banner216

Bu haber kez okundu.

Her şey mutlu insan için
Genel olarak Psikiyatrik Tedavi uygulamaları, ilaç tedavileri, Psikoterapi uygulamaları yapmakta olan

Mustafa Canbazoğlu ayrıca danışmanlık hizmeti de veriyor.

 

Öncelikle, Mustafa Bey sizi tanıyabilir miyiz?

 

  19760 Bulgaristan’da Kırcaali'nin Koşukavak ilçesinde doğdum. İlk ve ortaokulu Bulgaristan'da bitirdikten sonra, 1990'da Bursa'ya yerleştik. Liseyi Bursa Çınar Lisesinde bitirdikten sonra tıp eğitimime 1993 yılında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesinde başladım. 1995 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne yatay geçiş yaptım ve tıp öğrenimime orada devam ettim. 1999 yılında Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2000-2005 yılları arasında Bursa-İznik bölgesinde pratisyen hekim olarak görev yaptım. Aralık 2005’te Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında başladığı uzmanlık eğitimimi Ocak 2011 tamamladım. Mart 2011-Ekim 2012 tarihleri arasında Sakarya Hendek Devlet Hastanesinde psikiyatri uzmanı olarak devlet mecburi hizmet görevimi yaptım. Kasım 2012-Eylül 2015 tarihleri arasında Gemlik Devlet Hastanesinde psikiyatri uzmanı olarak devletteki görevine devam ettim. Hastalarıma ve danışanlarıma daha uzun zaman ayırabilmek ve daha kaliteli hizmet verebilmek için Ekim 2015'den itibaren kendi muayenehanemde serbest çalışmaya başladım.

 

İlaveten hangi eğitimleri aldınız acaba?

Psikoterapi Eğitimleri

Biliçsel Davranışçıl Psikoterapi Eğitimi

Cinsel Terapi Eğitimi

Aile Ve Çift Terapisi Eğitimi

Emdr Eğitimleri Aldım

 

Peki, hocam tedavi uygulamalarınız hakkında okuyucularımızı bilgilendirebilir misiniz?

  Genel olarak Psikiyatrik Tedavi uygulamaları, ilaç tedavileri, Psikoterapi uygulamaları yapmaktayız, ayrıca Danışmanlık hizmetleri vermekteyiz.

 

Klinik Uygulama alanlarınızla ilgili açıklama yapar mısınız?

 

Depresyon (Mutsuzluk, umutsuzluk, çaresizlik duyguları)

Panik Bozukluk (Atak)

Yaygın Anksiyete Bozukluğu (Kaygı Bozukluğu)

Obsesif-Kompulsif Bozukluk (Takıntılı düşünce ve zorlantı davranışlar)

Sosyal Fobi (Çekingenlik, yalnızlık, içe kapanma)

Özgül Fobiler

Bipolar Bozukluk (Manik Depresif Bozukluk)

Şizofreni ve Benzeri Hastalıklar

Şunu belirtmeliyim ki, kliniğimizde yatış hariç, neredeyse bütün psikiyatrist uygulamalar yapılmaktadır.

 

Hocam bizlere depresyon nedir? Ne sıklıkla karşılaşılıyor ve korunma yöntemleriyle ilgili bilgi verir misiniz?

   En sık karşılaşılan ruhsal rahatsızlıktır, son zamanlarda iş-güç kaybına ve verimliliğine en fazla neden olan ruhsal rahatsızlıktır. Düzenli bir yaşam, iyi aile ilişkileri içerisinde olma, spor yapma, insanın kendisi için zaman ayırma, gibi durumları iyi bir şekilde yerine getirebiliyorsa, Depresif şikâyetlerle yaşama ihtimali çok daha düşük olur.

 

 

 

Bipolar Bozukluklarla ilgili okuyucularımızı aydınlatabilir misiniz?

 

İki uçlu duygu durum bozukluğu. Bu rahatsızlığı olan kişiler, bazen ruhsal çöküntü içerisinde depresyon atağı geçirebilmekte, bazen de ruhsal coşku hali(yani manik atak),ile seyreden bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık için belki de genetik geçiş ihtimali ve yatkınlık olma ihtimali en yüksek rahatsızlıktır.

 

Şizofren nasıl bir hastalıktır, tedavide başarı oranları nasıldır?


 

 Her çağın hastalığıdır, toplumda %1-1,5 oranında görülmekte ve tedaviyle %60-65 'i kadarı çok başarılı bir şekilde tedavi edilebilmekte ve normal ve normale yakın hayatını sürdürebilmektedir. Geri kalan %35 'lik bölüme ise maalesef yeteri kadar tedaviye cevap verememektedirler.

 

Dikkat eksikliği ve hiperaktif Bozukluklarla ilgili neler söylersiniz?

   Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, benzer bir gelişim düzeyindeki bireylerde gözlenene kıyasla daha sık ve şiddetli seyreden kalıcı ve sürekli bir dikkatsizlik ve/veya hiperaktivite-dürtüsellik ile tanımlanan tıbbı bir hastalıktır. DEHB olarak da bilinen Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu milyonlarca çocuk ve erişkini etkilemektedir. En yaygın olarak çocuklarda görülen bu hastalığa ilk tanı genellikle ilkokul yıllarında koyulmaktadır. Günümüzde, çocukluk çağındaki nüfusun yaklaşık %3-7'sini etkilemekte, erkek çocuklarda kız çocuklara kıyasla 3-4 kat daha fazla tanı koyulmaktadır.

Gereken dikkat verilmediğinde, DEHB ergenlik ve erişkinlik döneminde de devam edebilmektedir. Araştırmalar, erişkinlerin yaklaşık %2-4 gibi yüksek bir oranda görüldüğüne işaret etmektedir. Cinsiyet oranı 2'ye 1 veya daha düşük oranda olup, erkeklerde DEHB bulunma olasılığı kadınlara kıyasla daha yüksektir. Semptomlar ergenlik ve erişkinlik döneminde çoğu zaman daha düşük şiddette seyretmektedir. Profesyoneller arasında, çocukların erişkinlik dönemine kadar DEHB'i “atlattığı” yönündeki yaygın inanış yanlıştır. Burada en önemli nokta, çocukluk çağında doğru tanı ve etkili tedavidir; bu, benlik saygısını arttırmaya, akademik ve sosyal becerileri geliştirmeye, davranış sorunlarını düzeltmeye ve DEHB'in erişkinlik dönemindeki uzun süreli etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Haberdarlığın artmasına karşın, DEHB hala yeterli ölçüde fark edilmemekte ve etkilenen bireylerin yarıdan azı uygun tanı almaktadır. Tanı konulanların ise çok azı uygun tedavi almaktadır.

 

Bu güzel bilgiler için Uzman Doktor Mustafa Canbazoğlu'na Bursa Haber Gazetesi Ailesi olarak teşekkürü bir borç biliyoruz ve çalışmalarında başarılar diliyoruz.

 

 

İLETİŞİM BİLGİLERİ:

CUMHURİYET MAH. FATİH SULTAN MEHMET BULV. NO:75 SELİN SİTESİ D-BLOK D:12 NİLÜFER/BURSA

TEL: 0224 246 0346

GSM: 0533 524 5465

WEB:  iletisim@psikiyatribursa.com

WEB:  http://www.psikiyatribursa.com

 

HABER VE FOTOĞRAFLAR: ÖZKAN YILDIRM

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202