Bursa’da tartışılmakta olan İstanbul-Bursa-İzmir Otoyol Projesinin yeni güzergahı ile, Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın turizm merkezi olması için Uluabat Gölü ile Marmara Denizi’nin Karacabey Boğazı arasında projelendirdiği Kanal Projesine zarar verebileceği ortaya çıktı.
Durum şöyle; otoyolun Bursa ayağındaki geçişler için Uluabat Gölü’nün Güney yakasından geçecek bir yol planlandı. Bu durum, ihale dosyasında yer alan projede gösterildi. Sonra, bazı kişiler, yaklaşık 150 metrelik bölümü Göl içinden geçecek olan yol için yapılacak köprüye itiraz etti. Bu köprünün Ramser projesiyle koruma altına alınan Uluabat’ın dokusuna zarar verebileceği anlaşıldı. Bu kez, yeni bir otoyol güzergahı çalışması başlatıldı. Kulağımıza gelen bilgilere ve Karayolları tarafından hazırlanan yeni güzergah çalışmalarına göre, geçiş istikameti Uluabat Gölü’nün güney istikametinden Kuzey istikametine alındı. Yani, mevcut İzmir Yolu’na paralel bir yol yapılması tasarlanıyor. Bu durumda, hem çevrecileri hem de yerel yöneticileri ayağa kaldırdı.
İlk tepkiler Orhangazi, Gemlik ve Mudanyalı zeytin üreticilerinden geldi. Otoyol güzergahının tarımı ve zeytinciliği öldüreceği uyarıları yapılmaya başlandı.
İkinci ve bence en büyük tepki Mustafakemalpaşa, Karacabey ve Nilüfer ilçelerinden yükselen sesler oldu.
Bu seslere kulak veren ilgililer, Badırga Köyü’nde Çevresel Etki Değerlendirmesi toplantısı yaptılar. Bana göre, yatırımcı firma, önce İzmit Geçiş köprüsünü yapıp para kazanmayı, sonra da Bursa Çanakkale arasındaki yolun zaten duble yol olarak yapılmış olmasının kazancıyla bir an önce para kazanmayı ve bu paralarla yatırımı gerçekleştirmeyi planladığı gibi izlenimler edindim. Çünkü, bu firmaların isteği üzerine Bursa için hayati önem taşıyan Körfez Geçiş Köprüsü üzerindeki demiryolu bağnlantı projesi iptal edilmişti. Şimdi de göl çevresindeki güzergah tartışmaya açıldı.
Bu yüzden, Bursa’daki Nilüfer ve Uluabat geçiş güzergahı ile ilgili çok oynanmaya başlandı. Gölün, Güney istikametinde geçiş yolunun Kuzey istikametine kaydırılmak istenmesinde de aynı neden olabileceğini düşünüyorum.
Zaten, bu taslak olsa bile, binlerce dönüm tarım alanına zarar vereceği gözle görülen bir gerçek.
Geliyorum, diyen tehlikenin gözle görülmesi mümkün.
Mustafa Kemal Paşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan bu yüzden isyan bayrağını çekmiş. Her ortamda, projedeki güzergah değişikliğine karşı çıkıyor. Hatta, Otoyol Platformu da oluşturuldu. Akademik odalarda, belediye başkanı Sadi Kurtulan’a destek veriyorlar.
Eski güzergahtan vaz geçilmesi yerine, güzergahın 60-70 metre kaydırılıp, göl içine yapılması  planlanan köprü ayaklarının karaya yapılmasıyla bu işten en az zararla ve maliyet farksız çıkılabilmesinin mümkün olduğunu belirten akademik odalar mevcut.
Otoyolda yapılmak istenilen güzergah değişikliği ile ilgili ilginç bir detay daha ortaya çıktı. 
Eğer, güzergah, Uluabat Gölü’nün Kuzeyi’ne kaydırılırsa, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin “çağın projesi “olarak yaşama geçirmek istediği Kanal Projesi yara alıyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı  Recep Altepe, otoyol projesinin güzergahı ile ilgili olarak yapılan itirazların değerlendirildiğini, şu anda kesinleşmiş herhangi bir kararın olmadığını, çevresel etki değerlendirmeleri ve alternatif güzergah çalışmalarının yapıldığını söyledi. Altepe, alternatif güzergahlar içinde olan Uluabaat Gölü’nün Kuzey geçiş istikameti, yani mevcut İzmir Yolu istikametinin kullanılması halinde, projelendirme çalışmaları sürdürülen Kanal Projesi’nin zarar görebileceğini anlattı.
Haklı, haksız bir takım itirazlar var. Konuyla ilgili çalışmalar yapılıyor. Şu ana kadar Büyükşehir Belediyesi olarak bizlere güzergah değişikliği ile ilgili bilgi ve belge gelmedi. Ama, çalışmaları yakından takip ediyoruz. Bursa’nın geleceği açısından çok önemli olan ve ülkemizin en büyük yatırımlarından biri olan otoyol projesinde hata yapılmaması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” sözleriyle görüşleri belirten Altepe ile yaptığımız sohbet sırasında, alternatif güzergahların Bursa’nın geleceğine zarar vermesine de engel olacaklarını anlattı.
Bursa’nın tarih, kültür, turizm başkenti olması için çalışan Büyükşehir Belediyesi, Uluabat Gölü ile  Marmara Denizi’ni birleştiren ve gezinti tekneleriyle tıpkı Muğla Dalyan’da benzeri olduğu gibi turizm merkezi yapmayı planlıyor.
Ayrıcca bu merkez, şu anda tasarım çalışmaları tartışılan Bursa’nın en büyük eğlence ve turizm merkezi ile bütünlük kazanması için çevresindeki tarım dışı kullanılan arazilerin de Disleyland benzeri parklarla bütünleştirilmesi hedefleniyor.
Otoyolun, Uluabat Gölü’nün Kuzeyine kaydırılmasıyla sadece tarım toprakları  değil, Bursa’nın kültür ve turizm geleceği de darbe alabiliyor.
Bu yüzden, otoyol projesi ve güzergah tespitleri için ince eğlenip sık dokuma yapılması lazım.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193