kuruluşu ve bugünlere geliş sürecini bizlerle ve okuyucularımız ile paylaşırsanız sevinirim?

 Öncelikle bizlere böylesine güzel bir fırsat tanıdığı için Bursa Haber Gazetesi’ne ve değerli yöneticilerine teşekkürlerimi iletmek istiyorum. 1992 yılında Amasya'da doğdum. Babam Jandarma personeli olduğu için yurdun birçok kentinde bulunduğumuzdan ilkokul, ortaokul ve liseyi değişik şehirlerde tamamladım. İlk sene üniversiteyi kazanamadım o dönemde babamın tayini Tarsus'a çıktığından orada tekrardan üniversiteye hazırlandım ve Çukurova Üniversitesi Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümünü kazandım ve mezun oldum. Okulumu bitirdikten sonra, yedek subay olarak Mardin Dargeçit'te Jandarma Komando Taburunda 1 yıl askerliğimi yaptım ve tekrardan Bursa'ya döndüm. Ailem hala Samsun'da ikamet etmektedir. Amasya'ya çok yakın olmasından dolayı babamın tercihi bu şekilde oldu. Sonrasında ben Bursa'ya gelerek yüksek lisansımı tamamlamak istedim. Klinik psikoloji genelde İstanbul'da yoğunlukta olduğu için lise arkadaşlarım da yoğun bir şekilde Bursa'da olduğundan Bursa'da hem yaşarım, hem çalışırım, hem de yüksek lisansımı tamamlarım diye planladım. İstanbul'da Esenyurt Üniversitesi'nde klinik psikolojiye girdim orada tezsiz yaptım, klinik psikolojide çok fazla tezli yok, yüksek lisansımı bitirdim ve sonra böyle bir çaba içerisine girdim ve yaklaşık 1 yıldır da buradayım.

  • Peki, İlker Hocam Bursa Bilim Özel Öğretim Kursu’na hangi sınıftan itibaren öğrenci kabul etmektesiniz?

 Burasını üniversite hazırlık kursu gibi düşünün, 9. sınıftan itibaren üniversiteye hazırlık anlamında eğitim vermekteyiz. Şu an mezunlar var, 12. sınıflar var, 11. sınıflar var, 10. sınıflar var. 9'dan başlayarak bütün sınıflardan öğrencilerimiz bulunmakta. Hatta lise mezunu liseden sonra ara vermiş kişilere de eğitim süreçlerinde katkı vermekteyiz.

 Şöyle bir durumda var burada 12. sınıflarda o kadar değil ama 11. sınıflarda hem derslerine takviye yapıyoruz, hem de üniversiteye hazırlık oluyor mezunlara ise sıfırdan başlayarak destek veriyoruz. Şu an 11. sınıfta olan öğrenci aynı zamanda okulu da idare etmek zorunda o anlamda da takviye almak zorunda iki alanda birden yürütüyoruz, 11. sınıf konularını öğrenen birisi bunun üniversite sınavında da işine yarayacak, tekrar üniversite hazırlık maratonuna girdiğinde büyük zorluklarla karşı karşıya kalmamış olacak.

  • Peki, Sayın hocam Bursa Bilim Özel Öğretim Kursu’nda çalışmalar nasıl gidiyor öğrencilere ne gibi katkınız oluyor?

 Sonuçlar gayet iyi, sıfırdan başlamış bir öğrencimiz var mesela, başlangıçta 0 netken şu an 15 nete kadar çıkardı. 2. ayda 15 nete çıktı, Matematikten 40 soru çıkar bunun 10 tanesi Geometriden, 30 tanesi Matematiktir. Bu matematiğin içinde de 15 tanesi problem niteliğindedir. Biz daha problemlere yeni geçtik ama problemlere geçmemişken şu an itibariyle 15 net çıkaranlar var bu tabii bizim iyi yolda olduğumuzu gösteriyor. Burada kesinlikle işlenmemiş konulardan öğrencilerimizi mesul tutmuyoruz. Tabii bu aşama aşama devam ediyor.

  • Peki, hocam hangi grup öğrencilere eğitim veriyorsunuz? Sonrasında da sınıf mevcutları ile ilgili bizleri ve okuyucularımızı bilgilendirirseniz sevinirim?

 Bizde sayısal ve eşit ağırlık sınıflar var, sözel de şu an yok ama ilerleyen süreçte talep olması durumunda sınıfta açabiliriz, onda bir sıkıntı yok. Sınıf mevcutları ile ilgili bilgi verecek olursam, en fazla 12 kişilik sınıflarımız mevcut. Sınıf 13- 14 kişi olmuşsa ki olmaması gerekiyor o yüzden o 14'lük sınıfı hemen ikiye bölüyoruz 7‘şer kişilik iki sınıf oluyor. Burada temel mantık şu; çocuk kalabalık sınıfta kaybolabilir, öğretmen öğrencisini tanımayabilir, öğrenci kendini rahat hissetmeyebilir ya da öğrenci kaytarabilir.

 Buradaki hedefimiz, istiyoruz ki; sınıf mevcudu az olsun, şimdi ben bütün öğrencilerimi tanımak zorundayım, matematik öğretmeni çocuğun matematikle ilgili eksik konularını bilmediği kısımları bilmek zorunda sınıf mevcudu kalabalık olduğunda bu çok zor. Biz bunu temel aldığımız için sınıf mevcudu yüksek olmasın, bütün öğretmenlerimiz girmiş oldukları derslerle ilgili öğrencilerin eksik kısımlarını bilsinler ve ona göre bir süreç belirlesinler istiyoruz.

  • Peki, Sayın hocam burada öğrencilere neler vaat ediyorsunuz?

 Şimdi şöyle bir durum var bizde, dediğim gibi aslında birebir eğitim mantığı var  “vip” sistem dediğimiz sistemi kullanıyoruz ama o ismi kullanmıyoruz. İstediğimiz şey tamamen şu; öğrenci bize geldiğinde bilmeli ki; Burada sınav sistemi istediği kadar değişebilir hiçbir problem değil, öğrenci şunu bilecek ben hazırlanıyorum sınav sistemi ne kadar değişirse değişsin ben hazırlanıyorum. Benim çalışmam bütün sistemlere uyacaktır. Çünkü ben öğrenciyi o kadar çok fazla soruyla karşılaştırıyorum ki ne kadar çeşit soru nerelerden gelirse gelsin bütün sorulara hazır oluyorlar sistem değişebilir puanlama değişebilir her şey değişebilir ama her zaman aldığı eğitim, çözdüğü soru tarzı tamamen karşılayacak nitelikte bir sistemdir. Ben lise sınavına hazırlanırken Ortaokulda dershanemizin birincisi vardı sınav kolay olduğunda da zor olduğunda da hep o arkadaşımız birinci oluyordu. Yani çalışan öğrenci her zaman her durumda başarılı olur.

  • Son olarak neler eklemek istersiniz? İnsanlarımıza, öğrencilerimize, velilere ne tür mesajlar vermek istersiniz?  

 Şunu söyleyeyim;  son olarak biraz da kendi işimle ilgili bahsetmek istiyorum şimdi şöyle bir durum var, Psikolojik Danışman olarak benim uzmanlık alanım klinik psikoloji ama ben daha önce terapi yaptığımdan, öğrencilerle de çalıştım hiçbirisi başarısız değil aslında. Burada başarısını etkileyen faktörler var. Bu alanda çalışan kişilere göre 3 farklı yönü var kişisel yönü, sosyal yönü ve eğitsel yönü. Şimdi baktığınızda bu üçayaklı bir sandalyeye benzer, bu sandalyenin bir ayağı olmadığında sandalyeden düşersiniz. Şimdi öğrenci bana geldiğinde ben onun kişisel yönlerini kişisel problemlerini bilmek zorundayım ve böylelikle ona yardımcı olabileyim. Eğitsel ve mesleki anlamda ki sıkıntılarını da gidermek zorundayım. Öğrenci buraya geldiğinde benim hedefim yok dediğinde, ya da hedefsiz hareket ettiğinde başarılı olamayacaktır. Ona göre ben hedeflerini belirleme sürecinde yaptığımız testlerle ona uygun mesleği öneriyorum sadece, o bunu inceliyor ya da bir alan belirliyoruz, mesela bir mühendislik alanı. Biz ona kesinlikle mühendisliğin dalları ile ilgili makine mühendisi, endüstri mühendisi olmasını önermiyoruz orada bu seçeneklerden bu alandan sevdiğini seçiyor. Biz ona rehberlik yapıyoruz senin yapabileceğin bilgi ve yetenek bu diyoruz,  ilgisini ve yeteneklerini gösteriyoruz, tercihi ona bırakıyoruz. İşin elbette psikolojik yönü çok daha önemlidir. Öğrencinin başarısını engelleyen bütün bu yönleri ortadan kaldırdığımızda zaten öğrencinin de başarısı gelmiş oluyor. Burada tabii eğitimlerin yanı sıra rehberlik hizmetleri ile de öğrencilerimizin önünü açmaya onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Temel mantığımız bire bir öğrencinin özel yönlerini fark edip ona göre bir eğitim sunabilmek bizim mesela burada sınırsız özel derslerimiz var eksik olduğu konularda eksik görülen alanlarda özel derslerini ekstra ücretsiz aldıklarını da son olarak eklemek istiyorum. Bu eksik yönlerini tamamlamakla ilgili hangi hocadan takviye almak istiyorsa biz ona göre yönlendiriyor ve bu sıkıntıların sona ermesini sağlamaya çalışıyoruz. Diyerek sözlerini tamamladı.

Bursa'da daha yeni açılmış olmasına rağmen vermiş olduğu eğitim kalitesi ile adından oldukça fazla söz ettirmiş olan Bursa Bilim Özel Öğretim Kursu’nun değerli yöneticisi Psikolojik Danışman Sayın İlker Lap Beyefendiye çalışmalarında başarılar diliyoruz.

İletişim Bilgileri:

Orhanbey Mahallesi, Ressam Şefik Bursalı Caddesi No:34 Osmangazi/Bursa

Telefonlar: 0 224 223 10 07 - 0 533 277 55 28 - 0 538 546 49 47

www.bursabilim.com

Facebook: bursabilim

İnstagram: bursabilim16

HABER VE FOTOĞRAF: ÖZKAN YILDIRIM

Bursa Haber Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234

banner246