Bu haber kez okundu.

DÜRDANE’DE BÜYÜK DEĞİŞİM...
  • Öncelikle Sayın Muhtarım sizi tanıyabilir miyiz? Sonrasında Mahallenize Muhtar olmanızı ve bugünlere geliş sürecini bizlerle ve okuyucularımız ile paylaşırsanız sevinirim.

 1971, Dürdane Köyü doğumluyum, köy kurulduğundan beri bu köylüyüz. Geçmişi 690 yıl kadar önceye varan köyümüz bu bölgedeki Osmanlı'nın ilk köyü hüviyetindedir. Bizans köyleri içerisinde kurulan Dürdane’nin anlamı bir tane demektir. 2014 yılında yapılmış olan yerel seçimlerde Mahalle halkımızın teveccühüyle muhtar oldum dört buçuk yıldan beri mahallemize güzel hizmetlerin gelmesi için elimizden gelen her türlü gayreti göstermekteyim.

  • Peki, Sayın muhtarım bu dört buçuk yılda Dürdane Mahallesinde neler değişti ne gibi yenilikler oldu?

 Ne gerekliyse köyümüze, mahallemize onun yapılması için büyük uğraşlar verdik. Elbette her şeyi bitirmiş sayamayız. 5-6 kilometre sıcak asfalt yaptık parke taşı olmayan yerler vardı onları yaptık. 40 dönümlük mezarlığımız çok atıl durumdaydı orayı yeniledik, temizledik, düzenledik çok güzel bir hal aldı. 100 Tonluk sağlıksız su depomuzun yerine 1000 tonluk yepyeni bir depo yaptırdık. Yine Osmangazi Belediyemiz mahallemize bir Spor Tesisi kazandırdı. Ondan sonra Göletimizin isale hattını ivedilikle yaptık ve böylelikle sulamada önemli bir eksikliği giderdik. 2-B ile alakalı orman ile alakalı bazı sıkıntılarımız var ilerleyen aşamada onunla ilgili geniş bir açıklama yapmak istiyorum. En önemlisi de Bursa -İstanbul yolu üzerinde mahallemize girişi-çıkışı sağlayan Köprülü kavşak uzun yıllar uğraşmamız neticesinde Recep Altepe başkanımız zamanında, o da bizi kırmayarak bu köprülü kavşak çalışmasına Mart ayında başlandı, bir kaç ay çalışma yapıldıktan sonra maalesef bazı nedenlerden dolayı Ağustos ayında inşaata ara verildi. Bu köprü sadece bizim köyümüze mahallemize değil Selçukgazi, Seçköy,  Avdancık ve Karabalçık Köylerinin de yararlanacağı, giriş çıkışlarını sağlayacağından bu bölge için gerçekten büyük önem arz etmekte.  Bu köprülü kavşak projesinin bir an evvel sona ermesini bekliyoruz. Çünkü halkımız da bunun bir an önce faaliyete geçmesini beklemekte.  Diğer bir sıkıntımız da Bandırma'dan İstanbul'a TEİAŞ tarafından çekilen yüksek gerilim hattı maalesef köyümüzün dibinden ortasından geçmekte bu bize büyük sıkıntı yaşatmakta, bir sabah kalktığımızda bir baktık ki bu bölgelerin istimlak edildiğini ve buradan yüksek gerilim hattı geçirileceğini söylediler.  Biz bu hatların biraz daha ileride ki eskiden yapılmış olan yüksek gerilim hatlarının bulunduğu bölgeden geçmesini yani köyümüzün dışından geçmesini istiyoruz. Köyümüz çevresinde bulunan çok eski senelerde yapılmış olan 4 tane hat yapılırken dahi köyümüzün dibinden, içinden değil 500 metre ötesinden geçirmişler. Ama bu yeni hattın hemen köyümüzün içerisinde geçiyor olması bizi büyük sıkıntılara sokmaktadır. Bandırma'dan gelirken Karacabey ve Mudanya istikametinde birçok köy sınırlarından geçmesine rağmen hiçbir köyün içinden geçmediği görüldüğü halde, bizim köyün içerisinden geçmesi de ayrıca bizleri düşünceye gark  etmektedir. Bu yapılan yüksek gerilim hattının mutlaka daha uzağa çekilmesini beklemekteyiz.

 Ayrıca köyümüzde 10,5 dönümlük araziyi vermiş olmamıza rağmen bazı imar problemlerinden dolayı bir türlü okulumuz hayata geçmedi prefabrik okulda eğitim-öğretime devam edilmekte. Bu arazimize ilk ve ortaokul olarak güzel bir okulun yapılmasını beklemekteyiz. Çünkü eğitim çok önemli ve taşımalı eğitimin iyi randıman vermediği de görülmekte, o yüzden güzel bir potansiyeli olan Dürdane Mahallemizde böyle bir okulun yapılması aciliyet göstermektedir.

  • Peki, Muhtarım seçimlere de 4 ay kadar bir zaman kaldı tekrardan sizi Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde Dürdane Mahallesi muhtar adayı olarak görecek miyiz?

 Sağlığımızın, sıhhatimizin elvermesi durumunda adayım ve bu süreçte yapılması gereken birkaç projeyi tamamlamak istiyorum. İlk dönemim olmasına rağmen başarılı olduğumu düşünüyorum. Önümüzdeki yıl için doğalgazla ilgili söz aldık doğalgaz işini, okul işini ve köprü işini bitirerek yani ana sorunları hallettikten sonra çekilmeye düşünüyorum.

  • Peki, Muhtarım Dürdane Mahallesi'nde halk ile aranız nasıl? İletişiminiz nasıl?

 Vallahi benim halkla aram daima iyi oldu, zaten ben esnaf kökenliyim. Yıllardan beri esnaflık yapıyorum. Tabii vatandaş son kararı verir. Bizim mahallemizde muhalefet diye bir şey yok kimseyi sınıflandırmıyoruz. Herkese hizmet etmeyi amaçlıyoruz, buraya seçildik bunu Allah rızası için yapılan bir iş olarak görüyoruz. Kimin ne derdi varsa elimizden geldiği kadar çözmeye çalışıyoruz. Herkesin yanında olmaya çalışıyoruz.

  • Sayın muhtarım röportajımızın yavaş yavaş sonuna yaklaşmış bulunmaktayız, son olarak neler söylemek istersiniz? Ne tür mesajlar vermek istersiniz?

 Ormanla ilgili şöyle bir sıkıntımız var. Bizim 32 sene önce almış aldığımız tapuları, geçen sene, geçen sene itibarıyla devlet bize yazı gönderdi. Orman Bölge Müdürlüğü 400 dönüm arazide tapu iptal davasını kısım kısım açtılar. Onlar kendilerine göre, geçerli sebep koymuşlar, işte daha önceki yıllarda yapılmış olan orman kadastrolarından dolayı bu yerlerin kendilerinin olduğu ve yerlerini istediklerine dair dava açmışlar. Çözüm noktasına gelindiği zaman şu anki bölge müdürümüz Yalçın Bey daha önceki bölge müdürlerine göre daha çok çözüm odaklıdır. Gerçekten devletin yanında halkı da düşünen bir kişi olduğundan kendisine saygımızın büyük olduğunu söylemek istiyorum ve teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Onunla beraber bu sorunu çözeceğimizi inanıyorum. Daha önceki müdürlerden böyle bir yaklaşım görmedik, görmüş olduğum kadarıyla artık devlet daha çok vatandaşına, halkına yardım etmeye çalışıyor. Bu durum mahalle halkımızdan büyük takdir görüyor. Bu sıkıntı ile ilgili Sayın Milletvekilimiz, Müfit Aydın’da yakından ilgilenmekte, bizlere bu konuların halli yolunda girişimlerde bulunacağını söyledi.  Buradan hem sayın vekilimize hem sayın müdürümüze tekrardan teşekkürlerimizi iletmek istiyorum. Bu sıkıntıları çözerek daha az sorunlu bir mahalle olmasını amaçladığımızı, son olarak eklemek istiyor, bütün vatandaşlarımıza, halkımıza sağlık, sıhhat, afiyetler ve esenlikler diliyorum. Diyerek sözlerini tamamladı.

HABER VE FOTOĞRAF ÖZKAN YILDIRIM

Bursa Haber Gazetesi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234