banner216

Bu haber kez okundu.

Mehmet Bahçeci'den gluten yorumu

Gluten duyarlılığı, glütenin belirtilerinden bahseden İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Mehmet Bahçeci Bursa Haber okuyucularına tavsiyelerde bulundu.

 

GLUTEN DUYARLILIĞI (BUĞDAY UNU İNTOLERANSI)

Gluten daha çok buğday da olmak üzere, arpa, çavdar ve yulafta da bulunan (suda çözünen) bir proteindir. Buğday yaklaşık 10 bin yıldır insanlar tarafından gıda maddesi olarak tüketilmesine rağmen, son yıllarda gündemde olmasının nedeni: genetiği ile oynanmış buğdayın tohum olarak kullanılmaya başlanması ile ilişkilidir. Genetiği değiştirilmemiş buğdayda (Anadolu’nun bazı yörelerinde hala ekilip-üretilen doğal buğdaylarda –örneğin Kastamonu “SİYEZ” buğdayı- ) gluten oranı oldukça düşüktür. Bu buğdaylardan elde edilen ürünlerin (bulgur, un vs.) daha az sindirim sistemi şikâyetlerine sebep olduğu bilinmektedir. Gluten daha çok çölyak hastalığına sebep olması ile bilinmesine rağmen; cilt hastalığı, denge bozukluğu ve çölyak dışı gluten duyarlılığı ile de ilişkilidir.

Çölyak hastalığı toplumlarda %1 oranında görülür. Cilt hastalığı (Dermatitis herpetiformis) ve denge bozukluğu da (gluten  ataksisi) oldukça seyrek görülen tablolardır. Çölyak dışı gluten duyarlılığı (ÇDGD) ise oldukça sık olarak karşımıza çıktığı için, son yıllarda sürekli gündeme gelmektedir. Kısaca gluten duyarlılığı olarak bilinmektedir. ÇDGD ilk defa 1980 yılında tanımlanmasına rağmen, 2000 yılından sonra tanınırlığı artmıştır. Son 5-6 yılda ise oldukça popüler konuma gelmiştir.

Gluten duyarlılığının bilinen bir mekanizması yoktur ve kabul görmüş bir teşhis yöntemi de mevcut değildir.

 

BELİRTİLERİ

Sindirim sistemi belirtileri: İshal, şişkinlik, gaz, gaita değişiklikleri, karında huzursuzluk hali, karın ağrısı

Nörolojik belirtiler: Baş ağrısı, baş dönmesi, dikkat eksikliği, hiperaktivite

Diğerleri: Oral aftlar, halsizlik, sindirim sistemi belirtileri irritabl bağırsak hastalığı (İBS) ile benzerlikler gösterir.

Son yıllarda İBS tanısı almış birçok hastada  (vakaların yaklaşık yarısı) gluten duyarlılığı olduğu tespit edilmiştir. Bu hastalarda glutenin (buğday, arpa, çavdar, yulaf) diyetten çıkarılması ile şikâyetlerin kaybolduğu ve/veya azaldığı gözlenmiştir.


SONUÇ:

İrritabl bağırsak hastalığı (İBS) veya gluten duyarlılığı tanısı olan veya şikâyetleri bulunan kişilerde çölyak hastalığını ekarte etmek için:

Endoskopi ile mide ve ince bağırsak değerlendirilmeli,

Kan testleri (TTG, AEMA) yapılmalı,

Her şey normal bulunursa gluten duyarlılığı akla gelmelidir.

Bu durum da ise gluten diyetten çıkarılmalıdır.

 

NOT: Son yıllarda yapılan ve çok moda olan gıda duyarlılık testlerinin bu durumla ilgisi olmayıp, bilimsel temellere dayanmamaktadır.

Son yıllarda biz de kendi kliniğimizde İBS veya gluten duyarlılığı düşündüğümüz hastalarda; tetkik ve incelemeler de herhangi bir anormallik tespit edemediğimiz hastalarımızda un ve un mamullerini tamamen kesiyoruz. Saf mısır ekmeği öneriyoruz. Takiplerimizde hastalarımızın büyük çoğunluğunda şikâyetlerin kaybolduğunu veya azaldığını gözlemliyoruz.

 

 

Mehmet Bahçeci kimdir?

1964 yılında Kayseri’de doğdu. İlk-orta ve lise eğitimini Kayseri’de tamamladı.

1982-1988 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde (Çapa Tıp) tıp eğitimi aldı. 1988-1994 yılları arasında Trabzon iline hükümet tabibi olarak atandı. Trabzon’da çeşitli idari görevlerde bulundu.

1994-2001 yıllarında Isparta, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesinde İç Hastalıkları Uzmanlığı ve Gastroenteroloji yan-dal uzmanlık eğitimlerini tamamladı.

2001 Nisan ayında Bursa SSK bölge Hastanesine Gastroenteroloji uzmanı olarak atandı.

2011 yılından itibaren resmi görevinden istifa ederek, İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji uzmanlık alanlarında, Gastro Merkez’de serbest hekim olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Mide Balonu ve Obezite ile Hemoroidin (Basur) ameliyat dışı tedavileri, özel mesleki ilgi alanlarını oluşturmaktadır.

 

Uzm. Dr. Mehmet Bahçeci

İç Hastalıkları Ve Gastroenteroloji Uzmanı

 

İLETİŞİM

GASTRO KLİNİK ADRESİ: KÜKÜRTLÜ MAH. KÜKÜRTLÜ CAD. BEYSEL APT. NO:2/1 OSMANGAZİ/BURSA

TEL:(0224) 234 99 94  GSM:(0544) 417 78 70  FAKS:(0224) 232 00 45

WEB: http://www.mehmetbahceci.com

HABER VE FOTOĞRAF: ERDEM BERK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202