Bugünkü yazımda Osmangazi Belediyesi’nin başlattığı Sahipsiz Hayvan Barınağı’nda otizmli çocukların ata binmesini ve otizmli çocukların ailelerle beraber çektiği sıkıntıyı sizlerle paylaşacağım.

Osmangazi Belediyesi altı yıl önce güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptı. Sahipsiz Hayvan Barınağı’nda Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın hizmeti dâhilinde otistik çocuklar ve aileleri hayvan barınağına geliyor hem güzel bir hava alıyorlar hem de aileler birbirleriyle kaynaşıyorlar. Bu spor aileleri de ve çocuklara da güzel geliyor. Yalnız tek sorunları Osmangazi Belediye Başkanı Sayın Mustafa Dündar olumlu karşılasa bile arkalarında dursa bile ulaşım konusunda bazı zamanlar sıkıntılar çıkıyor, inşallah bu engeller de kısa zamanda çözülür. Otistik çocukların anneleri bir konuya daha dikkat çekiyor “Ulaşılabilirlik” sadece tekerlekli sandalyede oturan kişilerin ulaşılabilirliği olmadığını, otistik çocukların aileleri ulaşılabilirliği vardır. Çünkü otistik çocuklu aileler istedikleri zaman bir yerlere gidemez, istedikleri zaman çat kapı bir komşusuna gidemez, çünkü ev sahibi çocuğu yadırgayabilir hatta bu konuyu yazmadan önce üstüne konuşurken telefon geldi otistik ailelere ev kiralamada bile zorluk çekenler bile varmış. Çünkü çocuk o evi nasıl kullanır, zarar verir mi vermez mi diye düşünen ev sahipleri bile varmış. İnşallah erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik konusuna önem gösteririz ve engellilerin ulaşılabilirlik ve erişilebilirlik sorununu çözmeye çalışırız.

SAĞLIK RAPORLARI

Ailelere sorulduğu zaman en büyük sıkıntınız ne diye birinci olarak sağlık raporlarını bana söylediler. Çünkü raporlar sabit değil. Altı ayda bir ya da yılda bir raporların yenilenmelerini istiyorlar. Bazı doktorlar otizmin geçeceğine inandıkları için net rapor vermiyorlar. Tabii bu da aileleri zor duruma sokuyor. Sağlık konusunu konuşurken hastanelerin ve özellikle diş hastanesinin otizm konusunda yeterli olmadığını görüyoruz ve ona göre donanımlı bir hastane yok. Hâlbuki otizmli çocuklara göre hastaneler donanımlı olsa daha güzel olabileceğini söylüyorlar. Otizm çocuklu aileler belediyelerden özellikle Büyükşehir Belediye başkanı Sayın Recep Altepe’den bir bakım merkezi istiyorlar.

OTİZM EYLEM PLANI

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başbakanlığı döneminde otizm eylem planı adı altında bir eylem planı yayınlandı ve dönemin aile ve sosyal politikalar bakanı Fatma Şahin de bu konuda eski Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda otistik eylem planını uygulamaya başlamıştı. Bir araştırma yaptım. Bu eylem planını şu anda uygulamada olmadığını tespit ettim. Peki, bu eylem planı olsaydı neler içeriyordu.

1-      Otizm konusunda farkındalık düzeyini artırmak ve kurumsal geliştirmeyi sağlamaktır.

2-      Otizmli bireylerin erken yaşta tıbbi tanımlamalar yapılması ve işleme programını geliştirmesini sağlamaktır.

3-      Otizm tanısı yapılmış bireylerin ailelerinin otizm konusunda bilinçlendirilip eğitilmesi ve yönlendirilmesini sağlamaktadır.

4-      Otizmli bireylerin eğitimden değerlendirilmesi ve düzenlemeleri ile ihtiyaçları sağlanmasıdır.

5-      Otizmli bireylerin istihdamlarının sağlanması ve çalışma hayatında düzenlenmeler yapılmalıdır.

Yazımın başında da söylediğim gibi erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik konusunda gerekli adımların atılması yönünde ve destekleme yönünde projeler geliştirmektedir.

Geçtiğimiz hafta sonu Türkiye Sakatlar Derneği Bursa şubesini her ay Ördekli Kültür Merkezi’nde yapmış olduğu toplantıya genel başkan Şükrü Poyraz geldi. Birçok konuda bilgilendirmelerde bulundu. Otizm konusuna değinince küçük bir detay yakaladım. Devlet otizmin zihinsel engeli olup olmadığını tartıştıkları için otizm eylem planının uygulanmasının zor olduğunu belirten Sayın Şükrü Poyraz önemli bir konuya dikkat çekti ve bende bugünkü yazımda bu konuyu da dile getirmek istedim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kıymet bilgici 5 yıl önce

Sayın Akın Karakız
otizmde sorunlar öyle bir şekildeki çözüme yönelik çabalar hep ailelerle sınırlı.Çünkü devlet otizmde eğitimi bile ehil şekilde veremediğini düşünüyorum. Otizm de yoğun eğitim ,birebir eğitimci şartı var. Ama özellikle eğitim alabilecek olan benim oğlum gibi otistiklere eğitim kurumu yok. Hafif zihinsellerin içinde olmuyor. Çünkü eğitimciler yeterdiz kalıyor. Oçemlerde olmuyor çünkü oçemlerin içinde çoğunlukla bakım evi düzeyindeki ağır otizmliler eğitilmeye çalışılıyor.
halbuki bizim eğitildiğinde bir meslek sahibi olabilecek çocuklarımız eğitim dışına bırakılıyor.
Ben bir anne olarak buna cevap arıyorum. Yazınızın çok eksik yazıldığını düşünüyorum.Ama yinefe teşekkürler otizm'e dikkat çektiğiniz için...

banner193

banner246

banner254