banner216

Bu haber kez okundu.

Eğitime farklı bir bakış 'Nova'
Muğla Milas doğumlu ilk, orta ve lise öğrenimini Muğla Milas’ta tamamlayan okul müdürü Sami Sarıoğlu Hacettepe Üniversitesi Tarih bölümünü bitirdi. Fransa’da (D.E.A) Yüksek Lisans yaptıktan sonra Adnan Menderes Üniversitesi’nde Bilim Tarihi kürsüsünde araştırma görevlisi olarak çalıştı. Daha sonraki yıllarda Bursa Kolejde idarecilik yaptı. Şimdi Nova Eğitim Kurumlarında(Özel Nova Fen ve Anadolu Lisesi) müdürü olarak görev yapmaya devam ediyor.

OKULUMUZUN FİZİKİ YAPISI EĞİTİM KURUMU OLARAK PROJELENDİRİLMİŞTİR

Bizim okulumuzun projesi yapılırken bir eğitim kurumu olarak projelendirilmiştir ve inşası ona göre yapılmış bir bina. Tunç Siper Okulları yerleşkesi içerisinde bulunan binamız laboratuvarları, yemekhanesi, sınıflarımız, spor alanları gibi her türlü ayrıntı düşünülerek planlanmış bir yerleşke. Ayrıca şehir trafiğinin olmadığı, gürültünün olmadığı ormana yakın çevre düzenlemesi yapılmış oksijeni bol olan huzurlu bir ortamda eğitimlerimize devam etmekteyiz.

FEN VE ANADOLU LİSESİ OLARAK HİZMET VERİYORUZ

Evet, biz Fen ve Anadolu Lisesi olarak hizmet vermekteyiz. Bizim belli bir kontenjanımız var. Bu kontenjanımızı doldurduğumuz zaman başka öğrenci kabul edemiyoruz. Sınıflarımızın öğrenci kapasitesini bizim belirlediğimiz sayının üzerine çıkartmayı kesinlikle düşünmüyoruz. Sınıflardaki öğrenci sayısı arttırıp kontenjanı yükseltebilirsiniz bu da eğitimdeki kalitenizi olumsuz yönde etkiler. Biz istiyoruz ki Nova Fen ve Anadolu Lisesini bitiren bir öğrenci %100 başarılı her alanda donanımlı, Üniversite sınavlarında istedikleri bölümlere girebilme, bilgi ve birikimine sahip öğrenciler yetiştirmektir.

İLKELERİMİZ

Ahlaklı, sorgulayan, deneyen ve hayal kuran sorumluluk almaktan çekinmeyen aydınlık fikirli ve güler yüzlü bir nesil yetiştirmek.

EĞİTİM ÇALIŞMALARINIZ YALNIZ DERSLERLE Mİ SINIRLIDIR

Ben üniversitede çalışmış bir eğitimci olarak Üniversitenin iki önemli ayağı olduğunu düşünüyorum. Bir Kazanmak; Türkiye gerçeklerini düşündüğümüzde iyi bir üniversiteyi kazanmaktır. İki; kazanılan Üniversitede yeterliliği sağlam öğrenme becerilerini kişisel gelişimini gelişmiş öğrenci ağını gönderirsek ki biz bunu dokuz ve onuncu sınıfta uygulamalarla bireyse gelişimleri üzerinde yani düşünce yazıları yazma laboratuvarda yapılan uygulamalı çalışmalar gibi bunları çok önemli buluyoruz.

11. ve 12. Sınıflarda ise yoğun bir üniversite hazırlık programları uyguluyoruz. Bu iki aşamadan geçmeyen bir öğrenci yapılan araştırmalarda üniversiteyi bitirdikten sonra iş hayatında da başarısız oluyorlar. Okulumuz kurucu üyelerinin de ortak kararı bu yöndedir.

Türkiye ve dünyadaki akranlarıyla rekabet edebilecek donanıma sahip olabilecek öğrenciler yetiştirmek istiyoruz. Gelişmiş ülkelerdeki çalışma sistemlerini araştırıyoruz. Örneğin; uluslararası alanlarda konuları İngilizce tartışabilecek öğrenciler yetiştiriyoruz. (MUN) Dünya kulübünü kurduk. Sorunlarını İngilizce tartışacaklar kasım ve aralık aylarında da bu toplantılar olacak. Bizde katılacağız. Bu alanlardaki çalışmalarımızı da başarı ile sürdürüyoruz.

ETKİNLİKLERİMİZ

Çeşitli etkinlikler yapıyoruz örnek verecek olursak sınavlarla ilgili öğrenci velilerimiz ile yaptığımız bilgilendirme toplantıları öğretmenlerimizin hizmet içi eğitimleri okulumuzun projeler koordinatörlüğünün yapmış olduğu diğer okullarla iş birliği çerçevesinde sosyal sorumluluk ve inovasyon çalışmaları yine Bilkent Üniversitesi ile ortak robot çalışmaları yapıyoruz. Yine yakında İsviçre’de bulunan (C.R.N.E) Avrupa Nükleer araştırma merkezini bir grup öğrencimiz ile ziyaret edeceğiz. Bu ve buna benzer etkinliklerimiz oluyor.  

Nova Fen ve Anadolu Lisesi kurucularından 40 yıllık eğitim deneyimiz olan ayrıca uzun yıllar dershane deneyimi de olan Canan Topsakal Hoca hanımın söyledikleri…

Canan Hanım sizi hep laboratuvarda öğrencilerinizle birlikte olduğunuzu bu yoğun çalışmalarınız arasında bize de zaman ayırdınız teşekkür ederiz.

Yaptığınız eğitimin laboratuvar kısmıyla ilgili bilgi alabilir miyiz?

Evet, belirttiğiniz gibi ben 40 yıla yakın eğitimcilik ve dershanecilik yapan bir eğitimciyim. Dershaneler kapatıldıktan sonra ülkemin bana ihtiyacı olduğunu ve bu nedenle de okul açmayı düşündüm. Ve şu an Nova Fen ve Anadolu Lisesi’ni kurarak eğitimin içinde olmaya devam ediyoruz. Laboratuvar kısmına gelince fizik, biyoloji ve kimya laboratuvarlarımız var. Bu laboratuvarlarımız çok donanımlı laboratuvarlar. Bir örnek verecek olursak laboratuvarlarda bulunan her öğrenci için bir mikroskop mevcuttur. Bir mikroskopta 3-4 öğrenci çalışmamaktadır.

SINIFLARIMIZ 18 KİŞİLİK

Bizim sınıflarımız 45 metrekare maksimum 18 kişilik sınıflar oluşturuyoruz. Buradaki amacımız hem grup hem de bireysel ilgilenebileceğimiz aralıkta oluşturduk. Bu sayı daha az olursa biraz yalnızlaşma olabiliyor daha çok olur ise öğrenciye ulaşamadığımız zamanlar olabilir. Bu konuda en ideal sayı 16-18 kişilik sınıflardır. Üniversite hazırlık döneminde 4-6 kişilik gruplar oluşturduğumuz zamanlar oluyor. Bu şekilde hedefe yönelik çok etkin çalışmalar yapıyoruz.

BURSLULUK SINAVI YAPIYORUZ

Her dönemde bursluluk sınavları yapıyoruz. Bu sınavlarda ilk üç kişi servis yemek hariç %100 okulumuzun eğitiminden yararlanıyor.

ETÜT DEĞİL GERİ KOŞULLU BESLENME

Öğrencinin anlayamadığı ve eksikleri bulunduğu dersler ile ilgili özel koşullu bir ders programı hazırlıyoruz. Bu program sayesinde geriye dönük derslerinde birebir eğitimler vererek bu eksiliklerini tamamlıyoruz.

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ İLE ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ

Çeşitli yerlerde kariyer yapmış çok öğrencim var örnek Bilkent Üniversitesi’nde Doç. Dr. Barbaros Çetin benim öğrencimdir. Belli aralıklarla bir grup öğrencisi ile birlikte bizim laboratuvarlarımıza gelerek teknoloji çalışmalarını yürütüyor. Yine Harvard Üniversitesi’nde çalışan Cem Şengel oda benim öğrencim ( Moleküler Biyoloji) iki gün önce bizim okulumuz laboratuvarında öğrencilerimize körlük konusunda eğitimler verdi.

LABORATUVARDA TEKNOLOJİ EĞİTİMLERİ

Bazı araçları programlayarak kavşaklardan birbirlerine çarpmadan geçecekleri programlar geliştirdik. Bir uçağın nasıl havalandığını ve türbülans olaylarını öğrencilerimize uygulamalı olarak eğitim veriyoruz.Bir sonsuzluk tüneli sanal görüntü optik sistemi gibi çeşitli çalışmalar ve çok kaliteli laboratuvar, teknoloji çalışmalarımız oluyor.

Sayın Sami Sarıoğlu son olarak ne söylemek istersiniz?

Bütün velilerimize çok teşekkür ediyorum bize güvendikleri için okulumuzun kontenjan kapasitesini çok kısa zamanda dolduruyorlar. Bursa halkımıza çok teşekkür ediyorum. Ayrıca Bursa Haber Gazetesi’ne ve sizlere çok teşekkür ediyorum.

Ben de size çok teşekkür ediyor başarılı çalışmanızın devamını diliyorum.

İLETİŞİM:

ADRES: ÇAMLICA MAH. BABACAN CAD. NO: 72 16100 NİLÜFER/ BURSA

TEL: (0224) 452 40 40

FAKS: (0224) 452 68 82

EMAİL: nova@novaokullari.com

RESİM ALTLARI:

NOVA FEN VE ANADOLU LİSESİ MÜDÜRÜ SAMİ SARIOĞLU

NOVA FEN VE ANADOLU LİSESİ KURUCULARINDAN CANAN TOPSAKAL

İDARİ MÜDÜR VE KURUCU TEMSİLCİ SABRİ ÖZAL


HABER VE FOTOĞRAFLAR: İRFAN BİLEK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202