banner264

Bu haber kez okundu.

ESNAFA DESTEĞİMİZ KATLANARAK ARTIYOR..
  • Başkanım , öncelikle kooperatiflerin kuruluşu ve sonrasında Teskomb’unoluşumu ile ilgili bizlere bilgi verirseniz sevinirim?

  ---Elbette,  kooperatiflerin kuruluşu 1951 yılına kadar  geri gidiyor. İlk kooperatif Ankara'da, ikinci  kooperatif Eskişehir'de, üçüncüsü de   Bursa Esnaf Kefalet Kooperatifi olarak kuruluyor. Yani kooperatiflerin 67 yıllık bir geçmişi var ülkemizde. Esnaf Kefalet Kooperatifleri’nin kuruluş amacı esnaf ve sanatkara,  Halk Bankası kanalıyla düşük faizli kredi temin etmektir. Zaten kooperatif tarifinden de anlaşılacağı üzere ortaklarının  meslekleri ile alakalı ihtiyaçlarını karşılarken bunun yanında ekonomik  destek  temin etmek, burada olay şu ; esnaf  ve sanatkarlar bugün bankalara gittiği zaman kredi bulmakta zorluk çeker ,çünkü bilançosu itibarıyla vesaire sıkıntılarla  karşı karşıya kalırlar . Bunun yanı sıra  piyasanın üstünde  bir  faizle de karşılaşır . Dolayısıyla kooperatif vasıtasıyla olduğu zaman daha kolay krediye ulaştığı gibi , daha uygun şartlarda da olması onların avantajınadır. Kooperatifler kesin olduğu için burada Halk Bankası elbette incelemesini yapar ama sonuçta Kooperatifin  kararlarına da itimat eder ve gerekli kredi  sağlanır . Esnaf   sonuçta ülkemizin belkemiği , esnaf olmazsa , hayattan esnafı çekin hiçbir şey kalmaz. Dolayısıyla esnaf desteklenmesi gereken  ve korunması gereken bir kesimdir. Mahallemizin kasabını ,manavını , bakkalını  bu yaşımıza gelmiş olmamıza rağmen hala unutamayız. Ayrıca eski zamanların esnafı faizsiz bankacılık yapan kardeşlerimiz , veresiye çalışan ay sonu parasını almaya çalışan Mahalle halkını  her  şekilde destekleyen elinden geldiğince özverili bir şekilde Mahalle halkının yanında olan bir kesimdi.ATATÜRK  , HALK BANKASI’NIN KURULMASI TALİMATINI VERİYOR...

   Esnafın kendisini  toparlanmasını ,geliştirmesini düşünenlerin başında da her zaman olduğu gibi Mustafa Kemal Atatürk gelir . Kurtuluş Savaşı sonrası her yer perişan olmasına rağmen , taş üstünde taş  kalmamasına  rağmen, elbette  savaşlar kazanılmış ama sonuçta o savaşların bedelini  ülke ağır bir şekilde ödemişti. Durum böyle olmasına rağmen ticareti canlandırmak için önce  esnafla ilgili olarak ,  Atatürk 1938'de dönemin  İktisat  Bakanı , bugünün ekonomi bakanı düzeyinde olan Celal Bayar’a  Halk Bankası'nın kuruluş talimatını veriyor. Halk Bankası kurulsun  ki ; o vasıta ile esnaf ,sanatkarlar buradan kredi alsınlar ihtiyaçlarını gidersinler ve  ekonomi canlansın istiyor. İlerleyen süreçte esnaf kredi almaya başlıyor ,  Halk Bankası’ndan ,ama tabi isterken direkt banka ile irtibata geçmesi ile ilgili sıkıntılar yaşanabiliyor  kefillikler vesaire.  O yüzden de kooperatifçiliğe önem veriliyor. Kooperatif olması durumunda esnafa daha fazla kredi imkanı sağlanır düşüncesiyle ,Yüce Atatürk Ankara'da kurulan bir yapı Kooperatifi'nin ilk ortağı olarak müracaatını da yapıyor buradan Atatürk'ün kooperatifçiliğe  olan ilgisini de  görmüş oluyoruz. Bugün geldiğimiz noktada bir zamanlar komünizm teşkilatı gibi görülen Kooperatifler bugün ülkenin kalkınmasında önemli rol oynayan baş aktörlerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu da biz kooperatifçilerin gurur kaynağı , yani   “kıymetimiz en sonunda anlaşıldı”  ,düşüncesi ile büyük moral motivasyon sağlamış oluyoruz . Zaten hükümetimiz de bu konuda çok büyük çaba sarf etti kooperatifçiliğin gelişmesi konusunda strateji belgeleri hazırlandı .  Dolayısıyla gerçek anlamda kooperatifçilik seviyesine oturmuş oldu ülkemizde.

  • Sayın Başkanım, kooperatiflerin bölgeler bazında teşkilatlanması nasıl oldu?


MERHUM KASIM ÖNADIM’I SAYGIYLA ANIYORUZ..

   ---1970 yılına gelmeden önce Kooperatifler bölgeler bazında teşkilatlandı işte diyelim ki Bursa, Bilecik, Kütahya, Kocaeli ,Yalova olarak Marmara Bölge Birliği kuruldu. Bu şekilde Türkiye'de 32 tane bölge Birliği  oluşturuldu ve bölge birlikleri de 1970 yılında Merhum Kasım Önadım önderliğinde, Kasım Önadım  Kooperatifler Kanunu ve Bağ-kur kanununun  mimarıdır  . Bursalıdır. 1965-1980 yılları arasında Adalet Partisi'nden Bursa milletvekiliydi ve Süleyman Demirel'in  sağ kolu ve genel başkan vekili olarak görev yapan büyüğümüzdü. Merhuma buradan rahmet diliyorum aynı zamanda. Her sene kabri başında anma töreni düzenleriz.

          Kasım Önadım liderliğinde 1970'te Merkez Birliği  Kurularak Türkiye sathındaki teşkilatlanma tamamlanmış oldu. Bu kooperatiflerin düzenli bir şekilde çalışması hükümetten alınacak teşviklerin dağıtılması  Merkez Birliği'nin görevleri arasında ve bu görevleri de en iyi şekilde yapmışlardı. Kredilerle iş hayatına başlayıp bugün Holding seviyesini gelmiş birçok firma var Bursa'da ve ülkenin her yerinde bunlarda Kasım Bey’in sayesinde kurulan Merkez Birliği'nin imkanları ile bugünlere gelmişlerdir. Bursa’ya bu bağlamda güzel hizmetleri olmuştur..

  • Peki Başkanımesnaf ve sanatkarlara tavsiyeleriniz nedirbu bağlamda?

 --- Şimdi böylesine güzel bir imkan  iyi değerlendirilmelidir, Esnaf ve Sanatkarlar olarak biz diğer bankalara nazaran çok daha düşük maliyetli esnafımıza kredi vermekteyiz bu konuda tabi Halk Bankası yetkililerine de teşekkür ediyoruz anlayışlarından dolayı yine Merkez Birliği Genel Başkanımız Sayın Abdulkadir Akgül'e teşekkür ediyorum. Elbette  teşekkürlerimi  iletirken teşekkür edeceğim en büyük kesim Esnaf ve Sanatkarlarımız olacak,  biz onlara kredi sağlıyoruz ama onlar da  şartları zor olduğu zamanlarda bile borçlarına sadık kalarak ödemelerini zamanında yapıyorlar. Ödemelerini düzgün olarak yapmaya devam etsinler, çünkü onların elinden tutacak tek yer kooperatiflerimizdir.  Vadeli senet günlerini aksatmamaları durumunda yavaş yavaş  kredi limitleri de  artacaktır. Bunları söylemek istedim.


SIKINTILI KREDİLERDE %2’NİN ALTINDAYIZ ,BU ÇOK BÜYÜK BİR BAŞARI..

  • Sayın Başkanım,kredilerinizdesıkıntı yaşananoran ne kadar?

--- %  2'nin altında bugün Türkiye genelinde de Bursa genelinde de en fazla %2 . Bu çok büyük bir başarıdır. Bu başarıda elbette büyük pay esnaflarımızın ama bizim de tabi krediyi  vermiş olduğumuz yerlerin  tespiti ile de ilgili çalışmamızı da unutmayalım.

  • Başkanım geçmişten günümüze geçensüreçte kullandırılan krediler ile ilgili bilgi verir misiniz?


SON 3 AYDA BURSA’DA 350 MİLYONLUK KREDİ KULLANDIRILDI..

 --- Bütün Bursa'da, ilçelerle birlikte 20 tane Esnaf Kefalet Kooperatifi var. Bu kooperatiflerin  1952’den 2002’e kadar geçmiş 50 yıl içerisinde 11 milyon 651 bin TL  kredi kullandırılırken, 2018 sonunda bu rakam 1 milyar 435 milyon 750 bin  TL’ye  çıkmıştır. 2019'un  ilk  3 ayını da dahil ettiğimizde bu rakam, 1 milyar 785 milyon 960 bin TL olmuştur. Yani şunu söylemek istiyorum ; Son 3 ayda Bursa esnafına ek olarak 350 milyon 210 bin TL’lik  kredi kullandırılmıştır. Gördüğünüz gibi nerelerden nerelere gelmişiz  Bursa'da. Esnaf bu borçları zamanında  ödediğinden bu miktar günümüze kadar bu kadar arttı . İnşallah bundan sonra da artarak devam edecek. Burada karşılıklı sevgi ve saygının yanı sıra ödevini yapmanın da huzuru var.   Bize destekler ve teşviklerin  gelmesi durumunda hemen her zamanki gibi bu kredilerin dağıtımına başlayacağız.

  • Sayın Başkanım röportajımız da bayağı uzadı , son olarak bütün vatandaşlarımıza ne gibi mesajlar vermek istersiniz genel olarak ?


ESNAFIN YÜZÜ GÜLERSE , TÜRKİYE’NİN YÜZÜ GÜLER..

  --- Şunu söylemek istiyorum ; Türkiye'de biliyorsunuz bir mahalli  idareler  seçimini atlattık daha yeni.  Vatandaş eline metreyi aldı  , teraziyi aldı, ölçtü biçti kararını verdi. Vatandaşın verdiği karara  demokrasiye inanıyorsak saygı duymak mecburiyetindeyiz. “Benim oyumla falancanın oyu bir olamaz” diyenlere kapak olmuştur bu seçim . Şimdiye kadar hizmeti geçen bütün başkanlara teşekkür ediyoruz , bundan sonra  bayrağı devralacak olan yeni başkanlarımıza da kucak dolusu başarılar diliyoruz. Bursa bizim  ,Türkiye bizim Allah hayırlı hizmetler yapmayı nasip etsin, artık hükümetimizin de ekonomik ağırlıklı bir programla  çalışmalarına hız kazandırmasını bekliyoruz. Ekonominin iyi olduğu yerde tüm insanların yüzü güler , her zaman söylediğim gibi  “esnafın yüzü gülerse, Türkiye'nin yüzü güler”. Diyerek sözlerini tamamladı .


HABER VE FOTORAF ÖZKAN YILDIRIM

Bursa Haber Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254