banner216

Bu haber kez okundu.

İnegöl'de marka sendikacılık
2008 yılından bu yana Eğitim Bir-Sen başkanlığı yapan Sinan Aktaş memurların çalışma hayatlarının elverişli hale getirilmesi, imkanlarının arttırılması, ekonomik durumlarının iyileştirilmesi için bir çok faaliyete imza attı.

Başkanım, öncelikle kendinizi okuyucularımıza tanıtır mısınız?

  1972 yılında Bayburt, Zahit Efendi Mahallesinde doğdum. İlkokulu Atatürk İlkokulunda, Ortaokulu Bayburt Ortaokulunda, Liseyi de Bayburt Lisesinde tamamladım. Üniversite Tahsilimi Atatürk Üniversitesi, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğini bitirerek tamamladım. İlk görev yerim 1997 yılında Kırklareli'nin Vize ilçesiydi. Sonrasında 2002 yılında Bursa, İnegöl Hacer Salih Yıldız İlköğretim Okuluna tayin oldum. Burada 5 yıl çalıştıktan sonra İnegöl Meslek Eğitim Merkezine atandım burada da 8 sene görev aldıktan sonra, İnegöl Öğretmen Evinde Müdür Yardımcısı olarak 1 yıldır hizmet etmekteyim.

 

Peki, başkanım sendikal faaliyetlerine ne şekilde başladınız?

       2003 yılında Eğitim Bir-Sen Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildim. 2008 yılına kadar başkan yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra, 2008 yılının haziran ayında aday olarak, Eğitim Bir-Sen İnegöl İlçe Başkanı olarak seçildim. Aynı zamanda İnegöl Memur-Sen İlçe Temsilcisi Görevini de üstlendim.

 

Sendika olarak Amaçlarınız neler acaba?

      Sendikacı olarak memurların çalışma hayatlarının elverişli hale getirilmesi, imkanlarının arttırılması, ekonomik durumlarının iyileştirilmesi için bir çok faaliyete imza attım. Gerek yerelde, gerekse genelde birçok çalışmanın içerisinde bulundum. Eğitimin kalitesini arttırmak, çalışanların özlük ve sosyal haklarını daha üst seviyelere taşımak için çaba sarf etmekteyiz.

 

Sendikacılığa bakış açınız ne? Nasıl açıklar mısınız?

    Bizim sendikacılığa bakış açımız yalnızca ekonomik ve sosyal hakların geliştirilmesi değil, aynı zamanda değerler üzerinden de kazanımlar elde etmek olmuştur.

Sendika olarak ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

      İnegöl yerelinde bir çok salon programına ;

Konferans, seminer türü faaliyetler yapmaktayız. Bunun yanı sıra kültürel olarak tiyatro ve şiir geceleri türü etkinliklerimiz olmaktadır. Sosyal faaliyetler olarak doğa yürüyüşleri, tarihi mekan ziyaretleri düzenleyerek, doğal güzellikleriyle ünlü bölgelere gezi turları kaldırmaktayız. Bu tür faaliyetlerimize öncelikli olarak üyelerimizin katılımı sağlanmakta, dışardan katılmak isteyenlere kontenjan sağlanmaktadır.

     Birçok işletmeyle yapmış olduğumuz ticari indirim anlaşmalarını üyelerimizin kazanımına sunuyoruz. Bunların içerisinde özel hastanelerle yapılan anlaşmalar, giyim firmalarıyla yapılan anlaşmalar ve Kasko ile Trafik Sigortacılarıyla yapmış olduğumuz anlaşmalar bulunmaktadır.

   Sendikamıza üye olan her bir memur, üye olduğu tarih itibarıyla sendikamız tarafından ferdi kaza sigortasıyla sigortalanmaktadır. Sigorta primleri sendikamız tarafından karşılanmaktadır. Başka bir açıdan değerlendirmek gerekirse, sendikalı olmanın kişilere birçok artısı mevcuttur.

    Hukuk Büromuzun sağlamış olduğu ücretsiz avukat imkanı, üyelerimizin yaşayabileceği sorunlar karşısında, muhtemel cezai durumlarda, sendika üyesi olduğu için il disiplin kurulunda, sendikamızın yetkilisi tarafından savunularak, cezasının kaldırılması noktasında yapılan çalışmalar mevcut mevzuat ve yönetmelik maddelerinin sağladığı birçok imkandan yararlandırılmaları sağlanmaktadır.

    Genel merkezimiz tarafından başlatılan sivil itaatsizlik eylemi çerçevesinde üyelerimizin belli kalıplara girmeden özgürce kıyafetlerini giyebilmeleri imkânı tanınmış, sendika üyesi oldukları için kendilerine böyle bir ruhsat sunulmuştur.

    Türkiye genelinde 420.000 üyesi bulunan Eğitim Bir-Sen, 1 Milyona yakın üyesiyle Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı en büyük memur sendikasıdır. Dolayısıyla Konfederasyonumuz Türkiye'nin en büyük STK'sını oluşturmaktadır. Bursa'da 11.000'in üzerinde Eğitim Bir-Sen üyesi, 20.000 üzeri Memur-Sen üyesi mevcut iken, İnegöl'de 1.000 Eğitim Bir-Sen Üyesi, 2.500 Memur-Sen üyesi ile ilçe yerelinde böyle bir kamuoyuna hitap etmekteyiz. Genel sayıya bakıldığında hali hazırda değişik kurumlarda azımsanmayacak sayıda sendika üyesi olmayan memur mevcuttur. Bu arkadaşlarımızın da saydığımız faydalardan istifade etmeleri için sendika üyesi olmalarını tavsiye etmekteyiz. 

 

Gerçek anlamda sendikal faaliyetlerde bulunarak daima üyeleri için çalışan böyle bir başkanla tanıştığımdan dolayı kendimi mutlu hissediyor ve çalışmalarında başarılar diliyorum.

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ

EĞİTİM BİR-SEN İNEGÖL ŞUBESİ

İNEGÖL ÖĞRETMEN EVİ

İNEGÖL/BURSA

Gsm: 0505 262 52 19

 

HABER VE FOTOĞRAFLAR: ÖZKAN YILDIRIM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202